| Cristian_Cristi_1986 a întrebat:

Salut, as dori sa aflu si eu daca exista cineva care a reusit sa se lase de fumat dintre cei care au vapeazt tigari electronice.
Ori cei care inca fumeaza din ele se simt mai bine, respira mai bine.
Si sunt curios care este parerea voastra, pentru ca multa lume spune ca sunt la fel de rele ca tigarile normale, dar eu cred ca este o minciuna sadita, ca sa nu piarda companiile de tabac bani.

12 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Salut! Pentru a te dezintoxica de nicotina,care este o substanta toxica si adictiva, ai nevoie de ajutorul unui specialist.
Nicotina fiind psihotrop, din pacate,se elimina dependenta doar cu alte psihotrope,dar care nu creeaza dependenta.
Nu sunt medicamente toxice,insa pot avea si efecte neplacute, din fericire, ele nu sunt durabile, cum sunt efectele negative ale nicotinei pe termen lung.
Medicatia anti-fumat se prescrie.
Ea se elibereaza cu acordul psihiatrului.
Cand mergi la consult, trebuie sa specifici clar de ce ai venit si anume ca doresti sa scapi de acest viciu.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru Donsavas):

Ms pentru raspuns.
Am sa incerc cu o tigare electronica si multa ambitie sa ma las incet prin scaderea nicotinei din ea.
Daca nu da nici un rezultat, inseamna ca n-am vointa si sunt dopat de nicotina si am sa fug direct la doctor.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Se simt bine dar sunt mult mai periculoase decat cele normale.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru MihaiNicu23):

Eu cred ca este o mare vrajeala ca sunt mai nocive ca tigarile normale, iar ideea asta este data exact de marile corporatii producatoare de tabac pentu a nu pierde bani.
Parerea mea nu subt ironic cu tine si mersi pentru raspuns.

| kar1GaNNN a răspuns:

Am fumat 7 ani și de 1 an jumătate nu mai fumez si da parca respiratia e mai usoara si cand alerg nu mai obosesc asa repede ca inainte.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru kar1GaNNN):

Foarte bine pentru tine, chiar un mare Bravo!
Si eu exact din motivul ca obosesc repede vreau sa ma las.
Tu cum ai resusit sa te lasi si cum a fost imediat dupa, ai avut sevraj?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

A fost greu dar am incercat sa le înlocuiesc cu bomboane din alea verzi mentolate, cand mâncăm una imi si trecea pofta de țigări.
După două săptămâni nu mai aveam nici o reactie pentru ele pur si simplu nu ma mai atrăgeau.
Sincer sa fiu sunt foarte fericit că m-am putut lasa. "Nu exista nu pot, exista vreau."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tigari normale sau electronice= boala
Un preot a fost intrebat la o conferinta de un credincios:,, Parinte, cum ma pot lasa de fumat"?
Iar raspunsul a fost,, nu mai iei tigara si nu o mai pui in gura." Cata dreptate are omul ala. Nimeni nu intra in tine si te poseda ca sa deschizi pachetul ala, ca sa apuci o tigara, sa o bagi in gura si sa o aprinzi. Daca vrei sa te lasi cu adevarat o poti face prin a arunca tigarile pe care pui mana.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru anonim_4396):

Da, dar cu vointa cu tot, ce ma fac daca sunt prea dependent si dupa aceea cu sevrajul daca ma las dintr-o data... Intreb ca sa ma informez pentru ca vreau sa renunt la ele, obosesc repede. Ms pentru com

| alin131 a răspuns:

Eu m-am lasat de fumat, tigari normale nu electronica. Fumasem 3 ani cred si am incercat sa ma las singur dar in cateva zile m-am reapucat. Dupa care m-am rugat la Iisus Hristos sa ma ajute sa ma las de fumat si in timp ce citeam din Noul Testament simteam ca se intampla ceva in corpul si in mintea mea. De atunci nu numai ca nu am mai fumat, dar ma simteam ca si cand nu am fumat niciodata.

Sa sti ca de multe m-a salvat Dumnezeu si cand ma rog sa ma ajute cu ceva, ma ajuta, desi sunt un om pacatos, rau si uneori uit sa ma si rog sau sa multumesc.

Dumnezeu ne iubeste pe toti si ne ajuta, stiu asta pentru ca ma ajuta zi de zi, si nu m-a lasat niciodata, chiar daca uneori eram slabit in credinta sau nu ma rugam...

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru alin131):

Ms pentru raspuns.
Eu sunt fumator de 16 ani si cu credinta stau cam prost, nu ma poate motiva asa ceva.

| alin131 a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Nu stiu cum stai cu credinta, dar stiu ca Iisus Hristos si-a dat viata pentru noi si ne iubeste mult.

Si mai stiu ca Iisus Hristos este Calea, Adevarul si Viata.

Daca vrei poti sa iei Biblia in mana, stai pe un scaun, spune rugaciunea Tatal Nostru si dupa ce spui rugaciunea vorbeste cu Iisus Hristos si roaga-te sa te ajute sa renunti la fumat. Dupa care deschide Biblia si citeste de la inceput.

Eu asa am facut si m-a ajutat Iisus Hristos sa renunt la fumat definitiv. Nu mai fumez...

Cand te rogi, sa te rogi cu credinta.

Eu am mai spus asa atunci: La noi toate sunt cu neputinta, dar la Dumnezeu toate sunt cu putinta. Iisus Hristos ajuta-ma, eu nu pot sa fac nimic fara ajutorul tau. Te rog ajuta-ma.

Sa sti ca daca tu nu ai fost mereu cu Dumnezeu, Dumnezeu e mereu cu tine si te iubeste mult.