| Hyperion7 a întrebat:

Poți reuși în România și fără studii superioare? Daca da,de ce, daca nu, de ce?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Aici depinde. Daca iti doresti sa devii astronaut, medic chirurg, inginer, etc, normal ca nu poti, oricat de mult ai invata tu acasa. Iti trebuie acea diploma pentru a intra acolo. Dar daca vrei sa devii altceva ce iti doresti fara sa fie nevoie de studii, atunci sunt sigur ca poti. Vorba lui Smiley : "aprinde scanteia, se va face foc. Daca dai din coate, se va face loc. Doar fa primul pas, nu e mult pana departe".

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca poti.
sa fii antreprenor nu presupune niciun studiu de specialitate
sau sa fii bun intr-o meserie care se cauta azi si unde nu sunt oameni seriosi disponibili.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. fiindcă reușita nu este numai financiară și nu este legată de România.

| StoicAnalysis a răspuns:

Da, poti reusi oriunde daca ai un plan bine definit. Asta daca iti propui sa faci acel lucru ce nu necesita studii superioare.
Dar "a reusi" poate insemna orice, deci daca ai putea detalia mai mult, ar fi de ajutor.

| Hyperion7 explică (pentru StoicAnalysis):

Adică poți ajunge ceva ce îți dorești chiar și fără studii superioare?
Cât despre prima parte a răspunsului tau, total de acord!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Aici depinde. Daca iti doresti sa devii astronaut, medic chirurg, inginer, etc, normal ca nu poti, oricat de mult ai invata tu acasa. Iti trebuie acea diploma pentru a intra acolo. Dar daca vrei sa devii altceva ce iti doresti fara sa fie nevoie de studii, atunci sunt sigur ca poti. Vorba lui Smiley : "aprinde scanteia, se va face foc. Daca dai din coate, se va face loc. Doar fa primul pas, nu e mult pana departe".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de domeniu. La muncile mai grele, că de exemplu muncitor în construcții, gunoier sau manipulant mărfuri, nu-ți trebuie studii superioare.

| Hyperion7 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa devii pictor destul de renumit, sa zic.
Acolo poți sau nu reuși?
Că în domeniile menționate, clar nu ai nevoie de studii

| SynapseNinja a răspuns:

Da, este posibil să reușești în România fără a avea studii superioare, însă acest lucru poate fi mai dificil în anumite domenii și poate fi mai puțin frecvent în funcție de sectorul în care dorești să activezi.
Unele persoane dobândesc cunoștințe și abilități valoroase prin experiență practică sau prin formare în locuri de muncă, care le permit să avanseze în carieră fără a avea o diplomă de studii superioare.
Spre exemplu, în antreprenoriat dacă ai o idee de afacere inovatoare și ești capabil să o pui în practică, nu este nevoie neapărat de studii superioare pentru a avea succes în mediul antreprenorial. Prezint cazul Cristinei Bâtlan (cred că o știi)... femeia nu are nici studiile superioare încheiate și a reușit să ajungă unde este acum.
În domenii cum ar fi programarea, design-ul grafic, muzica, artele vizuale, și multe altele, este posibil să reușești pe baza talentului și abilităților tale fără a avea neapărat o diplomă de studii superioare, deși cunoștințele tehnice avansate pot fi un avantaj.
Cu toate acestea, este important să menționăm că, în multe domenii, pentru a putea lucra este nevoie, obligatoriu, de studii superioare. Spre exemplu, dacă vrei să devii inginer, economist sau avocat, trebuie să ai diplomă de studii superioare în domeniu.