| troleibuz a întrebat:

Oamenii de-a lungul anilor si-au simplificat limbajul. Credeti ca emoticoanele au avut o contributie in asta? Avand in vedere ca majoritatea folosesc simboluri ca sa exprime diverse sentimente, reactii, stari.
Ideea asta mi-a venit cand am vazut un baiat cum ii facea crize iubitei pentru ca nu a pus un pupic sau o inimioara la finalul lui te iubesc si ''a sunat sec''.
Credeti ca lucruri atat de puerile cum sunt niste simboluri virtuale ne afecteaza mai mult decat trebuie?
Mai stim sa comunicam fara emoticoane?

7 răspunsuri:
| aumih16 a răspuns:

Pai nu prea! mai ales daca stam cu nasul in telefoane asa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu si-au simplificat limbajul, dimpotriva. Limbajul devine din ce in ce mai complex si mai diversificat. Chiar si emoticoanele de care vorbesti au rolul de a accentua o idee exprima prin cuvinte, nu de a o inlocui.
Acel "te iubesc" a sunat probabil prea sec din cauza prostiei celor doi si a folosirii tampite si mult prea dese a acestui cuvant cuvant care ar trebui sa exprime cu totul atceva.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Exemplu de limbaj complex si diversificat? Daca te referi la faptul ca imprutam si adaptam cuvinte din limba engleza, sa stii ca lasam in urma cel putin la fel de multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu numai emoticoanele, ci și melodiile cu cât mai puține versuri și cuvinte repetitive sau vulgare, care nu transmit nici un mesaj. Acestea din urmă indobitocesc și mai mult oamenii, în special tinerii.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Ma jur ca si eu am remarcat cum emoticoanele transforma limba/scrisul in altceva. In cativa ani, nu vom mai folosi cuvinte, ci doar emoticoane. Da, ele influenteaza performanta exprimarii intr-un mod negativ.
Cum zici si tu, multora li se pare ca mesajul suna 'sec' daca nu pun emoticoane. Este gresit. In carti nu vedem emoticoane si totusi textul exprima emotii si stari.
Este cumva strigator la cer, dar evolutia scrisului este in regres.

______________
Raspuns de BlackPixel.
Daca raspunsul meu te-a ajutat sau ti-a placut, apasa pe Funda pentru a marca raspunsul acesta ca fiind cel mai inteligent!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlackPixel):

"______________
Raspuns de BlackPixel.
Daca raspunsul meu te-a ajutat sau ti-a placut, apasa pe Funda pentru a marca raspunsul acesta ca fiind cel mai inteligent!"

De unde ai luat asta? Am mai văzut și la alt utilizator. E o nouă opțiune implementată pe TPU?

| BlackPixel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. O scriu de fiecare data. Oricum am inceput s-o folosesc de putin timp. E ca o semnatura.