| Mosotti a întrebat:

Oare cine decide cand ne nastem, in ce epoca ne nastem? Adica de ex eu, am deschis ochii in 1978, de ce n-am deschis in 1940? Sau de ce nu era sa-i deschid peste 200 ani?

Adica sa fiu constient de mine atunci cumva, nu stiu sa explic.
Adica sa fiu unu din oamenii din 1940, sa fi fost acolo, constient acolo cum sunt acum aici.
Sau dracu stie ce inseamna cand zic eu, poate ma exprim gresit, altcineva care sa fie constient in epoca aia.
Aici e dificil sa explic la ce ma refer.

Sau cine decide daca deschid ochii in casa de chirpici de peste drum la niste amarati, sau in vila de alaturi la bogatasi.
Aici pot sa explic putin, adica sa fiu in corpul aluia bogat si sa il vad din afara pe ala sarac, nu invers, sa fiu in corpul saracului si sa-l vad peste drum pe bogat.

E exact cum il vad eu pe vecinul, sa facem schimb de corpuri, sa fiu constient in corpul lui, si sa-l vad pe celalalt (pe mine de acum), din postura aluia.

Ce chestii ciudate si enigmatice.

370 răspunsuri:
| gritt a răspuns:

Parintii nostri.

| Mosotti explică (pentru gritt):

Pai cum? Nu decid ei, ca doi copii se nasc in acelasi timp, unu in vila si altul in cocioaba, cine hotaraste cine vede pe celalalt din afara?!
Cine decide care e ala care beneficiaza de banii multi, masini si vila de la tacsu?!

Adica in timpul asta, care din noi suntem in corpul celui smecher, sau in corpul celui amarat?! Bine, cand ne marim de suntem constienti de noi, asta clar.
Nu conteaza parintii.

| gritt a răspuns (pentru Mosotti):

Ei deci daca te nasc acum sau peste zece-douazeci de ani cand o sa-si permita o casa.

| rapandula a răspuns:

Totul tine de sansa. Eu cred totusi ca m-am nascut in timpul potrivit al progresului tehnologic inainte de o posibil catastrofa. Sincer, tot ce-mi mai doresc este sa se descopere viata extraterestra formata din reactii chimice ca sa zguduim de tot religia si comunitatea religioasa. Dupa restul sunt maruntisuri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Erai și atunci în 1940, Doar că atunci con-știența ta era infornație înfășurată în ADN-ul ȘI ARN-ul bunicilor și părinților tăi. Și vei fi și peste 200 de ani, dacăo să ai umași, doar că atunci vei fi înfășurat în ADN-ul și ARN-ul strănepoților tăi.
Sau cine decide daca deschid ochii in casa de chirpici de peste drum la niste amarati, sau in vila de alaturi la bogatasi.
Banca Mondială.
E exact cum il vad eu pe vecinul, sa facem schimb de corpuri, sa fiu constient in corpul lui, si sa-l vad pe celalalt (pe mine de acum), din postura aluia.
Schimb de corpuri nu poți face. Poți face schimb de emoții, e-moții, care se numește compasiune, adică con-pasiune adică să suferiți și să vă bucurați împreună. Asta face oamenii de 5 milioane de ani, de aceea au evoluat mai mult ca alte specii. Au trăit împreună.

| Mirel4412 a răspuns:

Astea sunt niste intrebari filozofice, fiecafe cu parerea lui. Eu cred ca Dumnezeu joaca un rol in toate astea, numai el decide ce si cum. Leon Danaila, un medic celebru in Romania care a introdus prima oara microscopul la noi pe timpul comunismului, a crescut intr-o familie saraca, el a spus ca parintii lui au plans cand a plecat la facultate( fiind singurul admis dintre ceilalti studenti care aveau si bani), nu pentru ca erau fericiti pentru el, ci ca nu avea cine sa mai ajute la muncile campului happy. Deci saracia poate sa fie si o motivatie, cand vezi cat de greu e, ai mai multa empatie, asta nu e caz general, unii saraci cand dau de bani uita prin ce au trecut si ca atunci si-ar fi dorit ca cineva da le dea o paine.

| Mosotti explică (pentru gritt):

Si cine decide care esti tu? Ala de acum, sau ala de peste 20 ani? Nu e asa, nu ai inteles la ce ma refer.

| Mosotti explică (pentru rapandula):

Nivelul tehnologic nu mi se pare cine stie ce acum, ce ai? Niste taraboante de calculatoare care si alea dau erori si vai de mama lor, daca-i dai in cap cu o randare mai serioasa, stai zile intregi sa randezi un filmulet de 20 de minute facut in grafica 3D, telefoane.

