| anonim_4396 a întrebat:

Nu se daduse o lege ca profesorii sa nu mai dea teme de vacanta? Voi ce parere aveti despre temele de vacanta? Le primiti/Le faceti?

Adica, inteleg ca vara e posibil sa mai uiti, dar la mate de exemplu, am avut 400 de exercitii... exercitiile astea inseamna prima noastra nota pe anul acesta, iar daca faci toate exercitiile iei maxim un 7. Trebuie sa faci 750-800 ca sa-ti dea 10 straight face chestia e ca la inceputul semestrului, oricum recapitulam materia de anul trecut, deci ce rost au? Mai mult ne strica mediile. Vacanta e vacanta, frate. De aia luam vacanta, sa uitam un timp de scoala, nu? Sa ne relaxam.

Răspuns Câştigător
| SpawNury a răspuns:

Sistemul de invatamant din Romania niciodata nu va face copiii mai destepti. Pur si simplu ne prostesc cu totii. Scoala ar trebui sa fie altfel. De exemplu, sa fie fara absente, si elevul sa plece la scoala la materiile pe care le place. 80% din ce ne invata in 12 ani, sunt inutile. De ce sa nu plec eu la antrenamente, ca sa ajung un fotbalist in viitor, si sa stau la scoala si ma invete istoria gresita, care nu ma va ajuta niciodata in viata? 90% din ce ne invata la istorie, e gresit. De ce sa ma trezesc la 6 dimineata si plec la scoala, si sa dorm 5 ore, si la ultima sa astept deja sa plec acasa? De ce sa nu ma trezesc la 9 si sa plec la materia ce-mi place, si sa melt cu alt spirit, fericit? Astea au fost cateva exemple, pe care le-am vorbit cu prietenul meu, Levi. Aici ai clipul lui despre scoala, e foarte informativa si utila, te sfatuiesc sa dai cu ochiul. http://www.youtube.com/watch?v=FgKfcTdY9wE

Pentru tine, xJelliSkittles. Este ILEGAL obligarea elevilor pentru temele de vara. Nu-ti obosi creierii facand o tema foarte mare. E vara ta, esti liber/a 3 luni si poti sa faci CE VREI TU. Daca vede ca nu-ti faci tema si vrea sa-ti puna o nota mica, du-te la director, si spune-i ca este ILEGAL CEEA CE FACE. Daca si directorul este de "vechiul testament". Adica iti zice chestii gen "Ti-a dat tema, trebuie' s-o faci" bla bla. Fara frica, du-te la politie si spune-i ca, te obliga sa faci ce vor ei, in timpul liber. N-au ce sa-ti faca, in niciun caz nu te va arunca afara din scoala/liceul ala. Din contra, daca vor sa faca asta, ei vor fi dati afara. Nu lasa ca lumea sa te controleze. Singurul stapan al tau, sa fii tu. O zi buna. :)

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sunt foarte de acord cu tine. Nu ar trebui sa fie date teme pe vacanta, eventual doar profa de romana sa dea o lista de lecturi, sau sa zica un anumit numar dar exercitii mi se par de-a dreptul ridicole. La urma urmei, cum ai zis si tu, e vacanta. Mi s-ar parea corect nici in timpul weekendului sa nu dea, dar m-as multumii daca macar pe cele din timpul vacantei le-ar scoate.

| ww2Totenkopf a răspuns:

Pe clasele 1-4, invatatoarea ne punea sa cititm in vacanta mare 3-4 carti de placere.Pe clasele 5-8, diriginta ne lasa sa ne bucuram de vacanta mare.
Temele de vacanta nu sunt o idee prea rea, insa 800 de exercitii sunt exagerat de multe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa mentionez, nici in vacanta de iarna nu ne slabeste: anul trecut ne-a dat 200 de exercitii (bineinteles, 400 daca vrei 9-10).

| vlad89c a răspuns:

Am trecut in a 9-a, si da, primeam teme de vacanta la romana si mate.
Le faceam la romana pentru ca erau usoare / le mai gaseai pe net, mai ploua 2-3 mai citeam si eu ceva.
La mate insa primeam foarte mult si nu le faceam niciodata laughing imi mai amintea mama de ele pe la sfarsitu lu august dar acolo ramaneau.
La inceputul anului profesorul intreba: haideti aduceti-mi caietele cu tema de vacanta rolling on the floor; se ridicau 2 colegi care tot timpul le faceau, termina cu ei si apoi era un moment de liniste laughing profesorul bine inteles ca stia ca doar 2 le vor face, si treceam mai departe.
O mai suna profu pe mama sa-i zica dar ce sa faca laughing si ea stie ca nu le voi face pentru ca nu imi place.
Ori cum ma laud ca am avut media pe 5-8= 9.9.
Nu stiu cum e profu/profa ta, ar trebui sa faci 2-3 exercitii si probleme sa vada macar ca ai incercat sa te straduiesti.
Si da, sunt 100% de acord ca in vacanta sa te distrezi si sa te relaxezi, las-o in ma-sa de matematica pana prin 20 august daca profu e exigent, daca nu, atunci in septembrie te poti apucalaughing.
In ori ce caz, la romana nu prea este scuza, ai pe net tot ce iti trebuie, mai citesti si tu ceva. sti ce zic.
Cum toata lumea ma privea ca un elev model nu prea punea lumea la suflet ca nu dadeam 2 lei pe temele de vacanta de la mate, asa ca toate treceau repede.
Povestea frumoasa era insa in vacanta de iarna, cand primeam mai mult ca in vacanta de varalaughing.
In ultima saptamana de scoala ii spuneam profesorului ca sigur voi sta in ziua de Craciun si de revelion sa fac probleme la mate; el radea si zicea binelaughing.

