| Mosotti a întrebat:

Oare cine decide cand ne nastem, in ce epoca ne nastem? Adica de ex eu, am deschis ochii in 1978, de ce n-am deschis in 1940? Sau de ce nu era sa-i deschid peste 200 ani?

Adica sa fiu constient de mine atunci cumva, nu stiu sa explic.
Adica sa fiu unu din oamenii din 1940, sa fi fost acolo, constient acolo cum sunt acum aici.
Sau dracu stie ce inseamna cand zic eu, poate ma exprim gresit, altcineva care sa fie constient in epoca aia.
Aici e dificil sa explic la ce ma refer.

Sau cine decide daca deschid ochii in casa de chirpici de peste drum la niste amarati, sau in vila de alaturi la bogatasi.
Aici pot sa explic putin, adica sa fiu in corpul aluia bogat si sa il vad din afara pe ala sarac, nu invers, sa fiu in corpul saracului si sa-l vad peste drum pe bogat.

E exact cum il vad eu pe vecinul, sa facem schimb de corpuri, sa fiu constient in corpul lui, si sa-l vad pe celalalt (pe mine de acum), din postura aluia.

Ce chestii ciudate si enigmatice.

370 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai de ce sa stea dupa tine 7000 ani? Sa se roage de tine? Nu vrei, aia e, chiar daca te placea.

Si daca vrea aventura sau nu, e tot una, l-ai refuzat de n ori.
Si omul e satul sa stea dupa tine pentru orice fel de relatie, fie aventura, fie serioasa relatie.

De ce nu s-ar duce la alta care-l vrea?! Si e la fel de frumoasa poate si o place la fel ca pe tine, e f smplu, si ea il place si accepta cu el fie aventura chiar.

Ca si daca face o aventura, se simte si ea f bine, deci nu are ce pierde, ca doar nu doar el se simte bine sa zici ca ea se sacrifica, deci cum o dai, asta e.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Păi aventurile nu ti le plănuiești. Mie poate nu îmi convine să am vreo aventură și după daca lui nu i mai convine de mine?! Doamne, despre ce vorbim, stiu ca am părinți stricti si nu as face nimic fără ca ei să știe, nu sunt chiar asa de stricti, dar macar pana in a 11 a sa nu am. iubit, acum sunt a 9 a. Stiu ca el nu ma asteapta domneeee si asta ma omoaraaaaa. Ca e și acum activ, fir ar al naibaaaa. De viataaaaa ca mi-a dat lumea peste cap de 2 luni zi de zi. Si daca s ar duce la alta, m ar uita, si sa fie doar o aventură între ei, după s ar despărți si ar veni iar la mine cu cate un mesaj, cu,, ce mai faci"

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

E prea mare, ce mai. Eu visez la o iubire ca in povesti, comunicare, care lasa de dorit, atenții, jocuri, etc, specifice vârstei mele, iar el vrea doar o tavaleala   dar de la E mine nu poate obține. Într-adevăr ma mai gandesc la el, dar cam atat. O sa-mi treaca mie. El poate deja a fost în pat cu una de când a venit din străinătate, dar nu mă interesează. Si atunci, sa nu îmi mai scrie deloc

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Mai vb cu el si acum ca imi dete el mesaj ca i reacționari eu la o poză, dar asa nu îmi dadea, chestii, el imi zice sa il pup, sa ne vedem, dar eu sunt ca el nu simte chestiile astea, adică i dau vreun mesaj si se uită după vreo 1 ora si e activ. Dar, are el altele. Seara mereu se plimba cu masina, mai agață si el. Vad ca imi da si inimi, dar simt ca e prefăcut, că nu i pasa, ca daca eu pun sentimente el își bate joc. În fine, las lucrurile sa curgă asa cum sunt. Mi se pare prefăcut, vrea parca sa il cuceresc eu pe el. De ce nu se uita la mesajele mele? Nu il mai atrag? Adică, ma consideră o prietenă? Sau ma place, dar doar ca amică.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Orice om vrea iubire si restul nu doar la varsta ta, asa ca ce vrei tu e foarte normal, si la 40 ani vrem tot asta la o adica, ca e frumos sa fi iubit si sa iubesti la orice varsta.

Mda, vrea cam tavaleala, bine, nu ca nu te-ai simti si tu bine, insa nu vrei asta.

