Întrebare recomandată | Sly a întrebat:

Cineva a primit decizia de acordare a pensiei pentru limita de varsta luna trecuta si se asteapta ca in decursul acestei luni sa primeasca prima plata. Langa Total Drepturi (655 lei) se specifica ce drepturile au fost stabilite incepand cu data de 1 ianuarie 2012. Asta inseamna ca va primi pensie si pentru lunile restanta (aproape 12 luni)? Si inca o intrebare... Care e suma corecta, Total Drepturi sau Valoarea punctului de pensie (732 lei)?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, va primi pensia de pe toate lunile, incepand cu luna intrarii in pensie. Si la mine a fost la fel, am primit decizia in mai iar in luna iunie am primit pensia de pe lunile martie-iunie 2012 (am intrat in pensie cu 1 martie 2012). Ce ma mira este ca a primit decizia asa tarziu, nu cumva ai gresit luna intrarii in pensie?
2.Suma pe care o primeste este cea de la Total drepturi, punctul de pensie - 732, 40 lei - este folosit doar pentru calculul pensiei. Daca suma este mai mica inseamna ca din calcul a rezultat mai putin de un punct.

| Sly explică (pentru Ioandelasal):

Drepturile au fost stabilite incepand cu data 01.01. 2012!
(timp de 1 an si cateva luni a platit cotizatie aproximativ 7000 lei)

| onasis1961 a răspuns:

Total drepturi! Iar pensia o va primi de la date emiteri deciziei!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Da,trebuie sa primeasca retroactiv, de la data acordarii drepturilor.Suma de primit e de la,, total drepturi,,, caci sunt retinute impozite si cnas.