| vlad89c a răspuns:

Desigur depinde in ce clasa treci; eu din a 6-a am inceput sa nu le mai fac (treceam in a 7-a)

| MisFit20 a răspuns:

E important, să le faci, nu trebuie să te oblige cineva, te ajuta să te deyvolti pe toate planurile, să fi cu un pas înaintea celor ce nu le fac. Keep Safe.

| MisFit20 a răspuns (pentru SpawNury):

Nu eşti obligat să le faci, dar vei fi notat ca atare. Faci ce îţi place nu zice nimeni nimic, dar gandeşte... pune un om fara nici+o clasă să studieze filosofia, e imposibil vand in vedere că nu are o baza de unde să porneasca. Fiecare decide cată importanta acorda şcoli. Toate cele bune.

| SpawNury a răspuns (pentru MisFit20):

Sistemul de invatamant din Romania niciodata nu va face copiii mai destepti. Pur si simplu ne prostesc cu totii. Scoala ar trebui sa fie altfel. De exemplu, sa fie fara absente, si elevul sa plece la scoala la materiile pe care le place. 80% din ce ne invata in 12 ani, sunt inutile. De ce sa nu plec eu la antrenamente, ca sa ajung un fotbalist in viitor, si sa stau la scoala si ma invete istoria gresita, care nu ma va ajuta niciodata in viata? 90% din ce ne invata la istorie, e gresit. De ce sa ma trezesc la 6 dimineata si plec la scoala, si sa dorm 5 ore, si la ultima sa astept deja sa plec acasa? De ce sa nu ma trezesc la 9 si sa plec la materia ce-mi place, si sa melt cu alt spirit, fericit? Astea au fost cateva exemple, pe care le-am vorbit cu prietenul meu, Levi. Aici ai clipul lui despre scoala, e foarte informativa si utila, te sfatuiesc sa dai cu ochiul. http://www.youtube.com/watch?v=FgKfcTdY9wE

Pentru tine, xJelliSkittles. Este ILEGAL obligarea elevilor pentru temele de vara. Nu-ti obosi creierii facand o tema foarte mare. E vara ta, esti liber/a 3 luni si poti sa faci CE VREI TU. Daca vede ca nu-ti faci tema si vrea sa-ti puna o nota mica, du-te la director, si spune-i ca este ILEGAL CEEA CE FACE. Daca si directorul este de "vechiul testament". Adica iti zice chestii gen "Ti-a dat tema, trebuie' s-o faci" bla bla. Fara frica, du-te la politie si spune-i ca, te obliga sa faci ce vor ei, in timpul liber. N-au ce sa-ti faca, in niciun caz nu te va arunca afara din scoala/liceul ala. Din contra, daca vor sa faca asta, ei vor fi dati afara. Nu lasa ca lumea sa te controleze. Singurul stapan al tau, sa fii tu. O zi buna. :)

| Faruece a răspuns:

Da,normal nu se pot da teme de vacanta si nici nu este indicat.Dar profesorii continua cu amenintari, deci...

| minda23 a răspuns:

Este bine sa ne dea exercitii de vacanta, deoarece in timpul vacantei uiti si e mai greu sa sa o iei de la capat, dar ni ci exagerat cum ti-a dat tie. Ar trebui sa de cate ceva din fiecare lucru pe care la-i invatat.Nouo profesoara de mate ne-a dat o culegere de facut, dar nu ne da nota obligatoriu, cine a facut ceva din ea primeste 9 sau 10, iar ceilalti nu primesc nota proasta daca nu au facut nimic.

| Mihai239 a răspuns:

Le face naiba eu nu

| MarianCristianChisC a răspuns:

Eu le fac trebuie daca nu ei note rea sad sad
Si ne da cate 84 de pagini! sad sad

daca le fac 10+ happy happy

| JuliaMe06 a răspuns:

Trec in clasa a 6-a si cu a 5-a a fost mai greu, cu profesorii si tot asa.In vacanta asta ne-a dat la Romana 200 de pagini + inca cateva carti de citit, eu sunt la sectia maghiara si ne-a dat 6 carti de citit cu cate 200 de pagini, si la mate tot 200 de pagini "ca sa nu uitam si sa exersam".Pai frate vacanta are 2 luni si ceva, cum sa faci toata ziua teme? Atunci nu mai simti ca e vacanta, de exemplu eu intr-o luna si un pic de vacanta m-am uitat la un rezumat pe net pentru o carte la maghiara, 50 de pagini am completat la romana si vreo 40 la mate.Si stiu sigur ca nu termin alea 200 de pagini, dar mai bine ma aleg cu un 3 decat sa invat toata ziua pentru ce? Sunt in sectia maghiara invat matematica pe maghiara si ne-au dat caiet de vacanta de matematica in romana.Ce sa inteleg din exercitiile alea? Sunt sigura ca primele 3 fete din clasa vor face majoritatea temelor, ne-a mai dat profesoara 1 carte de citit in timpul scolii intr-o luna, eu n-am citit cartea si in ultimele 2 zile am bagat in mine cartea aia am citit 100 de pagini, cartea avea 200 si am copiat de la un coleg restul si cat am luat? 10.
Am prieteni care nu au primit nicio tema pe vacanta.E corect asa ba?

| maniakul a răspuns:

Facem greva! happy

| AndrewMunteanu a răspuns:

Eu nu vad folosul in a invata, de exemplu radicalul asa de amanuntit sau sa invat cum se analizeaza un verb sau substantiv. Ar fi foarte bine si as fi multumit daca s-ar invata cum sa ai o afacere de succes sau sa se invete cum sa fi (in cazul unui baiat), cum sa iti faci o familie, cum sa o intreti, cum sa o faci fericita, etc.