| Sofia08 a întrebat:

O intrebare ce ne-a dat-o profesoara de biologie: ce este rima, animal sau insecta?

13 răspunsuri:
| Matt24 a răspuns:

Insectele sunt animale deci si ramele sunt animale

| Sofia08 explică (pentru Matt24):

Dar daca ar fi sa vorbim despre felul cum se inmultesc? Tot animale?

| Matt24 a răspuns (pentru Sofia08):

Din amintiri, pastreaza un fel de oua care le tin intr-un sac, pe pielea lor.
Nu prea stiu detalii despre cum se inmultesc.

| mimiwewem a răspuns:

Animal!

| CalinBerindean a răspuns:

Animal.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Animal nevertebrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animal = regn.
Insecta = clasă.

Râma face parte din altă clasă, deci nu este insectă.

| BubbleWhitee a răspuns:

Animal,credthinking

| Sofia08 explică (pentru BubbleWhitee):

Da,asta e si raspunsul meu..acum ma gindesc la argumente

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sofia08):

Te duceai pe wiki, desi ai carte de biologie, presupun, si cautai:
http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2m%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Insecta
http://ro.wikipedia.org/wiki/Arthropoda

Si asa stiai ca rama nu e o insecta desi e nevertebrata pentru ca nu are picioare :P "Insectele reprezintă o clasă de animale nevertebrate hexapode aparținând încrengăturii Arthropoda (...) Artropodele (din greacă arthron, "articulație" și podos, "picior")"

| Mihai11 a răspuns:

Cred că e animal.

| UchihaEmiko a răspuns:

"insecta" reprezinta una din clasele in care sunt impartite animalele.Rama face parte din clasa viermilor.

| iulian00 a răspuns:

Un animal din categoria viermilor inelati.