| Calonu a întrebat:

Nu am nimic cu nimeni insa am văzut foarte multe răspunsuri la adresa romilor cu apelative gen tigan analfabet, cioara și multe altele. Am salvat aceste răspunsuri prin screenshot. Unde pot reclama acest site pentru discriminare?

3 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Pai le poti reclama la CNCD.
Dar eu zic sa lasi balta chestiile astea ca sunt irelevante si sa iti ocupi timpul intr-un mod mai util.
Nu sunt sigur in privinta CNCD dar e cam singura institutie din tara care se ocupa pe chestii legate de discriminare.
Dar acum nu stiu daca cineva si-ar bate capul cu jigniri rasiste.
Adica una e violenta sau agresiune pe motive rasiale si alta e o vorba aruncata in vant aiurea.

| CIaudiu a răspuns:

Poti sa ma reclami la politie, le voi spune si lor acelasi lucru, ba chiar mai in detaliu.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

De ce e discriminare? Dacă un țigan îi zice unui român că e fraier, că e prost, că e pămpălău atunci nu mai e discriminare. Dar dacă îndrăznești să-i zici ceva unui țigan, atunci - vai, Doamne! - ești rasist! Care e logica aici? Dacă cineva e cretin, e cretin indiferent că e român, țigan, negru sau extraterestru!
Toată corectitudinea asta politică mă dezgustă. Auzi, domnule, căci nu mai țigani că-s "rromi", nu care cumva să se simtă vreunul atins, când ei habar n-au nici măcar etimologia - într-adevăr, ofensivă - a cuvântului "țigan". (În caz că nu știi, vine din limba greacă și înseamnă "a nu se atinge"; când țiganii erau încă în patria lor, nici indienii nu-i suportau, ei formând cea mai de jos clasă socială, de care era suficient să te atingi ca să fii dezmoștenit. Ei încă de la început au fost așa, iar sângele apă nu se face.)