| ArtFreak4 a întrebat:

Mi-e foarte frica sa ies la tabla ca sa nu gresesc iar toti sa ma considere proasta ca am gresit. Ce ma fac sa scap de frica asta?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica, esti la scoala sa inveti nu sa vii invatata. Invata formulele sau ce poti tu si arata ca stii ceva acolo si fa glume cand gresesti sau nu te simti bine zambeste aiureabig grin.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca "toti" au dreptate atunci nu ai ce face decat sa pui mana pe carte si sa le arati lor (dar si tie) cat de mult s-au inselat in ceea ce priveste persoana ta.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Incearca sa-ti inveti bine lectiile, sa stii la perfectie teoria si formulele, sa ai temele facute integral si intelese, sa lucrezi exercitii suplimenatre si, foarte important, sa nu lasi sa se acumuleze neclaritati sau notiuni neasimilate. Fiind foarte bine pregatita, nu-ti va mai fi frica ca vei gresi! In plus, cand esti la table, nu te gandi la ce vor zice colegii sau la ce va zice proful, tu concentreaza-te pe cerinta propriu-zisa si abordeaz-o la fel cum ai aborda-o intr-o tema acasa. Succes!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata mai bine ca alta data sa fii sigura ca nu ai ce gresii. si daca gresesti nu e sfarsit de lume, la 17 ani (daca ii ai) s-ar zice ca ai mai multa incredere in tine.

| Me01 a răspuns:

Buna
Incerca sa ai încredere in tine si sa nu te mai consideri proasta, cand ieși la tabla fi relaxata si gândește-te ca o sa fie bine si nimeni nu te va mai considera proasta.