| anonim_4396 a întrebat:

Pur si simplu...

Azi e inca o zi in care ma gindesc ca devin din ce in ce mai nefolositoare. Incerc cu greu sa fiu indiferenta fata de toate si toti. Incerc sa ma conving pe mine insumi ca trebuie sa termin ceea ce am inceput. Ca nu mam ratacit ci pur si simplu m-am oprit la o oprire ca sa vad in ce directie trebuie sa o iau. Dar mereu de ce oare ma simt pustie? De ce ma simt nefolositoare? Rea?
In fiecare zi merg pe aceeasi alee, si de fiecare data vad oameni care cersesc, oamei care intr-adevar au nevoie de caldura si ma gindesc numai, ca le-as da locul meu pentru ei ca sa fie fericiti, leas oferi in fiecare dimineata un ceai cu o placinta pentru asi incalzi cit de cit sufletele lor racite, pustii si parasite. Leas da chiar si hainele de pe mine ca sa le vad zimbetul pe fata lor aparind... Dar de ce ma gindesc numai? De ce nu am curajul chiar si sa fac acest lucru? Mereu amin pe ziua de miine, ma mint pe mine ca's buna, ca daca ma gindesc numai la asta este destul... Dar nu! In fiecare zi ma roade acest gind, mereu ma framinta si ma doboara, ma face slaba, ma face sa nu fiu eu, ma face sa fiu o fiinta dezgustatoare! Mereu imi zic "Doamne, dacas putea, deas avea mai multi bani" Dar de ce nu ma impartasesc cu putinul pe carel am?
Ma tem, ma tem ca o sa dispar, ca o spuma de mare....Ma tem de mine insumi, de persoana care sint. Si mai mult ma tem de ziua de miine, ma tem de aleea care trebuie iarasi sa o trec.....ma tem, c adevarat ma tem.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la o consiliere psihologică!
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite. Si eu am avut asemenea ganduri dar au trecut repede. O sa-ti dau motive sa te superi pe mine si sa uiti de gandurile negre. De ce nu te apuci tu sa inveti gramatica? Este groaznica gramatica ta. Cuvantul "mam" se scrie "m-am" intotdeauna, nu uneori intr-un fel, alteori in altfel. La fel si le-am, le-as, a-si, etc. In propozitia "Dar de ce nu ma impartasesc cu putinul pe carel am? " cuvantul "impartasesc" nu-si are locul. Acolo trebuia pus ceva de genul "nu ma multumesc" sau altceva depinzand de sensul ce ai vrut sa-l dai propozitiei. "M-am oprit la o oprire" este incorect din punct de vedere sintactic. In rest, nebagand in seama greselile gramaticale si pesimismul este frumos ce ai scris. Sa dea Dumnezeu sa uiti de gandurile negre.

| Nykwts a răspuns (pentru Salontanul):

happy Merci pentru critica, apreciez acest lucru. Sa invat gramatica? Cine a zis ca eu nu o stiu, vezi tu, eu din principiu nu doresc sa scriu gramatical, e prea plictisitor, trebuie cu ceva sa atrag atentia cuiva, cu o critica dar este destul pentru al provoca la o comunicare. happy Pai na, poate ar trebui sa scriu corect, dar ce rost are? Oricum o sa fie multi care o sa ma critice si din alt punct de vedere. happy Si merci... happy

| Wøodenpints a răspuns:

Dacă te încălzește cu ceva, majoritatea oamenilor sunt inutili sau chiar o pacoste pentru planetă.

Dar cred că nu asta e cea mai mare problemă a ta. Ar trebui să te îngrijoreze mai mult faptul că nu prea știi să scrii corect, decât că ești inutilă.

| Nykwts a răspuns (pentru Wøodenpints):

Pai stiu sa scriu corect dar din principiu nu doresc sa fac acest lucru. Pur si simplu imi este foarte interesant sa aflu cum omul te poate critica de la ceva banal. happy Apropo, textul de mai sus l-am scris fara sa-mi dau seama, pur si simplu am scris ceea ce simteam in acel moment.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Nykwts):

Scuză mai penibilă pentru stâlcirea limbii materne nici c-am auzit.
Probabil nici nu te speli ca să vezi câți te critică pentru miros.

| Nykwts a răspuns (pentru Wøodenpints):

happy bine zis cred ca trebui de incercat sa si ma rad pe cap ca sa vad cum imi sta.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Nykwts):

Probabil tu, spre deosebire de mine, o să arăți ca un cap de... falus.

| Nykwts a răspuns (pentru Wøodenpints):

Hei patanas, cred ca ar trebuie sa mai papi laptic...winking

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!