| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori și eu niște sfaturi.
Dețin vreo 12.000-13.000 de euro, bani care i-am muncit si strâns timp de 2 ani și jumate. Tin sa metionez ca in Romania i-am strans pentru o casa, de când am început sa strâng nu era pandemia și nici războiul și as dori un sfat, cât mai multe. Eu imi propusem să strâng ca nu voiam sa fac cu banca credit imobiliare și recent am aflat ca trebuie sa plecam de unde locuim deja și nu știu ce sa fac. Aș dori niște sfaturi sa fac credit imobiliar sau sa caut cu chirie și sa încerc sa strâng cât mai puțin? Va rog, nu doresc niște răspunsuri în gluma și îmi cer scuze dacă nu am scris corect unele cuvinte.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o decizie pe care o iei tu, ca numai tu stii ce venituri si cat de constante le ai ca sa te inhami la un credit

| Freya1 a răspuns:

Pai dacă ai un avans pentru casa poți sa faci pentru restul credit.
Chiria nu e prea rentabila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema cu chiria este ca platesti lunar chiria cand ai putea sa platesti o rata si sti ca este locul tau si poti face ce doresti cu el(in limitele legale). Singurul avantaj este ca nu esti inradacinat intr-un loc si ca nu esti limitat de plata unei rate.