| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare deloc batjocoritoare, doar din pura curiozitate pentru oamenii cu kilograme in plus.
De ce nu slabiti stiind ca nu-i sanatos sa stati asa? Va place sa fiti transpirati mereu? Sa va miscati in reluare, sa obositi repede, nu va este greu? Ati incercat sa slabiti si cum de n-ati reusit?
Cum ati reusit sa va ingrasati?

Răspuns Câştigător
| IREros a răspuns:

Eu am avut 125 kg, de ce? nu imi pasa de mine sincer, nu aveam nevoie de nimic. Nu eram bolnav. Pana intr-o zi cand m-am uitat intr-o poza de-a mea, si aveam gusa ca la porc. Am ramas socat. Prin intermediul unui prieten am pus mana pe un regim, am dat jos 30kg in 2 luni numai prin regim (miscare nu aveam voie sa fac, eram prea greu). Acum ma mentin intre 85-90, pentru 1.85 e ok, merg si la sala (m-a ajutat sa scap de pielea in exces). Ingredientul numarul 1 in orice ati face este ambitia. Succes si credeti-ma ca se poate.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu crezi ca marea majoritate nu vor sa slabeasca.Dar unii nu se pot abtine de la mancare altii au dereglari hormonale. Daca mananca un sandvis pe zi pun pe ei imediat grasime.Si mai sunt, bineanteles, cei care nu vor.Dar cred ca procentul este mic.

| Oana92 a răspuns:

Am sa iti raspund la intrebare doar pentru ca deja sunt plictisita de stereotipurile astea.

Am reusit sa ma ingras pentru ca o idioata de doctorita mi-a dat sa iau anticonceptionale. M-am ingrasat de la ele intr-un an 40 de kg si in prezent tot organismul meu e dezechilibrat. Nu pot sa slabesc pentru ca imi este imposibil sa mananc la aceleasi ore, sa am 3 mese principale si sa nu mananc dupa ora 6 in conditia in care eu ajung acasa dupa ora 9. Sunt studenta, integralista si deci trebuie sa imi pastrez media(adica mai trebuie sa si invat!) si mai si lucrez. Dupa 6-7 ore de stat la facultate, 2 pe drum si 4 la lucru nu mai am energie sa merg la sala sau sa alerg prin cartier. Repet, mai am si de invatat, deci practic eu nu am timp liber!

Stiu ca nu este sanatos, dar nu am ce sa fac! Am incercat diete minune si intr-un timp am facut si sala, dar nu am reusit sa slabesc. Nu sunt dispusa sa imi risc putina sanatate pe care o mai am luand pastile sau infometandu-ma. Oricum, ai fi surprins/a sa vezi ca nu mananc mult si ca mananc destul de sanatos.
Nu este adevarat ca sunt mereu transpirata, asta tine de igiena fiecaruia fie gras sau slab. Si nici nu ma misc in reluare, e drept ca nu am aceiasi viteza ca una de 50 de kg, dar nici ca melcul nu ma misc si nu obosesc mai repede decat multi alti oameni mult mai slabi ca mine.

Multumit/a de raspuns?

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Da ma, dar eu am mentionat in vechile intrebari ca n-am treaba cu femeile care s-au ingrasat de la anticonceptionale, au nascut sau alte boli. Aici e vorba despre cei care baga in ei ca porcii. Sunt doar niste intrebari, nu trebuie sa se simta nimeni ofensat, deja ar fi penibil s-o luati si pe asta drept o jignire.
Pai vad ca faci destul sport, acum nu stiu cat de adevarat e cu alimentatia. Si nu trebuie program, ca doar nu te-ai ingrasa daca nu mananci la ore fixe... eu am un program dezordonat si nu am avut probleme cu kilogramele.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea fac sport, doar urc scarile si fug dupa copii(am grija de 2 copii). Nu ma ingras daca nu mananc la ore fixe, dupa ce am terminat cu porcariile alea nu m-am mai ingrasat deloc, dar nici nu pot sa slabesc pentru ca nu pot sa tine regim. Mananc pe fuga si de obicei seara pentru ca atunci ajung acasa, mananc fructe, legume, nu mananc aproape deloc paine pentru ca nu imi place, mananc fast-food poate 1 data pe luna, singura scapare e ciocolata:d

Eu nu o iau ca pe o jignire, dar sunt persoane care fac asta si cei instabili psihic ajuns la anorexie, depresie si chiar sinucidere sau baga in ei pastile tampite si tin cure absurde pentru a se incadra intr-un sablon. Si eu bagam la inceput totul la cap pana am realizat ca nu am ce face si ca exista oameni care ma iubesc si asahappy

Am mai spus asta o data, si incep sa cred ca tot tie, marea majoritate a oamenilor obezi sunt bolnavi si de asta de ingrasa: fie au diabet(sti ca pastilele de diabet ingrasa?), fie au probleme hormonale(cel mai frecvent) fie sunt depresivi( depresia e tot o boala) fie in cazurile grave au probleme neurologice si nu simt senzatia de satietate. Putini din cei cei cu surplus mare de greutate au ajuns asa datorita faptului ca au mancat! Plus ca tot mai putini oameni isi permit sa manance sanatossad

