| cosminR a întrebat:

Am primit o geaca si nu sunt sigur din ce material este.Pe eticheta scrie polyester 100%,ea arata ca si una din piele,vreau sa stiu daca este piele sintetica, ecologica pentru ca nu inteleg care este diferenta?

Răspuns Câştigător
| Maioru a răspuns:

Daca scrie 100% polyester nu este nici piele ecologica nici sintetica nici naturala. Polyesterul este un inlocuitor de piele care se foloseste in industria de confectii si incaltaminte. Pielea sintetica are tot felul de componente chimice, cea ecologica nu are elemente chimice in componenta dar nici naturala nu este iar pielea naturala este piele naturala provenita de la animale vii.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tai o bucățică din materialul de rezervă(știu că unele au așa ceva, sau aveau) și îi dai foc, dacă miroase a pene arse(parcă-așa), atunci e piele naturală, dacă nu, e sintetică. Pielea sintetică se va deteriora cu timpul.