| AvalohAlyn a întrebat:

Nu-I asa ca matematica e urata, dificila, imbarligata? Mereu nu mi-a placut aceasta materie desi am avut si nite bune la ea.Multe dintre lectii le consider inutile si ma refer la clasele 7-12.Foarte multe chestii inutile inveti in scoala dar mai ales la materia matematica si daca mai vine si un profesor de ala care doar turuie la greu si scrie foarte rapid si mult chiar ca iti iese pe nas matematica.Eu am terminat liceul dar nu as mai vrea sa fac nicio ora de mate, asa de mult o urasc.Voi cum stati cu matematica? Va descurcati sau v-ati descurcat? Eu am fost cu umanul mai mult la materii preferate.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate lecțiile din perioada aia sunt inutile, dacă nu vrei sa mergi mai departe pe domeniul asta sau pe ceva similar.
Prost.Mediocru mai bine zis.
Umanul e perfect.Dar clasele sunt mai slabe.Si in afara de matematica, nici realul nu e rău, dimpotrivă.

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa spune si altul ca toate materiile de uman sunt inutile daca nu mergi pe acel domeniu mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AC4S4):

N-am spus ca toate materiile sunt inutile, m-am referit doar la matematica.Biologia si fizica, spre exemplu, sunt (d.p.m.d.v.)mult mai utile, indiferent pentru ce optezi mai departe.Cat despre uman, e la fel, materii care te ajuta doar in anumite domenii si materii care țin de cultura generala

| wpetterssone a răspuns:

Matematica este una dintre acele materii pe care o înțeleg cel mai bine.
Matematica este pentru mine ceva ce îmi place și lucrez cu plăcere la această materie. Analiza matematică mi se pare cea mai interesantă. Dacă ar trebui să fac un TOP al celor mai frumoase capitole din matematică pentru mine ar fi:
1. Analiza matematică
2. Algoritmi
3. Forme cuadrice din Teoria numerelor
4. Teoria jocurilor din Matematica Aplicată
5. Porți logice din Matematica informaticii.