| xRainyDay a întrebat:

NU MAI POT!

Inteleg sa inveti si sa faci teme, logic, este esential, dar profesorii nostri sunt NEBUNI.

Cine a mai pomenit sa ai manualul de clasa + INCA 3 CULEGERI?
Si deja ne-au pregatit culegerile pentru vacanta.

Am cateva intrebari:

Sunteti de acord cu temele de vacanta? ( nu ma refer cateva exercitii ca sa nu uiti ce ai facut anul trecut, ma refer la culegeri de 160 de pagini, cum primim noi).

Profesorii nu stiu sa ne faca sa iubim scoala straight face, sunt mereu morocanosi si ne dau mii de teme. LA VOI E LA FEL?

Va place scoala? ( Mie una imi place, dar e epuizant ).

Copilaria kiss

6 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai, eu de cand am fost in clasa a 5a invetam cat puteam, nu ma fortam niciodata, de obicei doar esentialul. Si acuma am intrat la un liceu teoretic unde se intra cu medi de gen 8, 20 8, 10 cam asa (sunt la filo-bilingv engleza mai exact) si pot spune ca nici engleza nici romana nu sunt pasiunile mele si chiar mi se par mai grele ca matematica, chimia si biologia care le invat relativ usor, dar fiind la filo am mult timp liber in care invat ceea ce imi place si media in a 9a am avut-o 7, 64 acuma cel mai probabil tot pe acolo voi fi, dar invat la materiile de bac, la biologie si chimie si la restul cam asa, un pic cat sa nu raman. Daca iau bacul la romana... ca la restul ma descurc, biologia o visez, chimia la fel, deci clar dau la medicina. Te intrebi poate dc nu ma mut, pai cum am zis si mai sus, fiind la filo am o gramada de timp liber in care pot face numai ceea ce vreau eu.
Temele de vacanta am, dar sunt de acord cu ele din moment dat ce eu am doar de citit, cum spoi tu culegeri de 160 de pagini mi se pare o tampenie.
La liceu in general, adica cam la toate liceele teoretice proferi se comporta mai bine, asta si fiindca au cu cine sa se inteleaga, fara sa te jignesc dar cand o sa fi in clasa a 9/10 o sa te gandesti cum erai prin a 6/7 si ai sa razi.
Imi place scoala, nu imi place sistemul de notare aplicat in Romania.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nici eu nu am fost de acord cu aceste teme de vacanta.
Mi se par ok, pana la un punct.
Cred ca ar fi o idee buna, daca s-ar da copiilor care au ramas in urma cu materia, au avut note mici, ori cei ramasi corijenti. Celor care au avut note mari peste 7, 8 nu cred ca ar fi nevoie sa li se mai dea teme de vacanta. Pana la urma este clar ca au invatat si ca nu vor uita totul in trei luni.
Cred ca asa ar exista si o motivatie pentru cei care nu prea invata. Insa daca s-ar aplica ceva de genul asta, ar fi necesara si o seriozitate a profesorilor. Pentru ca la noi aceste teme de vacanta nu se corectau niciodata.

| Bøøgey a răspuns:

Mereu am urat tot ce inseamna tema in plus pe motiv ca e weekend ori vacanta. Implicit profesorii respectivi. Niciodata in viata mea n-am facut nicio tema de vacanta. E vacanta, vreau s-o simt, nu dau doi bani pe consecinte.

Profesorii, majoritatea, niste tristi esuati in viata, isi varsa dejectiile pe noi, elevii. Is mai multe feluri de profi:

Is aia de treaba (putini, ce-i drept...), care isi fac ora, se bucura de materia pe care o predau, stiu sa te faca atent, fara teme, mai strecoara si cate o gluma, o chestie interesanta etc. Ii stim toti, trebuie' sa fi avut parte macar de unul.

Mai is aia de ii doare fix in pix de ora, te lasa sa faci ce vrei, cum vrei si sunt constienti ca materia lor nu ii ajuta pe elevi.
Apoi mai is aia de nu fac nimic la ora, iti *** o enormitate de tema pentru acasa, o controleaza din cand in gand si atunci cand o fac incepe ploaia de 2 si 3 si, ca sa fie treaba treaba mai dau si lucrari neanuntate, la fel, tot cu 2 si 3 la greu. Culmea e ca au si pretentia sa stii.

Altii mai is aia psihotici. Stii tu, proful ala nebun, paranoic, labil psihic, care baga spaima in elevii mai slabi de inger. Aia de stiu materia, dar le e cam greu sa se controleze si-si ies din minti la orice intrebare a elevului sau la orice greseala minora. Aia de nu suporta absolut nimic. Pe astia mai bine ii lasi in treaba lor, si daca au pus tinta pe tine, taci dracului acolo si lasi boul sa-si faca damblaua daca te pierzi repede, ca daca te vad mai slab, nu ii prea bine pentru tine. Altminteri, ii foarte haios sa te iei in gura cu ei, sa vezi cum se zbat acolo si cum isi ies din minti cand nu le dai dreptate.

Apoi is profii robot. Aia care de obicei predau o stiinta fixa. Genul de prof tacut, calm, dar care iti provoaca cea mai mare frica. Fara sa zambeasca, fara glume, nici cei mai dezghetati elevi n-au sange sa vorbeasca in ora lor. Teme la greu, lucrari grele in draci, fara contact cu viata personala a elevului. Vine, preda/ da lucrare, spune tema, pleaca.

Mai sunt multe tipuri de profesori, care combina trasaturile celor de mai sus, doar ca mi-e sila sa mai scriu.

| njohn a răspuns:

O tampenie, asta-i sistemul de invatamant din Romania, multa carte si degeaba.

| Allєє a răspuns:

Sunt de accort cu tine, fatooo!
Şi eu aş spune la fel în legătură cu *culegerile* Dar oamenii ăştia exagerează cu atâtea teme :o
Nu mai ai pic de timp liber şi ei stau cu... în sus! laughing

| lianaiovan a răspuns:

Buna! Mie imi place scoala, profii mei sunt buni cu mine, am medii peste 8, dar insa stiu sa ii multumesc. Verisoarei mele ii dadea vreo 200 de exercitii la mate pentru vacantele de o saptamana...Cu culegerile sunt de acord numai in vacanta de vara, sa avem ce face, nu in vacantele astea de o saptamana. Unii profi chiar sunt enervanti, dar ce sa la faci? Asa sunt ei. Bafta! Paaa!