| anonim_4396 a întrebat:

Mi se intampla uneori noaptea sa tresar, ca si cum m-as curenta sau m-as trezi inainte sa cad/sa ma impiedic in vis... nu stiu cum sa explic exact dar cred ca stiti la ce ma refer daca ati patit si voi. Si imi misc brus mainile si picioarele.

E normal? De ce se intampla asta?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este ceva normal. Creierul nu face diferenta intre real si imaginar, la nivelul ala profund.
Deci daca iti imaginezi, fara sa constientizezi realitatea, ca pici sau cazi, aluneci (si alte sinonime), clar o sa te trezesti asa big grin

3 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

A fost in Doctor House un episod in care explica ce se intampla de fapt. Se numeste spasm mioclonic. Cand esti intr-o stare pe care creierul o percepe ca fiind aproape de moarte, incearca sa te trezeasca, ceva de genul. Google it! :P Eu patesc cand mi-e foarte somn si nu vreau sa adorm.

https://www.humanitas.net/ro/diseases/mioclonie/ :-?

| CostinAlamariu a răspuns:

E normal, se intampla oricui chestia asta.
Am auzit ca corpul tau face asta fiindca pulsul/tensiunea iti scade rapid (din cauza ca adormi) si creierul tau nu stie daca adormi sau daca mori si atunci trimite "șocul" asta ca sa te trezească.

| Raspundebine1 a răspuns:

Este o reactie normala, in engleza se numeste Hypnic jerk,
poate sa fie declansata de anxietate, cafeina sau doar de miscarea brusca amuschilor in pozitii mai diferite.
Sper ca am ajutat