| R8rirjtbfiifi a întrebat:

Oare dacă fac un împrumut la bancă de 1.000.000 de euro la bancă, oare pot sa dau înapoi banii după 30 - 40 de ani? Gen sa nu ii dau în fiecare lună, ii dau înapoi deodată după ce e gata termenul. Oare se poate?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!
Daca s-ar da imprumut dupa cum viseaza unul si altul, bancile ar da faliment.

In cazul tau, ca sa iei asa imprmut, chiar si pe 30 de ani, trebui sa faci dovada ca ai venituri lunare foarte mari si poti plati lunar cel putin 10.000 de euro pe luna.
Este de altfel imposibil sa iei imprumt bancar si sa nu platesti nimic 30 de ani si apoi sa dai 2milioane de euro, ca suma aia oricum se dubleaza in atatia ani, deoarece platesti dobanda masiva, la banii imprumutati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

NU.
Nici nu cred ca are rost sa detaliem de ce.

| Mosotti a răspuns:

Fara garantii nu! Trebuie sa iti puna ipoteca pe bunuri, in special imobile sa nu le poti vinde.
Adica sa isi ia oricand banii inapoi daca vrei sa ii tepuiesti.

Mai ales la suma asta. Si in general bunul ipotecat sa fie mai valoros decat suma pe care ti-o dau, sa fie siguri ca nu pierd si la dobanzi si la inflatie.

Si probabil imobilu sa fie in altul, sa nu-l demolezi si sa le tragi clapa, asa de razbunare.
Ca daca dai foc, ramane imobilu. arde ce e in el, usile, tocurile, si il renoveaza imediat.

Pai ce crezi ca isi prosti?

| Fatamuntilor a răspuns:

Nici o banca nu iti va da un asfel de imprumut, mai ales fara garantii solide!
Mai ales ca vor si dobanda, iar 30-40 se pot intampla multe.

| mODIN a răspuns:

Realistic vorbind, nu prea ai cum. O sa te verifice ori daca ai deja posibilitatea de a da suficient lunar, si la suma aia imprumutata va trebui sa ai venituri de cateva mii poate chiar zeci de mii de euro lunar si si ceva care sa valoreze 1.000.000 de euro sau mai mult, ca garantie.

| R8rirjtbfiifi explică (pentru mODIN):

După cum am spus, ii dau pe toți deodată, nu ii dau lunar. După ce au trecut anii ăia, dau banii înapoi, după 40 de ani o sa am o grămadă de bani dacă fac imprumutu ăsta

| mODIN a răspuns (pentru R8rirjtbfiifi):

Tu daca ai lucra la banca si cineva ti-ar propune asta, ce parere ai avea? Daca ai impresia ca ai nu stiu ce idee de afacere revolutionara, te intreb altceva: cate afaceri de succes ai avut deja?

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu daca ma imprumut de la tine cu 20k euro, m-ai mai astepta 30 de ani pana sa tii dau inapoi? rolling on the floor)

| R8rirjtbfiifi explică (pentru StoicAnalysis):

Văd că gândești ca un copil de 4 ani. Banca cu asta se ocupa, dă bani împrumut și tu i dai înapoi, poți sa faci și cum am zis eu, asa ca dacă ai creierul cât o furnică, mai bine taci

| StoicAnalysis a răspuns (pentru R8rirjtbfiifi):

rolling on the floor) Nu stiu care dintre noi gandeste ca un copil mic. Mai omule, toata lumea stie conceptul unui imprumut ca nu suntem chiar atat de imbecili.
Gandeste logic, tu daca detii o banca, ai da unui om 100.000.000 de euro cu speranta ca tii va da pe toti abia dupa 30 de ani? E imposibil un imprumut ca asta. La banca ai trei optiuni:
1. Dai imprumutul inapoi lunar cu sau fara dobanda ( depinde de forma imprumutului );
2. Poti da imprumutul in transe mai mari lunar, sa scapi mai repede de rata;
3. Poti maxim sa intarzii cateva luni fara sa platesti rata.

Cine a mai auzit in lumea asta sa te imprumuti cu bani si sa-i dai inapoi intr-o singura transa abia dupa 30 de ani? Tu macar gandesti?

| R8rirjtbfiifi explică (pentru StoicAnalysis):

Poate te fac sa mănânci supa cu paiu în spital, te bat rău băi pișatule. Ai grijă!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru R8rirjtbfiifi):

Multumesc! Sa ai grija si tu de tine! Dupa ce reusesti sa faci imprumutul tau legendar, sa vi la mine la spital, pentru a-mi pentru a-mi da peste nas.winking

| Mosotti a răspuns (pentru R8rirjtbfiifi):

Referitor la bataie, una la mana ca nu stii cine e userul ala, al doilea, cea mai mare greseala este subestimarea adversarului.
"maaama, il bat".

