| mimi2000mimi a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru...deci asta vara am fost la mare cu o fata pe care o cunosteam de 2 ani si cu mama ei, iar ele doua pareau foarte de treaba. Ele au mintit-o pe mama legat de program, responsabilitate si confort, iar mai apoi, s-au dovedit a fii amandoua niste scorpii pe parcursul excursiei de 9 zile, in care isi bateau joc de mine, imi vorbeau urat si parca vroiau sa scape de mine.
Eu, cand am ajuns acasa, eram gata sa uit, dar fata aia ma tot suna de pe 100 de numere de telefon si imi facea farse, ma injura, si toate cele, incat eu nici nu stiam la ce numere sa mai raspund.
Dupa ce ea s-a milogit de mine sa vin, tot ea ma tot chinuie intruna, si nu stiu ce sa mai fac!
Credeti-ma, sunt foarte nervoasa si disperata! Eu nu v-am dat acuma detalii, dar daca vi le-as spune mi-ati intelege Disperarea! Deci eu chiar as fi in stare sa le dau in judecata pentru tot ceea ce au facut si ce continua sa faca, mai ales ca a scos zvonuri despre parintii mei!
Si mama a zis ca nu vrea sa vorbeasca cu mama ei, sa o opreasca sa ma mai sune si sa imi spuna prostii.
Deci. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Nikoleee a răspuns:

Hey.politie? Baza in justitia romana? Poate ca exagerez eu (unde sunt scarbita foarte tare de tara asta) dar nu rezolva nimic niciodata. Cel mai bine este sa ignori. Pana la urma se va plictisii sa se prosteasca si sa atraga atentia. Cu cat vede ca te enerveaza mai tare, cu atat va face mai rau. Chiar daca te enerveaza nu lasa asta sa se vada, ar fi cea mai mare greseala. Sper sa se termine totul cu bine. Bafta :*

4 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Salut!
1.calmeaza-te
Pentru asta scrie pe o hartie, toate lucrurile care te deranjeaza, o sa te calmezi ai sa vezi. Dupa poti face ce vrei cu foaie
2. Poti sa-ti schimbi numarul de telefon
SAU poti vorbi cu mama ta(ceia ce oricum trebuie sa faci) si sa rezolvati totul impreuna.
Succes!

| mimi2000mimi explică:

Dar eu am vorbit cu mama, cu tata si cu surorile mele, si nimeni nu stie cum sa procedez.nu pot ignora numerele pe care nu le cunosc, fiindca ma mai suna persoane importante, cum ar fi parinti de-ai colegilor, rude si colegi ale caror numere nu le aveam.
Si, credeti-ma, nu ma mai pot calma! Dupa cate mi-au facut, imi scoate zvonuri si despre mine si chiar despre parinti, si imi vine sa urlu sau sa plang de nervi!
Dar, chiar daca stiu ca is proasta si nebuna, daca ma mai deranjeaza cu vre un apel fals, chiar as suna la politie!
Am si motive: bataie de joc, calomie si abuz! Plus minciuna fata de parinti legata de excursie!
Deci imaginati-va in ce situatie sunt eu, si spuneti-mi cum as putea face?!

| CrazyGirlAmy a răspuns:

Pentru inceput nu ii mai raspunde la telefon, adica la numerele care nu le cunosti. In al doilea rand discuta cu mama ta si vezi ce puteti face. Sper sa iti fiu de ajutor. Bafta!

| Figura a răspuns:

Eu as zice sa vorbesti cu mama ta, daca vrei sa le dai in judecata...Te inteleg, asa am patit si eu, dar eu nu am mai bagat-o in seama..era chiar iubita mea.I-am zis sa ma lase in pace, si sa lae si familia mea, cred ca tot cu politia vei rezolvabig grin