Nu ai si tu o realitate virtuala ca lumea de ex ca holospatiu din Star Trek, te uiti pe un rahat de monitor ca sa te joci sau altele de genul, nu ai si tu rezolvari la bolile cronice, n-ai mare lucru.
Diabetu nu, tensiunea nu, cancer in mare parte nu, daca-ti rupi coloana nu, mai nimic important nu se rezolva.

Au facut niste rahaturi de casti VR care se vad ca dracii cu dungi, ca au rez proasta, ca sa nu mai zic ca ametesti de te ia dracu cand intorci capul, si dupa ce ca e asa, nici macar nu mai prea lucra la asta, deci in loc sa dezvolte VR-ul, ei dau inapoi ca prostii.

Ai niste masini care habar nu au sa mearga singure dupa dictare, au facut ceva si au fost accidente de nu s-a putut, acum cica au pus sisteme sa invete calcu ala din cum conduc sofetii, o porcarie.

Nu ai androizi, de ex vrei un partener, ti-l comanzi si ti-l face 99, 9 % ca omul de nici nu te prinzi ca nu e om. Ai niste roboti de tot rahatul.

Religia nici nu mai e nevoie sa o zguduim ca e f clar pentru cei mai luminati ca e vrajeala, se stie si de cine a fost facuta, si de ce a fost facuta.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Da, in ADN eram, dar nu de asta era vb. De ce n-am fost eu ala din ADN care era in 1890?! Adica cum s-a nimerit acum.
Adica Mosotti al carui ADN era impachetat in bunici, parinti din 1900, in 1940 nu ar fi stiut de forum, de calculatoare, iar acum cand exista, nu mai eram.
Stiu ca suna aiurea si ca poate nu ai inteles la ce ma refer pentru ca nu pot eu sa spun mai limpede ce vreau sa spun, nu ca n-ai intelege tu.

Schimb de emotii da, asta se poate face, ai dreptate. Da, au trait impreuna ca era necesar, si asa s-au dezvoltat abilitatile astea emotionale, sa fie o legatura intre ei.

| Mosotti explică (pentru Mirel4412):

Dumnezu cam sti ca nu exista, a fost inventat de smecheri, si religia, ca sa nu contesti imparatul, de acolo a pornit tot, sa zici ca a fost pus de dumnezeu, adica pe unu sa traga pe spatele tau pana nu mai poti, el sa huzureasca, si tu sa tragi.
Ca daca stiam ca exista, nu mai puneam intrebarea, ca era clar ca el ar fi decis.

Parintii aia erau niste tampiti, un parinte adevarat se bucura cand copilul lor se duce la studii sa iasa om in viata, nu sa ramana tractorist la sapa. Si munceau ei asa cum puteau dar sa fie copilul bine in viata.

Empatie ai sau n-ai, nu depinde de bani, depinde de educatie si genetica.
Aia care erau saraci aveau o empatie fortata ca nu aveau incotro, dar real nu aveau, si cand au dat de bani erau ei reali, nu ca erau ok inainte.
Asa ca aia e. Un om cu empatie naturala, asa va ramane mereu, ca efectiv nu poate fi altfel.

| Mădă0611 a răspuns:

