| Tumblroid a întrebat:

Ce este tensiunea pozitiva si negativa?
Cum e mai usor de inteles ce este frecventa curentului electric?
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Raducons a răspuns:

Un alimentator care fata de masa are tensiune cu plus si tensiune cu minus se numeste alimentator diferential..Nu exista tensiune pozitiva si negativa, exista doar curent continuu si tensiune continua.
Frecventa reprezinta numarul de oscilatii a curentului electric in unitatea de timp, adica intr-o secunda in curent alternativ.Un exemplu ar fi 50 Hz, adica 50 oscilatii pe secunda.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Negativul e pe unde intra sau se duce si pozitivul scoate curent. Imagineazati bateria de la masina cand pui cablul la + curentul iese din baterie si cand pui la - intra in baterie.

| Tumblroid explică (pentru mgtow):

De ce ar intra curentul inapoi? iata acest concept nu il inteleg

| mgtow a răspuns (pentru Tumblroid):

Pt ca e curent continuu intra si iese, in case avem curent altern cu o impamantare in caz de scurt de aia sar sigurantele cateodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Tumblroid):

Stai calm, bateriile se încarcă din neant, nu necesita încărcare.winking

| mihai69 a răspuns:

Tensiunea este o valoare, o mărime electrică. Nu e nici pozitivă, nici negativă, dar poate fi continuă sau alternativă.
Pozitiv și / sau negativ este potențialul electric și reprezintă valoarea sarcinii electrice dintr-un anumit punct al unui circuit electric.
De fapt, teoria este ceva mai complexă de atât...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Poten%C8%9Bial_electric
Ca să poți oarecum înțelege cum vine treba asta cu curentul electric, încearcă să vezi fenomenul ca pe o fântână arteziană:
- curentul electric e echivalent cu debitul de lichid care se mișcă prin țevi;
- tensiunea este echivalentă cu înălțimea la care sare lichidul;
- pompa este echivalentă cu o baterie. Pe unde intră apa ar fi borna minus, pe unde iese - plusul.
Și pe urmă, închipuiește-ți că pompa ar merge înainte și înapoi - dacă am avea ștuțuri pe ambele țevi ale fântânii, apa ar sări la fel de sus, ba pe o parte, ba pe alta, iar sensul de mișcare al acesteia în țevi ar fi alternativ. Frecvența acestui curent alternativ reprezintă valoarea cu care se schimbă acest sens pe unitatea de timp (1 Hz = 1 osc. / 1 sec.).