| PikaPikachu a întrebat:

Cum scap de punctele negre care apar pe nas? Ce sunt? Funda la cel care ma ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt porii deschiși și nu te demachezi seara, chiar dacă nu ești o adeptă a machiajului.
O baie de aburi, presezi zona afectată până ies complet la suprafață și apoi comprese sterile cu ceai rece de mușețel pentru închiderea porilor.
Succes.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Se numesc comedoame ---Google este foarte generos cu informatia despre ele!

| DakotaRoyse a răspuns:

Punctele negre se formează când intră particule străine în porii pielii (de exemplu praful).
Eu îi scot pe cât posibil, mai ales pe cei mai mari, cu chin, dar na. În rest, folosesc zilnic asta http://arch10.okr.ro/......00_700.jpg
Şi în general e bun :) curăţă pielea destul de bine şi mi-o menţine echilibraţă (nici prea uscată, nici prea grasă)

| annaangel17 a răspuns:

Depnde ce pct negre ai. Dc ai doar cateva pe obraji, nas sau frunte si nu ai si porii dilatati, ai putea incerca niste creme mai blande gen Keracnyl, Sebium AKN, Hyseak de la Uriage( te dai seara cu ea). Dar trebuie sa folosesti crema respectiva ceva timp.
In schimb dc ai mai multe pct negre cum e cazul meu si porii dilatati, cremele de mai sus nu prea dau rezultate decat daca le folosesti luni bune 3 4 5 6 luni, si nici atunci nu e sigur. Poti folosi Skinoren dar vezi ca e un pic agresiv la inceput si sa nu te dai dimineata doar seara si intr-un strat subtire si o data la2 seri la inceput. Nu exista o crema minune care sa fie extraordinara pentru toata lumea, o crema poate fi senzationala pentru un anumit tip de ten si groaznica pentru alt tip de ten. Deci e mai complicata problema. Asa pentru pct puncte negre mai sunt cremele pe baza de retinoizi - astia cica sunt cei mai eficienti in pct negre, acnee, pete dar totodata sunt foarte agresive cremele astea (Retin a, Isotrexin) si sincer nu prea ti le recomand ca te poti arde cu ele irita asa ca ai grija. In orice caz iti recomand sa folosesti numai cremele astea de care ti-am zis eu sau dermatocosmetice (care nu inchi porii, care nu prd pct negre). Celelalte gen Zinerit Clean & Clear nu prea ti le recomand dar faci cum doresti tu.
Stiu ca te-am ametit cu toate cremele astea dar eu iti expun problema in mod obiectiv. E posibil ca celelalte creme pe care ti le-au zis ceilalti sa nu dea rezultate la tine. Nu stiu ce sa zic. Problema difera la un ten la altul.
Bafta!

| stefanfanu a răspuns:

Ca sa scapi de punctele negre foloseste crema de galbenele.Iti dispar 100%.