| DANNY1004 a întrebat:

Nu stiu cum sa incep si nici nu vreau sa scriu prea multe pentru ca daca e intrebarea prea lunga poate nu are nimeni rabdare sa citeasca.
Am o problema foarte mare si nu stiu cum sa o rezolv.
O prietena (am fost impreuna mai demult, dar nu chiar foarte serios) se comporta foarte ciudat de mai mult timp. A intrat intr-un fel de grup pe internet si de atunci are tot felul de idei dubioase si mai nou a inceput sa se taie cu lama. S-a schimbat total fata de cum era si acum cateva zile mi-a spus niste lucruri foarte ciudate si nu prea am inteles ce a vrut sa zica, dar nu stiu de ce mi-a trecut prin cap ca are de gand sa se sinucida chiar daca nu a folosit deloc cuvantul acesta. Poate nu despre asta era vorba, dar oricum sigur era ceva rau.
Eu chiar de cand am aflat de povestea cu grupul in care a intrat i-am spus ca o sa ii zic mamei ei daca mai continua cu prostiile acelea si ea mi-a zis ceva de genul ca o sa o am pe constiinta daca fac asta. Mama ei oricum nu prea ma suporta si din cauza ei intr-un fel ne-am despartit, dar am ramas prieteni.
Problema e ca lucrurile sunt din ce in ce mai grave si ma gandeam sa ii spun mamei mele sa vorbeasca cu mama ei, pentru ca ele se cunosc si sunt colege si lucreaza in acelasi loc. Numai ca nu stiu ce s-ar putea intampla dupa aceea.
Daca are cineva un sfat cat de mic sa imi dea, as fi recunoscator.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i si arata-i mamei tale si lsa-o pe ea sa decida daca-i spune celeilalte mame.

4 răspunsuri:
| mimimumu a răspuns:

Doamne fereste! Sa nu fie Balena Albastră!

Răspuns utilizator avertizat
| 223kkk a răspuns:

Fiecare alege ce vrea sa faca.
Ar fi bine ca sa ii spui la cineva din familia ei dar fara ca prietena ta sa stie.
Si ar trebui intrerupta orice relatie cu grupal aceea de oameni.
Incearca sa ii explici sau daca nu stii spune-i familiei sa se duca cu ea la un pshiolog.
As vrea sa te ajut mai mult dar nu pot.