| chiftelutacrocanta a întrebat:

Nu imi place sa ma angajez la un loc de munca pentru ca nu imi place sa ma culc seara mai repede decat simt ca as vrea sa ma culc. Urasc emotiile negative de seara de dinainte de munca cand imi trec cele mai stresante ganduri prin minte:,,Maine trebuie sa ma duc la munca,maine voi avea o zi neplacuta,azi trebuie sa ma culc devreme,maine trebuie sa ma trezesc dimineata, astazi trebuie sa stau mai putin in fata PC-ului.Ei, si cand vine dimineata pur si simplu ma scol din pat ca vreau sau ca nu vreau de parca m-as duce la armata.Ma uit afara pe geam si nici macar nu pot admira frumusetea naturii,trebuie sa ma imbrac in haine stramte si sa ma duc la munca trist si nervos. Ajuns,, in sfarsit"la munca imi trec prin inima cele mai reci emotii, ma uit in jur si vad numai sclavi programati sa faca diferite lucruri pentru un salar de nimic.Numai oameni tristi,numai oameni obligati sa faca ceva ce nu le face placere, inghgesuiti in propriile haine de munca.Mie imi plac pregatirile de dinainte de petreceri, banuiesc ca stiti sentimentul.De ce seamana atatia oameni cu niste masinarii reci de munca?

1 răspuns:
| Kira5854 a răspuns:

Trebuie sa te adaptezi situatiei si sa inveti sa excelezi in ceea ce faci. Dandu-ti efortul pentru ceva nu te vei duce la fel de stresat la munca, ci o vei face cu gandul de a-ti depasi conditia, de a munci pentru tine, fiindca din salariu tu vei manca si tu te vei intretine, iar daca excelezi, e posibil sa ajungi la o marire, iar daca nu se intampla asta, macar ai invatat ceva in plus si nu a trecut zioa pe langa tine.