| Anonimul151 a întrebat:

Nu știu dacă e aceasta categoria potrivită pentru întrebarea mea, dar o voi pune aici.

Văd multe persoane care bagă o sumă de bani, în bitcoin sau alte monede virtuale de acest gen.

Depun de exemplu 500 euro și a câștigat 5000 euro. A prezentat dovezi.

Cum câștigă o sumă atât de mare, depunând o sumă chiar mai mică decât 5000 euro?

Dacă castiga aceste sume, le pot și scoate cash? De unde se scot? De la orice bancă?

Nu trebuie să îi declari undeva..., la ANAF spre exemplu?

Nu ma pricep la aceaste lucruri și nici nu cred că aș vrea să încerc însă aș vrea să îmi spună cineva cum stau lucrurile.

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Cei care castiga aceste sume arata doar castigul, nu si cati bani au pierdut pana au castigat acei bani, poate contrar, sunt tot pe minus de fapt cu tot cu acel castig. Cati bani se pierd la investitii, pariuri, jocuri de noroc, etc? O gramada, per total nu iesi pe plus niciodata. Si depinde si de ce bani dispun, sa bagii 500 euro cand tu muncesti 2000-3000 lei pe luna e prostie curata, dar desigur sunt si cei care castiga mai mult si nu le pasa de bani, depinde fiecare de ce bani dispune, pentru unii 500 euro e o nimic toata, pentru altii 500 euro poate fii salariul pe o luna.

| RAY a răspuns:

Trebuie declarat la anaf, pentru ca ei au accses la toate datele tale, absolut orice faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. O monedă virtuală este un mijloc de schimb, adică înseamnă bani. Banii sunt și ei un bun, o marfă. Și raportul dintre două monede bitcoin/dolar este și el o marfă. Valoarea acestui raport se tranzacționează, se vinde și se cumpără pe o piață specială. Poți să pariezi pe scăderea sau pe creșterea acestui raport. Dacă crezi că va crește, pariezi că va crește. Astfel îl cumperi și îl vinzi mai târziu, când prețul a crescut. Diferența între prețul cu care l-ai cumpărat și prețul mare care îl are atunci când îl vinzi, rămâne în buzunarul tău. Dar dacă tu ai pariat pe creștere, și prețul a scăzut, pierzi bani.
2.Ca să îl scoți cash, trebuie să schimbi bitcoin în $. Sunt case de schimb speciale care fac asta. După ce ai $ îi poți scoate dintr-o bancă unde ai cont.
Apoi, ca orice câștig, dacă nu calci legea, îl declari spre impozitare.
Dacă vrei să încerci, fără să te pricepi, pierzi bani.