| GabiD a întrebat:

De la ce apar si cum scap de bataturi in afara de plasturi? Exista alta cale?
Funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ciobanu_Razvan_1990 a răspuns:

Bataturile apar cand porti niste pantofi stramti, Putem ataca batatura si cu aspirina. Se zdrobesc bine 5 tablete de aspirina. Praful obtinut se amesteca cu jumatate de lingurita de suc de lamaie si o jumatate de lingurita de apa. Amestecam pana se formeaza o pasta. Pasta se aplica pe pielea ingrosata. Se acopera piciorul cu folie de plastic si apoi cu un prosop incalzit. Se tine 10 minute dupa care se freaca bland pielea cu o piatra ponce. Tratamentul nu este recomandat persoanelor alergice la aspirina.
FUNDA?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataturile apar din cauza muncii(de ex ridicarea a ceva greu sau a impinge ceva regulat-de ex daca tai cu firezu de taiat lemne).
La picioare apar din cauza calcatului neregulat(pe o anumita parte a talpii piciorului), incaltari neadecvate, umblatul descult pe ceva dur(cum ar fi pietrisul sau chiar nisipul).
In afara de plasturi poti utiliza crema pentru bataturi-tatal meu isi lua de la farmacie o crema-problema e ca nu mai stiu cum se numeste dar poti intreba si tu la farmacie si cu siguranta iti vei rezolva problema cu bataturile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii se ajuta la nevoie, nu? :)
Uite gasesti cum scapi de bataturi aici ->http://www.infoest.ro/? pn=2&idn=19321174

| GabiD explică (pentru anonim_4396):

Faina introducere!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiD):

Multumesc mult! happy

| GabiD explică (pentru anonim_4396):

N-ai pentru ce! Te respect pentru bunul simt ce Il ai! Bravo!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiD):

Mersi mult happy

| Di7 a răspuns:

Da! Cand faci baie freca cu piatra ponce(daca ai, daca nu poti sa-ti cumperi.nu e scumpa)si o sa ti se netezeasca locul unde era batatura.Dar te avertizez ca trebuie sa faci acest lucru des. mai mereu.
Sper ca te-am ajutat! happy Funda?
Ms!