| Elisa7 a întrebat:

O intrebare importanta pentru mine:Cine e la facultatea de litere sa-mi zica si mie cum e ...adica eu vreau sa dau la ceva pe engleza ca imi place foarte mult dar atat engleza nu stiu cu ce sa o combin si nu stiu daca as face fata. Cine imi poate da mai multe detalii despre litere?happyFunda

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Te poți înscrie la una sau mai multe specializări din cadrul Facultății de Litere.
De exemplu,
Specializare : Limba și Literatura Română ( Limba și Literatura Maghiară + O Limbă și Literatură Modernă, ori Limba Latină/Greacă Veche) cu linia de studiu română.
Specializare:Limba și Literatura Universală și Comparată (O limbă Modernă și Limba Ebraică )cu linia de studiu română.
Dar dacă îți place foarte mult limba engleză, poți alege specializarea Limba și Literatura Engleză cu Limba și Literatura Română + Limba Maghiară/Ebraică/Greaca Veche/Latină sau o Limbă Modernă, linia de studiu fiind tot Limba Română.
De asemenea mai există și limba germană, norvegiană, spaniolă,italiană,rusă,ucraineană,coreeană,finlandeză, japoneză ca specializări, în cadrul cărora poți face ȘI limba engleză.
Gândește-te bine ce vei dori să faci în viitor, căci după ce vei termina această facultate, nu vei avea foarte multe opțiuni în ceea ce privește un job.
Sfatul meu este să alegi ca specializare Limba Engleză, în cadrul căruia să faci și Limba Germană, pentru ca mai apoi să devii cadru didactic și/sau translator.
Baftă!