Nici unu nu am auzit "mda. poate sa ma bata el pe mine, vom vedea, dar eu incerc sa-l bat".
Nu iti zic ca de ce ai zis ce ai zis, zic serios cum e cu bataia.

Nu stii cu cine ai de a face. Doamne fereste te impusca, sau scoate lama si pac, nici nu iti dai seama ce dexteritate are si o arunca de te nenoroceste. Sau da cu spray, sau cu baston electrizor de nu stii cand, si dupa aia te bate de te zvanta.

Sau am vazut caz, dar nu spun ca...pe mine si acum ma ingrozeste din 2020, prost am fost ca m-am uitat ca mi-a dat unu clipul. l-am oprit repede eu dar deja vazusem ce era de vazut.
Tot asa unul smecher ce a patit! Ce pot spune e ca nu a murit, dar a ramas handicapat pe viata grav de tot.

Bine...a fost prost, ca daca alalalt zicea "hai ma..sa ne vedem".
Era clar ca nu stiai ce si cum. Asta jura ca-l bate pe ala.
Daaaa 1 la 1 a fost! Nu a venit celalalt cu altii.
Si ce a facut? L-a pus jos cu ceva, si gata, apoi i-a facut ce a facut. Mda...a ajuns la puscarie, o fi luat un maxim de 7 ani pentru vatamare, dar asta a ramas handilau.

Problema era ca celalalt se astepta ca asta sa fie mai tare ca el probabil, si s-a pregatit, asta nu, ca, cum sa-l faca pe el?!

Sa fi f atent!

| Mosotti a răspuns (pentru StoicAnalysis):

E, asa e el, daca se simte bine sa zica asa, sa zica, nu ne suparam.
Eu unul nu ma supar daca mi-ar zice mie.

Bine, doamne fereste sa fie unu real care ma stie, sa stie tot si sa ma ameninte, ca atunci e o mare problema.
De evitat n-ai putea daca chiar vrea sa faca rau.
Daca te bagi, nu stii care castiga si ori risti sa ti-o iei urat, ori sa ajungi la puscarie daca il faci pe el si nu stii sa bati si il nenorocesti.

Sau el te nenoroceste definitiv chiar daca nu mori.
De aia datele personale nu trebuiesc aratate, poza poate sa o vada cum e pe Facebook, dar sa nu stie unde stai, si sa nu iti vada nici lista de prieteni, sa ajunga la tine prin unu din ei.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mai suntem in anii 2000 sa ne-o dam "parte in parte" sau in epocile vechi unde cel care dadea omorul, avea dreptate. Suntem in zilele in care ai acces la informatie si la libera exprimare. Daca nu esti capabil sa te comporti civilizat, atunci suporti niste consecinte. Nu cred ca persoana respectiva care mi-a adus amenintari si injurii la adresa mea, vrea el sa faca ani grei de puscarie sau de scoala de corectie pentru pentru amenintare si vatamare corporala. Dovada deja o am. Mai ramane sa faca si fapta, si deja intra la premeditare unde va avea doua dosare penale cu executare.

| Mosotti a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ai dreptate, insa uite amicul meu alfa, concret iti zic, el a fost violent de mic. Dupa armata s-a mai cumintit era alt om, dar daca il supara cineva, in acele momente nu mai gandeste!
Nu il mai intereseaza nimic, aici e pericolul. Era sa-l omoare pe unu la 23 de ani, i-a bagat mana in gat si a trebuit sa vina un om sa-l traga, prietenii aluia dadeau in el ca erau 2, asta nu avea treaba. Omu ala era solid si a reusit sa-l traga si sa-l imobilizeze. Eu nu aveam curajul.

Aia trei erau de vina ca stiu ce s-a intamplat, dar vreau sa zic.
Era in fata blocului ca venisem cu el cu masina si cu gagica lui in masina. Unu din aia a dat un pumn in capota, ii arata degetu penis sa se dea ei smecheri.

Nu are fapta ce sa-ti faca, ca nu stie cine, unde esti. A zis-o la misto colegul de forum.
Scoala de corectie nu mai exista, exista penitenciar de minori la Tichilesti. Dar el nu stiu daca e minor.

De ex baiatu care a batut-o pe profa aia nu a patit nimic, a fost doar exmatriculat si are dreptu la toamna sa se duca la alta scoala, ala de clasa 8-a.
Acum 40 ani ajungea la scoala de corectie imediat.