| lucian_3222 a întrebat:

Poate o sa para o intrebare prosteasca dar nu am scapat de sotia mea care vrea sa stie ce semnifica daca visezi bani? In numele ei va multumesc, eu personal nu cred prea mult in interpretarea viselor.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poţi consulta şi aici interpretarea viselor: www.elystar.ro
Pa, pa.

| elena a răspuns:

Bani - aducandu-ti = cearta
- adunand = pierderea averii, nenorocire
- afland = pericol mare
- bancnote = bucurii, castiguri
- cheltuind = venituri mari
- cheltuiti = ruina
- de argint = afaceri norocoase
- dand = intristare, suparare
- dand la saraci = propasire
- gasind = pierderea averii
- luand de la morti = razboi
- impartind = castig banesc dintr-o tovarasie
- imprumutand = griji, incurcaturi
- in dar a capata = calatorie fericita
- in sac - suparare, nenorocire
- monede = dispute
- multi = bogatie neasteptata
- numarand = castig la carti important
- pierduti = reusita nesperata
- primind = oboseala, cheltuieli mari
- vazand = bucurie
Ei, si-acum alege...

| elena a răspuns:

Si iar...mai filozofic:
Valoarea banilor este aceea care oglindeste relativa importanta a lucrurilor.
Astfel, daca in vis in loc de bani gasim un tezaur mic (o comoara mica) si ne este teama sa nu fim surpinsi ca o luam, visul se refera la posibilitatea aparitiei unei relatii ilicite.
Dar acest vis mai poate simboliza si o energie disponibila, o anumita ramura a personalitatii care se va putea dezvolta sau diminua.
Aceasta se evidentiaza mai ales in visele in care in urma efectuarii unor cumparaturi, vedem ca ni se restituie o suma de bani mai mare decat ni s-ar cuveni; acest vis simbolizeaza ca ceea ce am cumparat are o valoare potentiala mai mare decat valoarea reala a marfii(fie din punct de vedere material, moral sau sentimental).
Un alt caz, este acela in care visam ca persoana iubita ne fura o suma de bani. In acest caz intentia visului este de a ne face sa intelegem ca exageram in dragoste si ca ne dedicam prea mult timp numai acesteia, lasand la o parte lucrari la fel de importante.
Sunt vise care invita la meditare asupra justetii implicarii fortelor noastre, doar pentru realizarea unui singur obiectiv.
Situatia este la fel de edificatoare, daca visam ca pierdem o suma de bani in urma careia simtim in vis o stare de angoasa. Acest vis denota in realitate teama de a nu pierde ceva foarte drag, o persoana, un obiect, o simpatie.

daniela
| daniela a răspuns:

Din dictionarul de citit vise :
bani: daca visezi ca aduni bani inseamna cinste, onoare; daca visezi ca aduni inseamna ca vei avea noroc; daca visezi ca dai bani inseamna prevestirea unei suparari; daca visezi ca vezi bani inseamna bucurie; daca visezi ca primesti in dar bani inseamna ca vei face o calatorie fericita;
bani multi, gramada de bani: inseamna o promovare, inaltare in societate;

| Hombre a răspuns:

Fiecare viseaza cei place mai mult.

| anca_3211 a răspuns:

Banii, in vis, de obicei inseamna vorbe, barfe adica cineva care te vorbeste pe la spate.
Mult succes!

| cristiancristir a răspuns:

Inseamna ca esti materialist.

| sufletzeldegheatza a răspuns:

- capacitatea de a-ti atinge telurile, în functie de relatia pe care o ai cu banii în vis;
- putere,
- pierzand - nefericire în camin sau în familie; - proiecte esuate; - temeri de nereusita;
- gasind - fericire în casa; - idei noi, posibilitati ce trebuie valorificate; - sanse noi;
- numarand - sanse de a-ti atinge scopurile si visele si de a-ti îmbunatati situatia materiala; rabdare;
- economisind - vezi economii;
- furand- probleme financiare grave;
- multi bani - multumire, siguranta trecatoare; lipsa de griji;
- prea putini bani - lipsuri, probleme materiale grave;
- primind- vesti importante, sanse de castig; sperante noi;
- platind - sacrificiu, raspundere asumata, ghinion;
- salariu- primesti ceva ce ti se cuvine, lupti pentru drepturile tale;
- castig neasteptat- vesti, sperante, asteptare, surprize.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inseamna ca te obsedeaza banii si nu mai scapi de obsesia asta nici in somn big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceartă