| MorcovMajestic a întrebat:

Psihologii si psihiatrii sunt obligati sa pastreze secretele pacientilor? Daca unul marturiseste o crima, patesc ceva daca ii dau in gat?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Psihiatrii nu psihistriilaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista un cod al psihologilor publicat in MO care spune

" Psihologii pot împărtăşi informaţiile confidenţiale cu alţii numai cu consimţământul celor vizaţi ori de o aşa manieră încât cei vizaţi să nu poată fi identificaţi, excepţie făcând situaţiile în care divulgarea este o obligaţie prevăzută de reglementările legale sau este permisă prin lege pentru un scop legitim, cum ar fi furnizarea serviciilor profesionale în situaţii de urgenţă sau protejarea clientului, a psihologului sau a altora de o posibilă agresiune."

| doctorandus a răspuns:

Secretul medical nu este absolut. Daca Politia obtine mandat, iti poate consulta datele.

| johnnny123 a răspuns:

Cred că dacă unul îi spune psihiatrului că a omorât zece oameni și sunt îngropați la el în curte unde mai are destul loc, nu este protejat de confidențialitatea doctor-pacient...

| 1234568807 a răspuns:

Depinde cat de grava e fapta, daca ai omorat o persoana nu cred ca ar pastra secretu ca un secret in care nu vrei sa afle altii ca iti place de fetita lui tanti floricica, daca ai facut crima inseamna ca esti periculos si trebuie sa te dea pe mana politiei sau la internarea in psihiatrie

| ilinca7999 a răspuns:

Din câte știu eu da, nu au voie să zică secretele decât dacă ai făcut ceva foarte grav te poate denunța!