| anonim_4396 a întrebat:

Salut, trec direct la subiect, atunci când cineva îmi explică ceva, înțeleg mai greu, care e cauza?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Se poate sa ai adhd,fa un test diva e gratuit online,sunt mulți adulți care nu sunt diagnosticați, in principiu plictiseala, proasta memorie de scurta durata, amânarea lucrurilor, dezordinea arata asta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde cine, ce si cum iti explica.
Uneori vin si la mine oameni cu o energie de neoprit, care incep sa-mi explice cum au cumparat ei paine acum 30 de minute, iar creierul meu, arogant de fel, baga in spam absolut toate propozitiile lor. Ma uit la ei cum vorbesc, si nu decodez nici un cuvant, chiar daca incerc, din amabilitate.
Alteori, intreb o persoana din familie ceva simplu, de exemplu "ai pus rufe rosii la spalat?", iar raspunsul ei este ceva de genul "m-am gandit la tricoul ala verde la 30, dar maine spal lenjerii de pat, si nu am loc sa le usuc pe toate".
Ma uit trist la masina de spalat, care invarte ceva, dar eu n-am de unde sti ce e acolo sad
Dar nu imi fac probleme ca nu-i inteleg pe oamenii astia, problema este la ei.

| DianaDyi20 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exact la fel pățesc și eu, zic cuiva ceva iar el îmi spune altceva, e posibil din cauza asta să nu înțeleg nu știu

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DianaDyi20):

Eu zic ca e problema lor, pentru ca nu inteleg subiectul.
De obicei repet intrebarea in forme cat mai simple si directe, pana cand intelege interlocutorul ce informatii trebuie sa-mi dea.
Si in 99% din cazuri, el este cel care habar n-avea despre ce vorbim, vorbea subconstientu' fara el.
Asa ca, nu-ti recomand sa-ti faci probleme, oamenii poarta dialoguri superficiale, li se rupe de informatiile care se inteleg sau nu.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar să uiți despre ce și vorbit ai pățit? Sau sa întrerupi omul când vorbește? Să uiți lucruri prin oraș? Telefon la mall sau alte chestii

| RAY a răspuns (pentru DianaDyi20):

Contează enorm de mult cum îți explică, eu am înțeles electronică mai bine pe YouTube decât de la profesori

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu prea uit lucruri. Rareori ies in oras cu 3 magazine in cap, si uit sa intru intr-unul, de exemplu. Obiecte nu prea las in urma, sunt atent.
Iar cand vorbesc cu cineva, sunt ochi si urechi, de obicei. Am fost/sunt introvertit, deci acord importanta mai mare interactiunilor cu ceilalti.

| RAY a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-a dat ignore fara motiv acel user, revenind la subiect nu e doar vorba de călători și de experimentarea existenței, iar a avea toate peisajele posibile Intr un loc e imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai de mult am avut un astfel de coleg. Tot grupul ii explicam ca trebuie sa se calmeze, pentru ca tipul era super retras si nu avea incredere in el. In rest era un baiat super ok. Ne-a explicat ca atunci cand este intrebat ceva de natura practica, ( faci asa, dregi asa, ) se emotioneaza sau se sperie ca nu o sa faca ce trebuie si nu care cumva sa il judece lumea. Ca docturul i-a spus ca are o forma usoara de adhd, dar situatia poate fi remediata. 1 trebuie sa ramana calm ( in mintea lui) 2 sa vobeasca pe subiecte cat mai multe, fie la telefon fie prin mesaje 3 sa citeasca cat mai mult. Cu timpul situatia lui s-a schimbat ft mult in bine, nu 100%, dar cu 80% cu siguranta. P.s sper ca iti merge bine la noul job. Edit: cel mai bine ar fi sa te duci la un medic, neurolog, cred. Este extrem de dificil sa iti dea cineva sfaturi de natura medicala pe TPU. Ar trebui sa vb cu parintii tai sa mearga cu tine la un consult, sa faci niste analize complete. Cu banii luati de la job, poti economisi si sa te duci la o clinica privata prin Bucuresti. Este dificil, te cred, sa strangi 3000-4000 ron, dar pentru sanatate merita