| W0rld a întrebat:

Am o amica pe care am cunoscut-o de mai mult timp si imi place sa pastrez legatura zilnic cu ea pe Facebook, telefon, etc..numai ca raman fara subiecte. M-am saturat sa o intreb cum a fost la scoala si intrebari clasice. Imi puteti da cat mai multe subiecte de discutii? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! Sfatul meu psihologic este sa renunti la comunicarea virtuala si sa vorbiti prin camera, sa va vedeti precum in mediul real, aproximativ.Si eu am vorbit cu o fata un an de zile cred, inexact, dar dupa am hotarat sa renunt la orice fel de comunicare in scris, nu ne-am vazut niciodata la camera.Este si plictisitoare comunicarea in scris, de aceea observi ca subiectele par sa fie repetate, aceleasi intrebari, aceleasi raspunsuri, aceeasi scoala aproape zilnic, aceeasi activitate.Te sfatuiesc totusi sa o intrebi despre un hobby, sa radeti sa glumiti, trimite-i imagini gifs cu trazniti.In schimb eu iti marturisesc ca, am un coleg de banca iar acasa ne-am vazut pe web, i-am trimis gif-uri, am ascultat pe floricica dansatoarea laughing, eu eram cu web-ul pe calculator si filmam rolling on the floor, am comparat colegii cu o gaina, un alcolic rolling on the floor din gif-uri si ne-am ras cat toata ziua de scoala la un loc! Cea mai tare distractie! Cauta si tu o asemenea distractie! RASPUNS CASTIGATOR? big grin

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Vremea. Am un amic ce vorbea cu una și parcă îi dădea prognoza pe o lună când rămânea fără subiecte laughing

| LoveSleep a răspuns:

Ignor-o. Dacă nu ai subiecte, nu înseamnă că nu știi ce să spui, înseamnă că persoana cu care vorbești e plictisitoare sau nu vă potriviți. O să găsești persoane cu care după 12 ore de vorbit, încă o să existe aceeași intensitate între voi.

Dar dacă chiar o vrei pe ea, fă-o să se deschidă, așa apar converațiile interesante și lungi. Fă-o să-ți povestească chestii din viața ei, chiar dacă iti zice ce făcea vara în vacanță la mare. O faci să se deschidă dacă începi tu primul. Dacă totuși conversația rămâne banală, las-o în pace, îți pierzi timpul.

Ah și invit-o odată undeva. E clar că ții legătura cu ea pentru că o placi.

| WaterDrop a răspuns:

Acelasi sfat si din partea mea, cum a spus LoveSleep. Adaug ca uneori si tacerea e placuta, nu trebuie sa vorbesti mereu ca o moara stricata.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Puteti sa vorbiti fie despre serialele TV la care va uitati, fie despre stiri mondene daca va place barfa si chestiile de genu, fie despre horoscop, zodiac.