| LaviniuA a întrebat:

Pentru octogenari si alții care au trăit pe vremea comunismului:
Ce avantaje avea o persoana care se implica mai activ la întrunirile de partid? (fata de unul care mergea doar când era obligatoriu si doar asculta)

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca si azi majoritatea il lingeau in fund pe ceasca ca apoi sa il voteze pe iliescu

| sierra1 a răspuns:

"Ce avantaje avea o persoana care se implica mai activ la...partid"

e exact ca azi: cu cât funcția e mai "sus" cu atât ai mai multe: uși deschise, trafic de influență, acces la resurse, decizia la indemână

"octogenari si alții cre au trăit pe vremea..." - toată lumea știe, nu doar ei

| LaviniuA explică (pentru sierra1):

Aveau și acces la mancare? Ca mai toți se plângeau ca erau goale magazinele.

| sierra1 a răspuns (pentru LaviniuA):

Tocmai ce scrisesem: acces la resurse

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar nomenclatura avea acces la de toate. Pe restul ii "învață" sa tacă.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doar nomenclatura avea acces la de toate. Restul erau "învățați" să tacă.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Pe vremurile alea avea două opțiuni. Să fi un comunist, informator și complice. la fel ca restul de 10% din Romanii cărora nu le lipsea nimic. Sau 2-Să fi ca restul de 90% trăiau să se inmulțească și muncească.