| DisneyGirl a întrebat:

Am o curiozitate. Știu o tipă care a vrut sa fie bărbat. În momentul de față, din ce am văzut pe Facebook în poze, are barbă și arată masculin. Probabil a luat ceva pastile cu hormoni. Dar întrebarea mea este: a făcut oare operație de schimbare de sex sau poate lua pastilele și fără operație?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate nu a fost nevoie sa faca o asemenea operatie, daca era deja hermafrodit! Stiu persoane care traiesc printre noi si care s-au nascut cu ambele sexe (hermafroditi), iar la un moment dat in viata, alege sa fie baiat sau fata, ceea ce ii place mai mult.
Evident ca, ia hormoni de un anumit fel, ca genul respectiv sa se evidentieze si sa arate ca un barbat sau femeie, dupa caz.

| mihai69 a răspuns:

Se poate și fără. Oricum, operația se face doar după ce tratamentul hormonal și-a făcut efectul.

| Freya1 a răspuns:

Pai momentan probabil de aia ia pastilele alea ca sa se pregateasca pentru operatie.
In fond degeaba are barba si muschi daca are vagin nu penis.

| Donsavas a răspuns:

Nu au legătură. Operația e dificilă, riscantă si costisitoare. Tratamentul hormonal se ia doar ca esti bolnav. Risca sa se inbolnaveasca. Nu e un exemplu bun.

| Necunoscut112 a răspuns:

Da, se poate şi fără schimbare de sex.

| HadesSs a răspuns:

Si eu stiu o fata de genul, dar ma gandesc ca daca incepi sa dai cu lama pe fata iti va creste barba pana la urma, e intr-o relatie cu alta fata si toti o considera baiat.

| DisneyGirl explică (pentru HadesSs):

Și tipa asta de care am zis eu e într-o relație cu o fată?