Pai na, daca daca ai reactionat la poza, e politicos si diplomat chiar daca nu ii pasa, iti scrie ceva acolo.
Nu se uita la mesaje ca nu il intereseaza, de aia.
Si da, te poate considera o amica asa mai vaga, daca tot iti mai da un raspuns scurt.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Si daca imi scrie doar când i reacționeze nu din capul lui, sau când imi vede mie story ul Si imi spune despre problemele lui, imi trimite inimioara, încă speră ceva de la mine, și eu cred ca nu mă mai place ca la început, adică la început chiar ma cauta si era mort după mine, acum? Mda, inteleg. Dar totusi ce rezulta din comportamentul lui?

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Te poate considera asa ca o amica, si pastreaza legatura la minim, ca daca va avea nevoie sa se planga de ceva, stie ca ar avea unde, si asta e posibil.

Eu ti-am mai zis de n ori, chiar daca te placea, tu l-ai refuzat tot de n ori, si atunci? A renuntat la tine ca si partenera, ce era sa faca?! Cauta alta pe care sa o placa la fel de mult, de ce ar casuna pe tine in prostie?! Nu esti unica fata pe care o poate place!
De ce te miri, nu inteleg.

Si comportamentul lui acum nu mai are legatura cu o rel de iubire, are leg doar ca o amicitie mai slaba ori pur si simplu din politete, ori ca sa aiba mai tarziu unde sa-si spuna problemele, deci tine loc de buna ziua, e baiat destept.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Si de ce mă pune să îl pup, sau imi da inimioare?

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Asa de amuzament, cum zic eu, va pup, fara legatura cu altceva.
Ca daca nu renunta la tine discuta ca inainte, era atent, iti dadea atentie, era altceva.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Asa este, nici el la 22 de ani nu stie ce inseamna iubirea, dragostea adevărată. Pentru că iubirea nu inseamna clipele frumoase de la începutul unei relații, inseamna ca indiferent ca cate probleme ati avut, ambii parteneri au trecut peste si au avut independența profesională și emoțională. Un exemplu: ne dorim un cățeluș doar pentru frumusețea lui, dar nu il iubim cu adevărat. Il iubim cu adevărat doar dupa un anumit timp, când am avut grija de el, i-am dat de mâncare, si a venit un moment în care credeam ca il pierdem, ca s-a îmbolnăvit, dar printr o minune si a revenit, abia atunci ne dam seama ca il iubim cu adevărat. Dar acest baiat caută doar o joacă, o experiență. Și nu am cum sa il judec. Eu, ca adolescenta sufăr pentru ca e normal, pe tru ca aceste stări trec, pentru că pot sa ma schimb de la 1 zi la alta sau de la o săptămână la alta. El va știi cu adevărat ce vrea abia după vârsta de 35, 35+ si poate nici atunci, dar pana atunci el vrea experientă, vrea să vadă ce si cum, sa vada mai multe exemplare si sa guste mai multe fructe. Adică pentru mine ar fi fost prima relatie, dar e ciudat sa te casatoresti cu cel din prima relatie pentru că nu cunosti alte suprafețe.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Ai dreptate, aia inseamna iubirea, ce zici tu.

Poate cauta iubire si intelege ce e si mai devreme, nu doar dupa 35 ani.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Poate caută iubirea aia pe care am descris-o eu, dar nu va rămâne cu ea toată viața nimic nu e pentru totdeauna, si nu cu mine. Adică mă place asa, gata, nu ii mai prezint acel interes ca prima dată, adică vede că i răspund lamesae si ce zice, ca a ajuns unde voia oarecum, imi spune vorbe ca stie ca nu vreau relatie, dar totusi imi spune vorbe ca si cum am fi într-una, și nu numai place, pentru că așa se comporta cu toate, le spune,, te iubesc" am văzut eu, si l am întrebat de ce mai de mult si a zis ca asa glumeau ei. Deci, eu il plac, as fi vrut ceva mai mult, dar e complicat după toate romanele pe care le am mărturisit aici. E o luptă pierdută. As fi vrut ca doar pe mine să mă idrolatizeze, dar...

