| ecaterina_2984 a întrebat:

Salut am nevoie de ajutor, sunt practicanta predau clasei a 6, trebu sa le dau tema noua valoarea substantivala si adjectivala a numeralului, nu stiu cu ce sa o incep si cu ce sa termin ora, am nevoie de idei, sau poate cine cunoaste tema bine, sau niste surse, macar ceva ceva... mersi

1 răspuns:
| leonardo a răspuns:

Buna. In primul rand mai scapa de emotii un pic, sunt totusi copii in clasa a 6a, nu critici de literatura si gramatica. Fii sigura ca nu o sa-ti reproseze vreunul la sfarsitul orei cursivitatea ideilor, trecerea lina de la un subiect la altul sau originalitatea temelor abordate. Probabil cea mai mare problema a ta o sa fie sa-i tii departe de telefoanele mobile in timpul orei...
Despre tema in sine incepe cu definitii, continui cu exemple, scoti la tabla 2-3-4 copii la alegere sa te asiguri ca au inteles (atat ei cat si restul) si la final concluzii.

Mi-ar placea sa intru in mai multe detalii insa au trecut cam multi ani de cand am terminat a 6a big grin. Succes!