| AndreiSuveranul2000 a întrebat:

Salut, ați fi de acord cu închiderea tuturor închisorilor și transformarea lor în centre de reabilitare?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as fi de acord cu upgradarea lor spre lagare. Nu ca alea naziste/comuniste, dar as obliga toti detinutii la munca in jumatate de norma (in contul cheltuielii pe care o face statul cu ei), si norma intreaga pentru cei ce vor beneficii (bani, reducere pedeapsa). Tot reabilitare ar fi si asta, dar mai cu forta. Iese obisnuit cu munca la program, salariu, siguranta zilei de maine.
In prezent ies din bulau cu datorii, eticheta naspa, CV groaznic, cazier, etc. Nici sa vrea, nu prea au sanse asa.

| SG1995 a răspuns:

Da, dacă pentru cei ce nu pot fi reabilitați s-ar folosi injecția letală.

| AndreiSuveranul2000 explică (pentru SG1995):

Injecția letala e o prostie și în același timp face parte dintr o gândire, primitiva nici o data condamnarea la moartea nu a rezolvat ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru AndreiSuveranul2000):

Pedofil, criminali în serie, violatori în serie, ce propui să facem cu ei, îi ei la tine acasă?

| Dismally a răspuns:

Nu, pentru ca nu este o idee buna. Am cunoscut destui infractori recidivisti si mare parte din ei nu erau interesati de o "viata normala", nu ai cum sa reabilitazi unii oameni oricat ai incerca.

| SG1995 a răspuns (pentru Dismally):

Pentru recidiviști injecția letală. Gen ai ucis odată, poți fi reabilitat, ucizi a doua oară, pa. Ai violat, ești închis și reabilitat, o faci din nou ești castrat.

| Dismally a răspuns (pentru SG1995):

Nu chiar, pentru furt sau alte fapte mai putin grave nu cred ca e cazul sa-i omori.

| SG1995 a răspuns (pentru Dismally):

Evident. Dar pentru crime repetate, violuri și abuzuri de minori e necesar.