In "Life on Earth", realizat de David Attenborough, era vorba despre pene si blana, ca intai a fos pana, apoi firul de par, nu mai stiu formularea, era ceva gen "firul de par nu era disponibil", asa ca imi imaginez ca pana are elementele chimice asezate cumva, si firul de par le are pe aceleasi, cu ceva in plus. Era greu pentru natura sa faca din "nimic" fie de par, asa ca a facut pana, apoi parul. Mno, asa e si cu noi. Tu nu puteai sa te nasti mai repede sau mai tarziu pentru ca parintii tai nu s-au nascut mai repede sau mai tarziu, pentru ca parintii lor nu s-au nascut mai repede sau mai tarziu. Cat despre bogatie sau saracie, noroc sau ghinion, e vorba de munca, de curaj. Africanii care acum traiesc in America au o viata buna in comparatie cu cei ramasi in Africa. Am vazut un filmulet in care unei fetite mici i se ofereau tot felul de dulciuri, si le impingea din fata ei, iar cand i s-a oferit un castron cu brocoli, a inceput sa manance cu pofta. Cand vezi un copil gras, bolnav, ti-e mila, dar e lenea si prostia parintilor, asa ca ar trebui lasat sa plateasca. Daca parintii sunt lenesi, tu n-ai cum sa ai ce au copiii care au parinti harnici. Sau daca unii sunt curajosi si fura, sa zicem, tu n-ai cum sa ai ce au ei daca parintii tai au fost fricosi.

| DonEduardo a răspuns:

Nu iti inteleg intrebarea.

| Mosotti explică (pentru Mădă0611):

Nu, era vorba ca un eu poate iesi din orice parinti in orice epoca! Cam la asta ma refer. Eu nu trebuia sa fie doar acum zic eu.

Cu bogatia e vb de munca pe draci, sunt generatii care au mostenit fabrici, cladiri, afaceri, etc, nasc copii, si aia traiesc f bine. Si doar primii parinti au muncit.
Insa si daca parintii muncesc, aia au ceva dat de la natura, nu ca-s harnici si ceilalti nu, au inteligenta peste medie si descurcareala in afaceri sau la furat.

Ceilalti oameni nu sunt lenesi, atat pot ei sa faca sa munceasca ca orice om de rand pe un salariu.
Dar interesant cum pot sa am ghinion sa ma nasc la amarati, si cum pot avea noroc sa ma nasc dincolo, acolo era smecherezu.
Dar tot de ghinion e vorba.

Plus ca lenea e boala de fapt, oamenii aia nici nu-s de vina, ca un om sanatos la cap, nu e lenes de la sine, nu poate fi lenes nici sa vrea, deci nu trebuie sa plateasca nimic pentru ceva ce nu au ei vina.
S-au nascut cu un creier defect care-i imping la lene, zic de cei ce-s lenesi.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

Am si zis ca imi e f dificil sa explic ce gandesc, e si normal ca nu intelegi, ca nici mie nu pot sa-mi explic ca lumea.

Ideea era ca tu esti pe palier cu vecinu. Cum se intampla ca tu sa fi constient in corpul X si sa il vezi pe vecin ca fiind altul.
Si cum se intampla invers, sa fi tu in corpul vecinului si sa-l vezi pe celalalt din afara, acel tu. posibil sa fie in orice corp, adica sa fi tu vecinu, sa fi constient de tine in corpul ala! Nu leg corpul de eu-l meu, de eu sau tu.

Mai exact ce decide ca acel tu (eu) sa se duca in care corp!
Adica sa fi tu (eu) in corpul X, sau sa fi tu (eu) in alt corp.
Dat fiind ca, corpul 1 se naste fizic in fam vecinului, si corpul 2 in familia celuilalt.

Poate acum m-am exprimat mai clar putin.
Mai exact asa zis sufletul cutare in ce corp aterizeaza. Ca practic corpurile fizice sunt cam la fel, difera mai mult figura.

Ca daca faci schimb de suflete sau e-uri, sau cum se numeste esenta constientei noastre, o sa fi acelasi tu in corpul aluia! O sa vezi lumea din ochii lui, ala o sa fie corpul tau.
Adica ca si cum pui creieru tau in orice alt corp!

