| anonim_4396 a întrebat:

Mai sunt doar 4 luni din anul 2018, pana acum ati reusit sa faceti tot ce v-ati propus? Ce parere aveti despre bucket list-uri?

10 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In mare parte, da.
Am reusit sa termin facultatea si sa intru la Master, am slabit peste 20 kg (ce mandru sunt cand spun asta laughing ), mi-am cumparat masina sau, ma rog, parintii au facut-o, si mi-am cumparat diferite articole vestimentare.
Singurul mare regret ar fi ca nu am reusit sa gasesc o fata care sta la 300 km de mine si pe care am vazut-o ultima data pe 17 decembrie 2017. Pe lista nereusitelor ar putea fi si faptul ca nu am mai avut rezultate la turneele de tenis pe care le joc regulat (cred ca are legatura cu prima problema) si ca nu am avut destul timp sa citesc cat mi-am propus.
Parerea mea e ca e foarte important sa iti fixezi anumite obiective, sa ai unele vise.

| GdX a răspuns:

De obicei nu fac liste pentru ca o data cu listele apar alte nebunii, mai ales la nivel psihic. Daca ai o lista trebuie sa alergi sa iti realizezi obiectivele, daca nu le realizezi ajungi sa te superi sa fii demultumit. Prefer sa iau lucrurile de la sine cum vin ele, iar daca mi se trezeste vreo idee o pun in practica atunci.

| Hammurabi a răspuns:

Am reușit să îndeplinesc tot ce mi-am propus în 2016. Acum fac o pauză până la sfârșitul anului că, no... ce-i atâta grabă? laughing

| RainmakerX a răspuns:

Setarea obiectivelor sau cum vrei tu s-o numesti este un lucru esential daca vrei cu adevarat sa actionezi si sa schimbi ceva.
Iti da o anumita claritate... stii clar ce iti doresti si unde trebuie sa mai lucrezi.

Pe 10 ianuarie mi-am facut o astfel de lista ce avea 12 obiective.
Le-am terminat in luna iulie, dupa care am setat alte 8 obiective, am lasat loc pentru inca 2 in caz ca mai apare ceva pana la sfarsitul anului.

Ce trebuie sa intelegi este ca trebuie sa actionezi si ca lucrurile trebuie sa fie si realizabile. De exemplu, daca ai probleme cu greutatea poti sa setezi un obiectiv de genul "sa slabesc 5kg".
Cum ar fi sa spui "vreau sa arat ca un model pana la sfarsitul anului ". Putin probabil, nu?

Daca un lucru ti se pare prea greu de realizat atunci este bine sa-l spargi in sarcini mai mici, destul de usor de realizat si sa bifezi pe lista fiecare parte indeplinita.

Din punctul meu de vedere toti oamenii care vor sa ajunga undeva ar trebui sa aiba un plan, chiar daca anumite lucruri le poti decide pe moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt foarte bine ca oricum nu mi-am propus nimic. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mi-am propus propriu-zis nimic anul asta.
Nu-mi place sa-mi distribui atenția in mai multe părți minore ca sa zic asa.Prefer un singur scop, mai amplu, ce necesita o perioada mai lunga de timp(câțiva ani). Daca ar fi totuși sa-mi fac o lista, ar fi mentală.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia casca urechile:
https://www.youtube.com/watch?v=5KMTVpB22OY
Daca nici duduia asta nu stie inseamna ca nu stie nici naiba

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ce e viata?

Daca CV-ul nu e important, inseamna ca toti boschetarii duc o viata geniala.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Inseamna ca n-ai inteles nimic si oricum esti un pustan de liceu (cel mult).
Uita-te la intreg speech-ul de la Harvard de prin 2008 al lui JKR:
https://www.youtube.com/watch?v=UibfDUPJAEU

Viata nu e o lista de lucruri pe care ti le propui cu precautie fiindca inseamna ca cel mai probabil n-o traiesti deloc.
Asta nu trebuie inteles ca nu faci nimic sau ca n-ai vreun obiectiv, ci ca viata nu se invarte doar in jurul acestor lucruri. Sunt oameni care o duc bine nu din cauza grosimii CV-ului sau a skill-urilor dobandite. Do your homework.
Aproape si JKR a ajuns la nivelul de boschetar, insa mai avea macar unde sa locuiasca. "Rock bottom" a fost nivelul unde a putut cobori si de unde s-a inaltat. Atunci cand ai o ambitie/dorinta de fier sa-ti duci la capat roadele imaginatiei/ideilor si sa inveti din esecuri si sa nu iti fie frica de ele.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Altfel zis, ca sa-ti raspund la intrebare:
Life is not a checklist. Life is a journey.

Ca sa intelegi mai bine: maica-ta nu te-a nascut si crescut din cauza vreunei scoli de parenting.