| elena a întrebat:

Pentru aceasta zi si ora, s-ar putea ca intrebarea mea sa nu aiba ecou, dau eu insist si astept si un raspuns serios.
Guvernul a micsorat valoarea punctului de pensie de la 732, 8 lei la 622, 0, adica, cu 110.8 lei, intrebarea este, din ce i-a ramas pensionarului guvernul ii mai ia si alti 15%?
Se pare ca, scaderea pensiei este efectuata cu alt procent decat 15 %, adica de doua ori, odata prin scaderea valorii punctului de pensie si a doua oara cu 15%.
Va rog, adolescenti, tineri, maturi, mergeti la bunicii si parintii vostri, care sunt in aceasta situatie, puneti-le aceasta intrebare si dati-mi si mie un raspuns.
Daca, Doamne fereste, se va intampla acest lucru, va dati seama ca pensionarii se indrepta direct spre moarte?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctul de pensie a ramas tot 732, 8 lei, din care scazand 15% s-a ajuns ca punctul de pensie sa fie de 622 lei (732, 8 x 15%=109, 92 si 732, 8 - 109, 92=621, 88, rotunjit 622). Deci la 622 lei nu se mai aplica nici o reducere, daca va fi aprobata masura pensiile se vor calcula cu aceasta valoare.