| shelly a întrebat:

Salut,am o intrebare : icalzirea cu panouri radiante functioneaza cu ajutorul curentului electric? As vrea sa stiu sistemul de functionare.Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| kaudia25 a răspuns:

Panourile radiante folosesc curent electric 220V.
Totul despre panourile radiante
http://www.euro-pc.ro/......ii%201.pdf
Panourile radiante sunt instalatii de incalzire bazate pe panouri de incalzire cu radiatii infrarosu, care furnizeaza confort, avand un consum de energie mai mic. Difuzarea caldurii provine de la panoul montat pe un perete si se propaga uniform de la podea pana in tavan, patrunzand in toate colturile, evitandu-se astfel aparitia igrasiei sau mucegaiului.

Panourile radiante elimina definitiv vechile calorifere, oferind, pe langa altele o mare libertate de decorare a interiorului.

In comparatie cu sistemul de incalzire pe baza unei centrale termice pe gaz sau lemn, panourile radiante nu necesita avizare, nu prezinta pericol de explozie sau de incendiu, nu necesita cos, nici spatiu special amenajat centralei, nu apar pierderi in conducte, iar instalarea este mult mai simpla si ieftina.
Temperatura din camera poate fi reglata individual si durata de functionare / consumul de energie al panourilor radiante cu infrarosu poate varia foarte mult in functie de conditiile climatice in zona respectiva, de izolatie, de amplasarea locuintei, etc. In general, pentru conditii normale de iarna se estimeaza o durata de 5-9 ore de functionare/zi.

Panoul radiant cu infrarosu nu emite lumina vizibila si spatele panoului radiant este izolat termic, astfel nu prezinta pericol de incendiu. Acesta poate fi montat si in baie, insa trebuie ferit de jetul de apa. Aburul nu distruge panoul radiant, in schimb previne aburirea peretilor si oglinzilor.
http://www.euro-pc.ro/Panouri-Radiante