| anonim_4396 a întrebat:

Poți dintr-o persoana tacuta sa devii foarte sociabila? Sau e imposibil? E determinat genetic? Mie-mi se pare un blestem înfiorător faptul că eu sunt cel mai făcut (asocial) din familie, toți vorbesc numai eu scot câteva cuvinte pe acolo, bine toți majoritatea bârfesc, mie nu prea îmi place să bârfesc dar oricum vorbesc mult de nu se mai opresc și nu au nici liceul terminat multi, nici 10 clase, dar se integrează oriunde. Eu nu mă pot integra din cauza timidității, pe langa ce sunt timid mai sunt și tăcut.Ce ar trebui sa fac sa fiu mai vorbăreț? Sau e determinat de gena? Și de ce nu mă pot accepta așa cum sunt?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desigur ca se poate. Dar asta nu este ceva... neaparat. Adica tu sau orice persoana care face asa, o face cu un anumit motiv.
Iar uneori, ca exemplu... chiar este ok sa nu zici nimic big grin

In primul rand, indiferent de "problema" ar trebui sa stii ca este bine ca te descoperi si ca stii ce vrei, asta este un pas inainte, deci totul tinde spre bine.

In al doilea rand, ce de este asa? Analizeaza un caz, cand stai langa o alta persoana, doar voi doi, ai vrea sa te dai in vorba cu ea? Daca da, de ce nu o faci? Iti este frica ca pierzi ceva, sau o parere, sau o reactie negativa? (https://succesdublu.ro/7-pasi-de-a-scapa-de-frica-de-a-nu-pierde/ )
Nu ai nimic de pierdut, sa stii.
Iar daca altul este motivul, te invit sa il spui.

Toti suntem oameni, toti suntem la fel si in acelasi timp... diferiti. Nu trebuie sa iti fie teama, ar trebui sa faci exact ceea ce simti. Incearca odata, iar daca nu iti place, nu o mai face (desi putin probabil).
Gandeste-te ca nu ar trebui sa iti pese asa de mult big grin, nici celorlalti nu le pasa. Sa iti faci griji de ce o sa zica doar cand o sa fie o persoana speciala pentru tine, in rest... crezi ca o sa spuna cineva ceva, chiar daca nu te cunoaste? Pai probabil o sa zica, dar asta pentru ca nu te cunoaste. Si cum altfel sa te cunoasca? Tu zici, daca persoana respectiva nu percepe bine ceea te transmiti... asta este, next.

Dar uite, poate dai si de persoane care inteleg exact ceea ce spui si o sa fie chiar... distractiv, sa spunem asa big grin

Si inceteaza sa te mai judeci asa mult, impune-ti asta, impune-ti ca esti asa cum vrei, ca poti si ca ai si reusit deja. Esti deja integrat, toata lumea este a ta, doar este viata ta, cel mai impirtant lucru din lumea asta pentru tine, nu?

Hai ca poti. Iti tin pumnii! ^_^

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Este foarte posibil, doar ca tu trebuie sa iti doresti asta si sa o exersezi.

| SilentRain a răspuns:

Da,eu eram mai rea că tine la capitalul asta
Am tras de mine și am început să socializez cu toți oamenii pe care ii prindeam, la inceput a fost nașpa râu după un timp mi-a intrat oare cum în reflex

| Sofer a răspuns:

Poți. Dar trebuie sa încerci sa ieși din zona aia a timidității.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu prea ai ce să faci dacă ăsta îți este caracterul. Numai dacă stai mereu între multe persoane și socializezi foarte mult o să te simți mai comod cu asta în timp. Cu cât te izolezi mai mult și nu parăsești zona de confort, cu atât o să fie mai rău.