E ca si cum tu vei sta intr-o masina ruginita, te chinui cu ea, mergi greu cu ea.
Si celalalt sta intr-o masina buna si se va bucura de ea, si tu il vezi din masina ta nasoala.
Daca faceti schimb, o sa fi acelasi tu dar in masina buna, si o sa-l vezi pe ala din afara.

| Dorotheea21 a răspuns:

Inainte sa spun 'nu stiu' vreau sa vad daca ti'am inteles intrebarea.winking
De ce tu, acesta de acum cu sinele pe care il ai existi acum si aici, si nu ai existat in 1700, in Brazilia. tongue
De ce te'ai nascut in 1978 din mama si tatal tau actuali, si nu te'ai nascut in 1781, avandu'i parinti pe Ludovic al xvi'lea si pe Maria Antoaneta, dar avand sinele lui Mosotti.
Nu ai fi fost tu, acest Mosotti, care isi pune aceste intrebari.
Poate ca cineva care cunoaste foarte bine mecanismele constiintei, ale sinelui si eu'lui va putea sa iti raspunda, eu nu stiu.Nu stiu daca o decide cineva, nu cred ca exista nici macar cuvant pentru acest lucru, nici destin, sansa, soarta sau altceva nu se potrivesc ca raspuns.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Ai prins ideea f bine, dar si eu am explicat ieri mai binisor, e vb de spiritul, sufletul (Asa zise) unde aterizeaza.

Dar sa nu luam cazul mai greu si anume epoci diferite, luam cazul mai usor cand ma nasc in aceiasi zi cu altul, doar ca unul din noi va vedea lumea si tot din corpul copilului familiei bogate, iar altul din corpul copilului fam sarace.

Si cine face sa fiu eu ala bogatu sau tot eu alalalt.

Normal ca dai doar o parere, ca nu stie nimeni precis raspunsul.

| DonEduardo a răspuns (pentru Mosotti):

Aa, ok. Ei bine, sa stii ca nu esti primul care se intreaba.

| Emma30555 a răspuns:

Poate Dumnezeu. Poate exista reincarnare și trăiești și în alte timpuri dar nu ții minte. Poate e doar natura, care o face la nimereala.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce frumos ai sucit'o! laughing
Special nu am vrut sa includ sufletul in sirul constiinta, Eu intern, sine, pentru ca stiu ca esti ateu si respect credinta fiecaruia, daca nu este nesimtit.
Tu ai spus acum suflet, pentru ca altfel nu poti sa explici.
Cand ai spus suflet, l'ai implicat pe Dumnezeu, acesta decide unde si cand rasari, o explicatie stiintifica nu exista.

| Mosotti explică (pentru DonEduardo):

Sincer? Nu stiu daca altcineva si-a pus exact intrebarea mea.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Pai daca ar fi existat dumnezeu, nici n-as mai fi intrebat, ca era clar. Insa stiind clar cum e cu religia, cine a facut-o si de ce, se taie optiunea asta.
Si asta e adevarat, o face natura la nimereala, insa era interesant mecanismul, adica si cum fiecare constienta sau sinele ala ajunge in corp, si asa mai departe.
Daca exista asa, si nu e altceva, ca nu stim.

Si cu reincarnarea poate fi o posibilitate. Adica acelasi eu in n corpuri si timpuri.

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Cum adica am sucit-o?
Nu l-am implicat pe dumnezeu deloc, am zis suflet la sinele ala sau cum s-o numi, atata tot, nu ma refeream la sufletul ala legat de dumnezeu, ca oricum si ala daca ar fi, nu e legat de nimic, stiind care e chestia cu iluzia numita religie. Aia e doar o banuiala, o presupunere a lor, ca de aratat cine draci a aratat ca te duci pe lumea lumilor dupa ce crapi?
Nimeni.

S-a intors cineva sa zica "ba astia, e bine ma aici, sau baaa, am ajuns in iad, mama ce nasol e"? Nici vorba.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu exista notiunea de suflet nelegat de divinitate, cand spui suflet, spui religie iar reincarnarea este tot o conceptie religioasa. Amesteci termeni stiintifici cu religiosi si doresti sa iasa ceva stiintific? happy
Nu exista stiinta care sa iti raspunda la aceasta intrebare si cred ca nu exista nici cuvant pentru fenomenul pe care l'ai descris, destin, sansa, soarta, intamplare, nu sunt suficiente si nu se refera oricum la ce doresti tu. tongue

| Mosotti explică (pentru Dorotheea21):

Nu, le-am desprins de dumnezeu eu de la mine putere, pentru ca poate fi chiar o chestie stiintifica si asta, sau medicala.
Pot fi niste fenomene stiintifice pana la urma fara nici o legatura cu iluziile si altele de genul.

Adica daca exista si s-o putea demonstra vreodata, e chestie concreta si gata.
Asa cum explici mecanismul inteligentei, sau procesul de invatare.

Lipit de religie e doar Isus care ar fi fiul lui dumniezo ala, biblia si altele de genul, adica chestii ce nu pot proveni din altceva (teoretic, real sunt toate facute de oameni).

| Emazio a răspuns:

Intrebarea ta nu e in sine pusa bine ca sa aiba un raspuns. Dar din ce inteleg, nimeni, sansa. Dupa ar trebui sa te intrebi ce insemni tu. Dar tu biologic au facut parintii tai, tu ca si EU, suma informatiilor stranse de tine pana acum

| Mosotti explică (pentru Emazio):

Pai am zis ca nu pot explica asa bine ce vreau sa spun, de fapt cum ai pune intrebarea, nu prea stim raspunsul, dar pareri dam.
Pai sunt ca si alalalt de peste drum care s-a nascut in alta famile de fapt. Doar ca s-a nimerit ca din corpul meu sa percep lumea din jur, si nu din corpul aluia.

Informatii am strans toti.

| geoconda a răspuns:

Wow. Si oamenii mari se gandesc la asa ceva?! Păi, nu stiu, poate că noi trăim mereu, dar în alte personalități, in alte corpuri, si nu ne amintim niciodată ce a fost. Adică poate ca am mai avut vieți dar logic ca Dumnezeu a făcut o resetare in lobii creierului nostru.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai de ce domne sa nu se gandeasca si oamenii mari la asa ceva?

Ete a facut dumnezeu, sti ca el nu exista? Nu sti.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Există, domnule!

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Si cum demonstrezi domne? Ca eu iti pot demonstra ca nu exista.

1 - Istoria si faptele (pe care tu nu le sti), spun ca notiunea de dumnezeu a fost inventata de bogatii lumii ca sa nu contesti imparatul, adica te asupreau aia si tu nu trebuia sa zici ca nu iti place, asa, stiind ca e pus de dumnezeu, taceai, de acolo a inceput religia si altele.

In biblie daca te uiti la Romani 13, ai sa vezi acolo ca te indeamna sa platesti taxele la bogatasi si sa nuuu comentezi, ca e normal asa.
Nu zice nicaieri "sa traiasca si omul bine, ca doar munceste".
Adica tu munceai ca prostu, plateai taxe la imparati ca ei sa o duca in lux si tu nu beneficiai de nimic din taxele date.

Deci se leaga logica.

2 - Si pe dumnezeu ala cine l-a facut?! Si pe ala care l-a facut, cine l-a facut? Si asa ajungi ca n-are sens. Ca doar nu l-a facut natura ca pe noi, ca daca-l facea natura nu ar fi avut acele puteri. Pe langa ca nu avea atata energie sa faca el tot universul, distantele-s asa uriase ca ar muri dracu daca s-ar deplasa dintr-un loc in altul.

3 - Daca era, nu mai era atata suferinta aici pe pamant, atatia copii bolnavi, atata suferinta, ca daca te uiti cate problema are omul si cat de prost e construit, ai sa vezi ca un inginer destept ca asa zis-ul dumnezeu, nu avea cum sa faca asa o porcarie.

Un mic exemplu de aberatie, daca iti cad dintii nu mai cresc altii, pai omu trebuie sa manance nu?! Ce face daca nu-i mai are? Daca faci tu omul, nu e posibil sa faci tembelia asta, cum au cazut din n cauze, trebuie sa creasca altii in mod normal.