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Toti mancam aceeasi mancare ca nu exista mancare BIO. Cei care muncesc pe rupte, vor slabi arzand caloriile, daca nu baga in ei doar fast-food (lasandu-i deoparte pe cei bolnavi). Exact cum sunt oameni slabi cu acelasi program incarcat. Persoanele alea, in mare parte au o problema psihica si nu-i problema noastra ca sunt persoane slabe. Suntem lupi sau oi, isi stiu problemele, sa si le rezolve ca sunt grele sau nu, o rezolvare exista si cauta ajutor atunci. Toti avem probleme, ca doar suntem oameni la fel ca aia mai sensibili. Mie degeaba imi spui astea, ca stiu deja totul. Plus ca in intrebarile mele, primele, nu alea in care incepusem sa fac trolling ca am vazut ca multi se dadeau mari moralisti ca au prins si ei o sansa in care s-o faca pe buni-voitori, era vorba despre faptul, ca ar trebui sa-i vedem cu mila pe aia grasi. Deci sa facem o diferenta dintre cei slabi si cei grasi, doar pentru ca au kilograme in plus, sa-i favorizam in mare parte. Dar in fine, aia e in trecut. M-am plictisit de trolling-ul cu grasi. Si inca o chestie, mi-e lene s-o introduc mai sus in fraza care trebuia, carnea de porc e scumpa si uleiul la fel, cum spunea o tipa, legumele sunt ieftine. Nu te poti ingrasa mancand asa putina carne.
Si cum spuneam, hai sa facem dragoste si te las sa ma bati cu lantul.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tin sa te contrazic, carnea a ajuns mai ieftina decat multe legume sau fructe! si tin si mai mult de foame! dar in fine...

Nu zice nimeni sa faceti diferenta si sa va fie mila de noi, noi vrem sa va purtati la fel. Nu exista diferente intre cei slabi si grasi decat la partea de kg, nu avem nevoie de mila, de fapt nu avem nevoie de nimic. Daca va purtati normal cu noi e mai mult decat ok, nu suntem handicapati si nu avem nevoi speciale, suntem la fel ca toti ceilalti! Nu cautam nici mila si nici macar intelegere dar nici nu acceptam sa fim calcati in picioare doar pentru ca nu ne incadram in acelasi tipar cu voi.happy

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, degeaba mancam toti aceiasi mancare pentru ca nu toti avem aceleasi arderi. Am un prieten care mananca la o masa 2 shaorme xxl si nu e satul si tin sa spun ca are un corp perfect, fara pic de grasime si toata miscarea pe care o face consta intr-o ora de fotbal pe luna. Pur si simplu are arderile foarte bune. Eu una, cu toate kg mele nu pot sa mananc nici macar o shaorma xxl! Si asta e un exemplu real!

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

De ce vorbesti in numele tuturor? sau faci cat 10? am intalnit de la grasi pana la slabanogi cu caracter scarbos de retardat. Eu nu scutesc un gras de jignirile mele doar pentru ca-i gras, daca are un caracter de rahat il scuip si punct.
E sfantul ipocriziei azi, hai sa facem sex odata! dar o facem cu lumina stinsa pentru tine.

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e si ideea, scuipa-l daca are caracter scarbos si daca e gras si daca e slab si respecta-l daca merita si daca e gras si daca e slab. Nu trebuie sa menajezi pe nimeni, dar poarta-te cu el dupa cum ii e caracterul nu corpul!

Si asta doar ca sa iti dau putin peste nas, eu fac sex cu lumina aprinsa pentru ca nu imi e rusine cum arat si pentru ca prietenul meu ma iubeste la fel de mult ca atunci cand eram cu 40 de kg mai slaba!

| anonim_4396 explică (pentru Oana92):

Mi-ai dat peste nas de mi-a cazut. Fii sigura ca nu cred nimic pe site-ul asta. Si nu-mi spune tu pe cine sa respect, respectul meu il obtin putini oameni pentru ca-l merita. Dar nu are legatura cu ce am intrebat mai sus, nu are rost sa ma deviem de la subiect.

| VladGH a răspuns:

Sa stii ca nici unuia nu-i place sa fie gras, altii se ingrasa fara sa isi dee seama apoi cind observ ca nu se misca asa ca cum erau slabi sau dau o boala peste ei isi dau seama ca sunt grasi. Sa stii ca nu toti se uita dupa dinsii. Unii din lene se ingrasa, nu le place sa se miste, sa faca sport si basta. Iti dau exemplu: am intilnit oameni tineri si pe calea de ingrasare, locuieste la etajul 3 dar se misca numai cu ascensorul sau are magazinul la 300 de metre de casa dar el urca in masina ca sa se duca sa isi cumpere o piine. Unde ii logica? Chiar daca nu faci sport faci macar miscarile care iti sunt la dispozitie zi de zi. M-am implicat caci am si eu kilograme in plus de cind nu am timp pentru sport. happy