| sabin89 a întrebat:

Să vă zic o definiţie trăsnet la rebus (flacăra): „Subiectul în dezacord cu predicatul" – cuvânt de patru litere. Ce să fie, ce să fie? M-am tot frământat şi strofocat. Mi-era teamă să nu-mi plesnească vreo venă. N-aveam nicio idee. Eu eram bun la gramatică; şi ştiam că subiectul este în acord cu predicatul. În fine, până la urmă, ajutat de celelalte încrucişări, a ieşit: ateu  Şi are sens. Ateul este un subiect (om, individ) care nu e de acord cu ce se predică prin biserici ) Voi citiţi revista Rebus?

2 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

N-aș fi nimerit-o. Nu citesc așa ceva, probabil și pentru că sunt prea proastă pentru orice laughing Îmi amintesc o dată în generală că făcuse diriga un concurs de genul pe echipe și premiul era un punct în ceva teză laughing, hmm a trecut ceva timp de atunci.

| sabin89 explică (pentru zurick):

Dacă nu citeşti aşa ceva, motivul trebuie să fie altul, în niciun caz cel pe care l-ai zis tu.
Dacă ţi-a plăcut, hai să-ţi mai zic alta: "secretul care dă puterea" - cuvânt de trei litere. Habar n-aveam de unde să-l apuc. Ce secret poate fi ăla, şi numai din trei litere? Suspans total. Luat mai pe ocolite, a ieşit: vot happy Şi are sens. E secret şi prin el ajung ăia să preia puterea. laughing