| Dan a întrebat:

Sa ne gandim si la batranii care au fost parasiti.De Craciun sa facem o fapta buna, eu ma duc anul acesta la caminul de batrani din orasul meu.

Voi mergeti de Craciun la caminul de batrani din orasul vostru?

http://www.youtube.com/watch?v=kiM8xLHLsG8&feature=playe r_embedded#

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi merge la un orfelinat. Mi-ar fi placut sa am destui bani sa merg la toate orfelinatele si la toate azilele de batrani si in general sa pot sa ajut pe toti cei care au nevoie... dar deocamdata este un pic mai greu. Oricum sa stii ca visul meu inca de la 10 ani este sa deschid un azil de batrani si sa le aduc zambetu pe buze, ceea ce ma motiveaza este faptul ca mie mi-au murit bunicii cand eram foarte mica si am suferit din cauza asta, ca n-am avut si eu bunici ca toti copii. Felicitari pentru. ca iti pasa!

4 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Se face la minw in liceu o actiune caritabila de craciun s se merge la orfelinate si la case de batrani... am fost in primul an dar nu ma mai duc.Nu de alta dar acolo merg mai mult oameni care profita ca e o "excursie" si merg sa'si bata joc.Asa ca mai bine stau acasuca si daca o sa gasesc ceva haine o sa le donez, atat.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Un bine se face la o mie de lucruri rele. Cat de greu este sa dam binete vecinilor in varsta si sa-i intrebam de sanatate. Chiar mai mult, sa le cumparam o paine sau cele trebuincioase. Stiu ca batranetea schilodeste multe suflete...ca multi batrani devin uraciosi si chiar nesuferiti, dar nu este vina lor in totaliatate. Se simt neputinciosi si rabufnesc in modul acesta. Cat de greu poate fi? Ar fi minunat sa-i ajutam. Majoritatea sunt parasiti de proprii copii, sau au avut o viata vaduvita de bucuria familiei. Nici nu ne dam seama cata durere este in sufletul lor. Hai sa facem o fapta buna si sa vedeti cat de bine va veti simti apoi!
Un cozonac, cateva sarmale si salata de boef ii va face fericiti... dar mai mult ii va bucura ca cineva s-a gandit la ei!
Dan, te felicit poesntru aceasta intrebare! BRAVO!

| pepe a răspuns:

Nu am timp să mă duc.
Am avut însă timp să cumpăr produse şi să particip la campania începută de Crucea Roşie - Banca de Alimente.
Oricine poate dona produse alimentare şi să le depună în centrele comerciale care participă la campanie.
Mai multe detalii pe
http://www.crucearosie.ro/......omane.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu regret iti spun ca nu merg.Motivul? Cu toata rusinea, nu m-am gindit.