| lapte1cucereale99 a întrebat:

Salut. Am 16 ani si as vrea sa ma angajez (ma gandeam la McDonald's), dar mama mi-a spus acum ceva timp ca ea vrea ca eu sa ma angajez doar dupa ce termin facultatea, nici macar la 18 ani. Nu inteleg de ce, pentru ca este doar benefic daca as gastiga banii mei cat mai repede. Sincer, imi este si frica sa o mai intreb, cum ar trebui sa abordez situatia?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai mama ta are dreptate, acum datoria ta e sa inveti, nu sa te obosesti, incarci cu munca, in vacanta te odihnesti, ca vine an greu unde ai n materii la care sa inveti, la fac e si mai greu.
Dupa ce termini studiile, ai timp sa muncesti pana la 70 ani pana nu mai poti.

Deci nu e greu de inteles de ce mama ta gandeste asa.
Sa iti dea ea bani, ca asa se face, daca nu are, atunci sa iti dea voie sa lucri.
Dar daca are si iti da, stai asa.

Deci nici asa sa te lase fara bani nu e bine.

| Nelucojoc a răspuns:

E adevarat ca scoala si facultatea ar trebui sa fie prioritare, si zi merci ca nu esti obligat fortat sa muncesti ca sa aveti din ce trai.
Insa.
Este la fel de important sa ai o slujba sau mai multe, atata vreme cat treaba aceasta nu iti afecteaza performantele scolare.
In ceea ce o priveste pe mama ta, incearca sa vezi daca ai un cuvant de spus in fata ei.
Daca nu ai cuvant in fata ei, ai in spatele ei. Tu spui cum spune ea, si faci cum stii tu ca e bine sa faci! Mult noroc la lucru!

| Mosotti a răspuns (pentru Nelucojoc):

Nu e important deloc sa aiba un job acum, nu stiu de ce unii se grabesc asa sa lucre, sa termine studiile si apoi are tot timpul pana la 70 ani sa lucre.
Asta daca parintii au si ii pot da ce doreste in anumite limite.

Daca nu au, atunci ori te accepti asa, fie lucri, dar atunci parintii nu mai au voie sa fie contra, dar o sa fi obosit, uzezi organismul si pot ramane urmari mereu, daca si inveti si lucrezi.

Acuma trebuie sa invete! Cartea e grea daca inveti ca lumea, in timpul liber te odihnesti, atat.
Daca vrei sa inveti si sa ai si odihna si distractie, nu trebuie sa muncesti pentru niste bani care ii dai dracu repede.

| Centelus a răspuns:

Mai, asta e strict parerea mea, deci sa nu te superi ce-o sa zic.
Eu unul nu sunt de acord cu mama ta, la fel cum nu am fost nici cu mama mea cand mi-a zis sa nu ma duc la lucru. Este foarte misto sa ai parte de independenta financiara.
Sunt banii tai, dar sa o faci in vacanta, nu in timpul anului scolar. Scoala trebuie sa fie prioritatea numarul 1 pentru tine.
Inca un lucru, e mama ta. Ar trebui sa asculti de ea, dar incearca sa ai o dezbatere cu ea sa zic asa. Vi cu mai multe argumente foarte bune si ii explici situatia, nu cred ca nu te-ar lasa sa mergi, asa am facut si eu si pana la urma m-a lasat sa imi fac banii mei. Te si ajuta putin si la maturizare. Inveti ca banii se fac greu si se cheltuie foarte usor(o lectie foarte importanta).
Plus ca mamele de obicei vor sa isi tina copii in puf, sa nu se chinuie nu stiu cat, dar na...
Te incurajez sa vorbesti cu ea ca oricum, nu ai nimic de pierdut.