| FloriinDobrinn a întrebat:

Salut, am nevoie de niste sfaturi, am 16 ani sunt destul de slab an 60kg si 1, 77 inaltime.
Faza e ca am asa ceva putere pentru corpul meu mai slab ca sa zic asa am facut sala vreo 4 5 luni si n am vazut nici un rezultat si m-am gandit sa fac execrictii acasa de forta ca sa nu mai dau banii la sala. Un program de dormit, de mancat, de exercitii ca sa arat oarecum bine pana la vara
Tin sa mentionez ca de pe vremea cand faceam sala mai am o creatina, nu este expirata sau ceva si ar fi buna sa o folosesc deci vreau sa stiu sfaturile voastre, multumesc!

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Salut! Intai lamureste-ma si pe mine daca tu vrei forta sau masa musculara deoarece antrenamentele sunt diferite in cazul amandurora.Antrenamentele difera unul de altul in functie de ceea ce doresti sa maresti:masa musculara, forta, rezistenta.Mai pe romaneste treaba sta in felul urmator:masa musculara-folosesti o greutate care sa nu iti permita mai mult de 8-12 repetari dar nici mai putine de 8; forta-o greutate care sa nu iti permita mai mult de 6 repetari pe serie; rezistenta-greutati mici si repetari multe.De la 20 in sus.Cu alimentatia iti pot da un program folosit de culturisti dar oare il vei putea respecta? Ca nu este chiar la indemana oricui si majoritatea sunt destul de pretentioase.Mai bine iti spun ce ar trebui sa mananci si meniul ti-l faci singur dupa posibilitati:lapte,carne, branza, oua,(si orice produs lactat smantana, iaurt, chefir etc) macar o friptura sau doua pe zi la masa de pranz.Cu programul de somn cam ai nevoie de 10-12 ore pe noapte.Nu 8 si in nici un caz 6.Nu pierzi noptile.Antrenamentul evita sa-l faci noaptea pentru ca iti va da energie si o sa te cam tina treaz mai mult decat trebuie.Inca o chestie, nu te astepta la minuni in 4-5 luni.Nu asa se dezvolta musculatura.Astfel de ''minuni'' se fac cu steroizi sau synthol pe care nu le recomand nimanui.Anyway,imi spui daca vrei sa mergi pe un program de exercitii pentru forta sau unul pentru masa si eu ti-l pot da.Bafta!

| Steregoi a răspuns (pentru siriusblack98):

Sa mananci numai grasime, sa bei bere si sa mananci muuulta paine. Apoi te poti duce la un doctor. Am glumit. laughing

| FloriinDobrinn explică (pentru siriusblack98):

Ti-am dat mesaj privat ca sa imi spui mai multe