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu cum sa spun, dar genul asta de băieți, mai bombardieri cu anturaj de asta de ****, caută o iubita doar asa ca să fie, ďoar cu vorba si poate cu un status pe Facebook, doar sa se laude, ia uite ba am agatat-o pe aia, sau, whatever, dar în concluzie, nu vor ceva serios, băiatul ăsta vorbeste cu mine ca o amică, nu trebuie să am eu pretenția să îmi scrie el. Nu are inițiativa. Am vb cu el si mi-a zis la un moment dat că dacă am fost la nunta aici in satul meu, deci de unde stie el de nunta, ca el sta departe, si eu i-am zis ca nu, ca sunt răcită si chiar asa e, si cand esti răcit nu mai ai chef de nimic, si dupa mi-a zis ca si el e răcit, si ca avem ceva in comun, ca suntem raciti amândoi, își am mai zis ca era prea departe de mine nunta aia si el a zis ca asa e, ca era putin departe, dar de unde stie el unde stau eu?!? Așa vorbeste cu toate, nu e una mai presus, nu frate, le tratează la fel, filtreaza, deci nu ai cu cine. El vrea doar aventuri sa zică si el ca,, e luat"

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Sumt asa: câteodată as vrea să îi scriu, dar stiu ca pentru el e o joacă si ca asa vorbeste cu toate, câteodată as vrea să îl șterg să nu mai aud de el. Eu tot o să mă uit pe profilul lui dar, sper sa ma abțin si sa nu i reacționez la poze ca atunci iar probabil imi va da mesaje, si el nu da asa din capul lui, doar dacă îl zgândări. Nu stiu ce pot simti peste o saptamana de exemplu, de nevorbit cu el, el o să mă întrebe poate când o să îmi ducă dorul ma gandesc, dar mai spre finalul săptămânii, si o sa ma întrebe ce fac, iar eu daca nu i răspund asta e, sau daca isi face el scenarii, ca atunci o să se gândească ma da de ce nu răspunde, nu stiu ce, si atunci, ori o să rupă legatura cu mine, ori, nu stiu. Dar dacă îi răspund el va sti ca sunt acolo, sunt acolo unde are el nevoie. Adevarat ca eu nu stiu ce vreau, e si normal, la vârsta mea adolescentina,  dar e foarte greu frate. Sa simti opusul la ceea ce ai gândit ieri sau nu stiu.  O să îl las asa in seen, sa vada ce  a pierdut si dupa daca i răspund el iar o sa fie indiferent, dar ce ma ca pentru el nu conteaza, ei vor o relație doar de titlu asa, nu ca să se implice și nu știu ce, asa alea 3 de ce l au lasat pentru alții?!  Dacă o tărăgănez tot asa cu mesaje, el o să se plictisească, si asa trebuie eu să bag arma secretă, adică indiferenta, timp de vreo 2 saptamani, dupa iar ii reacționez si tot asa.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

In general e cum zici, iubirea la el nu o sa o aiba pentru totdeauna, si sincer putini o au pentru totdeauna, de ce, se stie f bine.

Va iubi si el dar inca nu i-a venit momentu, asta ti-am mai zis, nu a aparut fata care sa-i place f tare, ca altfel era terminat. E derbedeu ca na, a dat de fete la care nu prea simte cine stie ce, nu ca nu e capabil sa iubeasca.

Aaa vezi? Abia acum ai pomenit de arma secreta numita indiferenta, pai cam aia trebuia sa faci de la inceput, eu ti-am zis, insa na, nu simteai asta.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Ei, da, asa se pare happy

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mi-a mai scris, și mă contrazic singură că atunci când îmi va scrie iar ceva  eu nu știu ce să fac, dacă nu îi răspund, am citit într-un material că se simte ca si cum persoana aia nu ține la tine, si chiar asa e, este dureros sa trimiți cuiva mesaj si sa nu răspundă, pe de-o parte, dar pe de altă parte, am văzut un material cum că indiferenta atrage si că prin asa ceva îi arăți persoanei respective ca te pierde si sa încerce să te păstreze cumva  să te prețuiască mai mult. Deci, cum aș dă-o nu e bine. Dacă îmi va da mesaj, nu stiu cum sa reacționez. Că dacă îi răspund crede că sunt la picioarele lui, că nu sunt supărată ca nu mi-a scris. Dar stiu ca el nu e de mine, ca are Vrajeala de aia ieftină și mna, nu stiu doamne, ce o-i vrea?! Acum daca ma apuc sa scriu iar polemice, iar o sa vad in depresie, pentru că gelozia este o boala, si pentru ce ma frământ eu, cand lui nici nu îi pasă, după cum am zis, are multe posibilitati. În fine, o să mă detașez usor cu gândul...

