| Alexandra122212 a întrebat:

De ceva timp, noaptea de pe la 12 incep sa nu imi mai stapanesc picioarele. Imi vine foare rau sa le misc si nu prea pot dormi. Nu inteleg ce se intampla. Stiti cumva care i cauza?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Culcatul la ore foarte tarzii din noapte, afecteaza sistemul nervos si in timp apar boli grave!
Culca-te devreme, pe la 9-9.30 si vei dormii foarte bine, pana dimineata.

| Alexandra122212 explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca nu ma mai pot culca asa devreme de 3 ani. Am incercat sa mai inchid ochii si stau o ora pana ma trezesc iar...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra122212):

Mergi la medic si cere pastile de dormit, pentru ca, nedormitul pe perioade lungi de vreme, duce la afectarea sistemului nervos si psihic!
In timp vor incepe tremuraturi in corp, ale capului, stari de ameteli, oboseala mare, scade capacitatea de concentrare si memorare, apar pungile sub ochi samd.
Nu este normal ca un copilas de 12 ani sa mearag la culcare la 12 noaptea, asta este clar si dovedit medical.
Tu trebuie sa fii in pat la ora 9. Fa un dus cald, bea un pahar de lapte cald si pune-te in pat la ora 9...si intr-o ora maxim vei adormii.
Cu timpul, ritmul tau circadian se va schimba si vei adormii de cum pui capul pe perna.
Inca ceva: cu 1 ora inainte de a te baga in pat, nu se mai priveste la TV sau computer, cel mai bine este sa citesti o carte cu foi si somnul vine imediat.

| Alexandra122212 explică (pentru Violleta2022):

Am aproape 15 ani si nu ma pot pune la 21 sa ma culc. Cand vin de la scoala la 18 jumatate imi fac temele pana mai pe seara, la 21 jumatate mananc si apoi mai stau si eu cat mai pot. Cand am repetitii cu ansamblul, ajung acasa la 21, mai am si meditatii, etc. Mama mi-a spus ca patea acelasi lucru cand era de varsta mea si plangea din cauza asta. Am auzit multi colegi care se vaita. Deci nu sunt singura.
A, da. Mama ajunge acasa la 21:30. Pe ea nu ar trebui sa o mai vad?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra122212):

In tara unde traiesc eu, copii mici pana in 7-8 ani, merg la culcare la 7 seara. Cei mai maricei, merg la culcare la 8.30-9, ca sa fie apti a doua zi sa mearga la scoala.

Nu este sanatos sa manaci la 9 seara si apoii sa stai cat poti!
mananci cand ajungi acasa si mergi la culcare la 9.30, dupa ce o vezi pe maica-ta, sa apuci sa te pupe si sa te inveleasca, iar scularea sa fie la ora 6 dimineata, proaspat la minte si la trup, apucandu-te de teme!
Programul facut de tine este total incorect si degradant pentru trup si creier.

| Alexandra122212 explică (pentru Violleta2022):

Inseamna ca nu ar trebui sa mai practic dansurile, de mancat nu mai mananc cand ajung acasa la 9? Timp pentru mine nu mai am.Acum depinde de programul fiecaruia. Poate copii din tara ta nu au atat de multe pe cap cum am eu. Cand am zis ca nu pot adormi mai devreme de 12 nu inseamna ca stau pana dimineata. Inseamna ca stau pana la 12 aproximativ dar nu mai putin. Plus ca asta cu picioarele ma trezeste din somn. Nu se intampla doar cand stau eu. Dar m-am documentat mai bine pe net. Mersi oricum. Sa imi spui si mie din ce tara esti. La noi cel putin, copiii de varsta mea nu se culca la 9 pentru ca nu au timp

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra122212):

Timp pentru tine este sambata si duminica, esti copil si trebuie sa mergi la culcare devreme, ca sa cresti si sa te dezvolti normal.
Dansurile iarasi sunt ceva pentru tine, nu?
In nici un caz nu este acceptabil ca un copil sa se culce la 12 noaptea, nici macar un om normal nu face asta, dapai un copil.
O sa vezi ca-n timp, corpul iti va fi afectata de lipsa somnului si te vei imbolnavii, nu mult in 2-3 ani vei incepe sa ai probleme neurologice si psihice, lipsa somnului da tulburrari masive in corp!
Documentatul d epe net nu te ajuta cu nimic, atata vreme cat continui sa dormi tot la o ora atat de tarzie.
Mergi la medic si vei afla ce isneamna sa te priovezi de orele de somn ale noptii, unde poti ajunge in cativa ani!

Iata aici, articole medicale, cu privire la lipsa somnului de noapte:

http://www.sfatulmedicului.ro/......erul_14687

http://www.sfatulmedicului.ro/......unse_12083

'
In Romania, copii se culca si la 9, doar daca-i supravegheza parintii, ca tu ai timp sa te culci de la 9.30, dar nu vrei, si asta este extrem de rau pentru un copilas care este in crestere.
Pacat ca parintii nu te supravegheaza si nu realizeaza cat de rau iti faci singura, pierzand inutil atatea ore de somn pe cine stie ce porcarii, in loc sa te odihnesti, ca dimineata sa fii apta sa inveti si sa ai un corp si oragnism perfect sanatos.

| Alexandra122212 explică (pentru Violleta2022):

Pana la urma ai patit ce patesc eu cu picioarele de stii ca e din cauza somnului?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandra122212):

Nu eu, dar sora mea da!

| Wehrsi a răspuns:

Buna. Ceea ce spui tu poate fi asociat si cu un consum ridicat de produse ce pot produce multa energie pe care nu o cunsumi pe parcursul zilei (cola, cafea, energizant, exces de zahar). Daca te regasesti in ceea ce am zis, incearca sa iti echilibrezi dieta. Si eu ma culc zilnic la ora 12, deci nu as asocia situatia neaparat cu ora la care te culci, dupa cum am citit intr-un comentariu.

| Alexandra122212 explică (pentru Wehrsi):

Nu beau sucuri pentru ca imi fac rau, cafeaua nu imi place si nici nu sunt moarta dupa dulciuri. De obicei beau apa.