| Aztecul a întrebat:

Salu TPU!
Care e diferenta dintre carte de munca si contract de munca?

Răspuns Câştigător
| wpetterssone a răspuns:

Da, vei putra ieși la pensie.

Răspuns Apreciat de Editori
| GdX a răspuns:

Cartea de munca era un carnet in care pe vremuri se tinea evidenta locului/locurilor de munca, acum acest sistem clasic a fost inlocuit de registrul electronic. Atunci cand te angajezi semnezi un contract de munca in care sunt specificati termenii contractuali, ce trebuie sa faci la firma, ce salariu ai si alte date. Ei bine acest contract este inregistrat de firma pentru care lucrezi, la Inspectoratul Teritorial de Munca(ITM) intr-un registru electronic si acolo se tine evidenta muncii si cotizatiei tale catre stat.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cartea de munca nu mai exista, era un caiet in care se scria toata vechimea ta.
In prezent, "cartea de munca" se tine intr-un sistem computerizat, iar omul primeste de la servici doar un exemplar al contractului de munca.
In trecut, semnai si contract, si iti scria si pe carte.

| wpetterssone a răspuns:

Cartea de muncă atestă anii în care ai plătit taxele și ai lucrat într-o întreprindere.
Contractul de muncă se realizează între întreprindere (angajator) și om (angajat). Acesta atestă că ești angajat într-o întreprindere.

| Aztecul explică (pentru wpetterssone):

De exemplu, daca plec in Germania ca sa ma angajez voi avea contract de munca.
Si daca raman acolo si muncesc ani buni pot iesi la pensie?

| Aztecul explică (pentru wpetterssone):

Trebuie sa imi schimb cetatenia ca sa obtin pensia, sau pot pastra cetatenia romana si sa am pensia din Germania

| wpetterssone a răspuns (pentru Aztecul):

Poți afla de la Ambasada Germaniei în București, dar eu știu că trebuie să ai cetățenie germană. Dosarul pentru cetățenie este foarte complicat și este atent analizat.

| wpetterssone a răspuns (pentru Aztecul):

Da, vei putra ieși la pensie.