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Baga arma tare numita indiferenta! Cat mai stai pana sa o bagi?
Asa, sa te deatasezi cu gandu si cu tot.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Dar uite ca nu prea pot sa o bag, arma asta, pentru că el detașează de mine si isi pierde interesul, si eu mai dau in viata de momente grele, cum am dat si azi si mereu și pic depresiv, si parca am nevoie sa vorbesc cu cineva, dar stiu ca se foloseste de mine, doar asa. In fine

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Fix când mă găsesc în ipostaza asta de sunt tare, nu raspund, eu sunt totul, eu nu stiu ce, vin probleme in viata, exact atunci vin, si ma simt iar depresivă si am nevoie de cineva. Cred ca cel mai bine ar fi să răspund, semn că sunt educată, și nu neapărat, dar mna, e de joasă speță sa nu răspunzi, si viata le întoarce pe toate înapoi la tine, si stiu ca nu se poate intre noi, dar acolo, când are el nevoie de vreun sfat sau de vreo vorba, o să fiu acolo, doar eu pentru el, el pentru mine nu, pentru că nu vreau eu, pentru ca eu daca ma simt prost, ascult pe cineva, ajut pe acel cineva, chiar dacă nu sunt eu bine, si uite asa fac bine pe altii poate, nu contez eu, mă bucur macar sa ajut pe altii chiar dacă în adâncul sufletului sunt frântă. Înțelegi? Că viața te dărâma privat de bombardieri ai fi. Mi ar plăcea acum sa imi scrie, să se destainuie, sa il ascult ( mi-a mai mulțumit el o dată că am vorbit cu el cand nimeni nu il intelegea) și mna vorbesc il inteleg dar în limita bunului simt. Adica' sa ma respecte

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai zici ca nu poti folosi indiferenta, dar eu te intreb, el e unicu om cu care poti vorbi?! N-ai si tu priereni, prietene, rude ceva?! Adica cu cine sa vorbesti? Cu tampitul asta te gasisi? Care il doare undeva de tine.

Tu tot il placi tare, aici e problema, nu vrei dar asa simti, si asta nu te lasa sa fi indiferenta.
Nu conteaza ca pari sau nu educata in fata lui, nici nu conteaza cum pari in fata lui, el nu trebuie sa insemne nimic pentru tine.

Iti pasa ce impresie are un om de tine cand acela merita si conteaza pentru tine, altfel nu.
Eu cu asa persoane nici nu vreau sa fiu educat, ii f in gura rapid cand dau de din astia, ca asa merita.
Sunt educat cu un om educat.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, Nu am prieteni rude cu care sa vorbesc, sunt singura si e al dracu de greu. El este activ acum, ii reactionai si la i poza, dar vad ca Nu imi scrie mesaj, ori nu văzu, ori e supărat, ori are pe altcineva, deși asta nu ar fi problema mea că doar nu vreau nimic cu el, si un un and nu vrea, calalalt va cauta in alta parte, asa e, dar acum daca tot il ascult si inteleg si intr o zi il vad cu alta, iar nu o să îmi cada bine. Mama, asta e viata baaaai, mă sinucarid, m-am plicatisit de viata.Stiu ca il doare undeva de mine, dar... Nu stiu. Acum sunt eu intr o situație tensionată si caut atenție. A fost educat cu mine, oarecum, adică nu m-a jignit sa imi spuna proasta, sau ceva de genul, dar tot ce am scris aici au fost gândurile.mele, nu pot să spun daca el a simțit asta chiar. Adică, acum de ce nu îmi scrie, și doar i reacționari la poza, asta e...

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Am inteles, daca nu ai cu cine sa vb, e de inteles de ce vrei totusi sa vb cu el.
Pai cum esti singura, tata, mama n-ai?!

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Am decat mama, dar nu pot sa vorbesc asa, orice. Și în plus, eu i-am dat reacție la poza, dar nu mi-a scris, ii bag scuza aia deși nu are rost ca ba e plecat ca, stii, el face ture de noapte, ba nu stiu ce, si nu mi-a scris, când aveam eu nevoie ( foloseste aia cu : Eu m-am invatat ca dupa ce i reacționez la poza, el imi da mesaj, si acum nu mi-a mai dat. E tactica aia cu indiferență, o cunosc) semn ca eu sunt oarecum la picioarele lui, si cand are el nevoie eu sunt acolo, dar invers? Stiu ca am spus aseară ca nu trebuie să fie cineva pentru mine, Dar dacă sunt asa moale, lumea mă ia peste picior si nu e bine pentru mine. Nu mi-a scris aseară, ei bine, daca o face,, când are el chef și timp liber,, atunci nu mai am eu

| Mosotti explică (pentru geoconda):

A, deci mama, tata probabil ori nu mai e, ori e divortat, e o situatie mai nasoala.
Dar de ce nu ai prietene?! Nu te-ai inteles cu nici o colega de la liceu? Ca majoritatea au amici, amice la 14-15 ani.

Normal ca stie ca esti la picioarele lui, s-a prins ca mori dupa el cum s-ar spune.
Si da, daca esti asa moale, isi bat altii joc de tine.
Bine, nenorocitii fac asta, ca un om care e om nu face asa chiar daca esti moale.

Sa vedem... daca cand are el chef nu mai ai tu timp, nu pare ca ai aplica chestia asta, tu ai o slabiciune pentru el.
Ca il placi ca baiat, ca nu ai cu vine vorbi, nu poti sa intrerupi total orice contact cu el, asa cum ai si zis "nu am cu cine vorbi...".

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Au divorțat părinții mei, si nu il cunosc pe el, nici nu vreau. Am și eu, dar nu pot sa ma deschid in totalitate în fața lor, am.nevoie de mai mult. De fapt in fata nimănui nu ma pot deschide cu adevărat. Da, Păi mi-a mai spus mai de mult când vorbeam tot asa, politicos cu el, a zis ca încet încet încep eu să prind drag de el. Dar m-a, s-a înșelat teoretic, dar practic, nu. Mă provocati acum sa nu ii raspund?! Da, da. Oricum, am spus că i-am dat un semn, sa înceapă el conversatia cu mine, dar nu a făcut o si acum cand imi scrie, o să i scriu dar peste 24 h

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Inseamna ca aia nu-s prieteni daca nu te poti deschide mai mult in fata lor, de ex eu cu cei trei prieteni ai mei suntem f apropiati si ne deschidem total unul cu altul.

Eu am dat doar o parere, tu faci cum crezi, ii raspunzi sau nu.
Daca tie ti-e bine sa ii raspunzi, fa asa!
Eu am zis sa nu ii raspunzi crezand ca o sa-ti fie mai bine asa, sa nu mai te tina in joc si sa suferi.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Așa e. Și dacă tot ii raspund, vorbim ce vorbim, dar el nu simte nimic, până când găsește pe una care îl vrea, fie pentru ceva serios, fie nu, si uite asa ma da uitarii, daca nu s-a intamplat asta deja. Consider că,, e luat" acum, in urma reactionarii mele la care el nu a reacționat cu sms inapoi

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Daca iti face bine sa vb cu el si doar cand vrea, e okey si asa. Nu e nici o problema.

Totul a pornit ca l-ai refuzat de n ori.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Cum a pornit? De ce a pot it ca l am refuzat eu? Eu știu că un baiat trebuie să lupte! Pe vremuri se lupta, neică, acum daca vrea aia bine daca nu i ar bine, facem si noi doar sa fie. Oricum, eu trec prin situații tensionate acum, sunt 0, sunt la pământ, nu mai pot, imi vine sa imi iau si viata, si nu, nu pentru el, pentru problemele din viata mea, pentru școală mai exact, imi fac foarte multe griji cu școală. Și vad ca el nu mi-a mai scris, ma simt demoralizata, dar când fusei azi in microbuz, o haită de băieții de prin zona lui de acolo, erau si vorbeau, nu le mai tăcea gura, dar si ce vorbeau... doamne ia ma, ca de abia asteptai să se dea jos. Si cred eu ca asa comportament are si el. Nu mai găsești, domne baiat calumea in lumea asta mare. Doamne, cum ma simt sad