| Anonim2003000 a întrebat:

Ce părere aveți despre tipa aia care n-au vrut să-l servească pe om pentru că nu știe maghiară? Mie nu mi se pare normal așa ceva. Mai ales în România. Unguri j*****

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta a ajuns subiect national, da e aiurea, dar nu putem generaliza

| Drimmero a răspuns:

Se temea vanzatoarea ca nu mai apuca sa manance mici, are fizic de asa ceva.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu i-a cerut si mustar. S-a speriat si i-a dat banii inapoi.

| Drimmero a răspuns (pentru WithinShadows00):

Nu stiu de ce, dar mereu cand vad stirea mi se face pofta de gratar si de mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ma mir ca nu zici si bere laughing

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Merge si o d-aia la gratar, mai multe strica foamea, dar una e benefica pentru organism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Stiam de vin ca este, de bere nu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Vinul e mai sanatos, dar si berea contine nu stiu ce vitamine, iar bauta regulat iti face viata sa fie mai ok, nu iti strica sanatatea daca e bauta regulat si sa nu sari calul, nici betie nu-ti da, acum depinde si de fiecare organism in parte cum filtreaza si ce sistem are.

Vinul e cea mai buna bautura, chiar e sanatos de n-ai treaba

| T0T a răspuns:

O părere proastă. Indiferent dacă tipul căuta sau nu să instige, Kaufland-ul și-a meritat amenda. Mi se pare bătaie de joc să pui pe una să servească și să nu vorbească limba țării în care se află. Atitudinea ei a fost sub orice critică.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

"S.S.: Zeci de cazuri. Este o chestiune extrem de gravă, care nu e singulară și, poate cum ați mai văzut în presă, la Harghita, când am intervenit atunci, cu mașina Poliției Locale inscripționată în maghiară, la Covasna, subordonatul meu de acolo, care e șef pe Covasna, a fost bătut, la propriu, pentru că a cerut să se vorbească în limba română. S-a întocmit un dosar penal, s-a judecat, a câștigat, a fost condamnată persoana respectivă. Tot la Covasna, mi s-a cerut și am explicat de ce pe peretele instituției există o inscripție cu imnul național și dacă am autorizație pentru ea. Sunt chestiuni numeroase de etichetare doar în limba maghiară la produse, nenumărate cazuri. Deci, nu este o chestie singulară, întâmplătoare."
Sorin Susanu -ANPC

Cred că acțiunile de combatere a producerii acestor cazuri sunt tocmai pentru a combate xenofobia, nu pentru a o susține, așa cum zic mulți debili de pe aici și de pe Facebook. Numai eu de câte acte xenofobe am auzit prin presă, la adresa românilor.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru T0T):

Vai am descoperit ungurii mai nou. De zeci de ani acolo nu e Romania in Harghita si Covasna mai ales într-un orășel ca Odorheiu Secuiesc sa se gaseasca unul sa faca legea, cautand mai mult dispret din partea ungurilor. A primit mereu ce merita. Dar firește ca patriotarzii trebuie să-l susțină.

Citeste aici o realitate de la un prof de limba romana, nu de la orice distrus xenofob care cauta scandal si like-uri pe Facebook

https://diacritica.wordpress.com/......-secuilor/

| T0T a răspuns (pentru WithinShadows00):

Acolo cam e România dacă știi puțină geografie. Limba oficială în România e stabilită de constituție, ca fiind limba română. E inadmisibil să mergi într-o țară, să deții un post în care să comunici cu clienții și să nu știi limba statului respectiv.
Opinia respectivului profesor, legată de ceea ce studiază minoritățile de acolo, o respect. Consider că dacă în zonele respective se vorbește mai mult altă limbă(limba neoficială) ar fi nevoie de niște manuale speciale, ca să îi ajute pe elevi să reușească să se descurce mai departe urmând o eventuală carieră în țara lor de origine.

| T0T a răspuns (pentru WithinShadows00):

Eu nu am trăit acolo și nu știu ce atitudine se practică acolo pentru valorile românești. Însă din spusele unora se pare că mediul e destul de xenofob. De exemplu Banciu spunea chestia asta și am mai auzit-o și pe la niște cunoștințe ce au avut experiențe pe acolo. Eu unul nu pot să mă exprim totuși decât cu cazuri din presă, credibile, care există și nu sunt în număr mic.

| Drimmero a răspuns (pentru WithinShadows00):

Ce face? Nu e Romania? Bwhahahaha...prietene,cunosti granitele propriului stat?

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Drimmero):

Bwhahaha, ai venit tu neica Arsenal sa ma înveți geografie cand tu ar trebui sa te rezumi la capitalele tarilor din care provin echipele de fotbal urmărite de tine?

Oamenii aia sunt preponderent unguri acolo. Asa au crescut, asa vorbesc. La ei romana e opțională in viata de zi cu zi. La fel de bine putea fanul micilor sa se duca si in satele pline de tigani sa le ceara sa vorbească romana si aia ar fi scos cuțitele.
Angajata Kaufland ar fi fost sancționată. E drept ca nu s-a purtat corespunzător, nici sustinatorii ei de pe acolo, insa problema micilor a fost alta, nu faptul ca nu s-a vorbit romana.
E doar propaganda ce instiga mai mult la ură împotriva comunității maghiare din tara si de la vest de graniță.

Initial femeia a vrut să-l serveasca. Nu i-a mers casa de marcat, apoi tipul a inceput sa o dea in diverse, iar el stia localul foarte bine. E doar un naționalist patriotard care vrea sa denigreze comunitatea maghiară din tara noastra cu pretextul ca sunt obligati sa vorbeasca altii romaneste. Gestul in sine e într-adevăr foarte josnic.
Femeia a vrut inițial sa il servească. Ca nu vorbea si romana e doar vina Kaufland.

| Drimmero a răspuns (pentru WithinShadows00):

O dai la intors,prima oara zici ca nu-i Romania acolo,apoi ca se vorbeste maghiara,etc

Atata timp cat esti in tara respectiva,, te conformezi normelor acelei tari, daca vrei sa nu mai existe discutii, parerea mea.

Cat despre scandal, pare si regizat, dar are si partea lui de adevar.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru Drimmero):

Este Romania, dar daca e populatie 90% maghiara concentrata in zona Harghitei si Covasnei, ce vrei?
Iar angajata Kaufland de la mici crezi ca are macar Bacul luat? Logic ca n-o fi dat prea mult pe la scoala. Cum ziceam, e vina Kaufland ca nu stie ce angajeaza.
Dar nu dau dreptate nici fanului de mici. Nu e nimic alb/negru, asta incerc sa zic. Fiindca uita-te doar la intrebarea asta: "unguri jegosi". Ti se pare normal ca din cauza unei angajate Kaufland sa incepem sa uram degeaba toti ungurii?
De asta spun ca e propaganda. N-ai cum sa te conformezi unor asa-zise norme cand vecinul de langa tine, rudele tale, copiii tai, parintii tai, toata lumea vorbeste maghiara, iar romana e doar la nivelul de "Buna ziua" si "10 lei". Trebuie sa intelegem si conceptul de comunitate, chiar daca este o minoritate. Una e sa fi fost ungur in Bucuresti, alta e in Odorheiu Secuiesc unde toata lumea vorbeste maghiara, exceptand turistii (cei aflati in trecere cu chef de scandal).

| WithinShadows00 a răspuns (pentru WithinShadows00):

Ceva comic: https://imgur.com/6zfAk9m (uite asa ar trebui)

| OldSoul a răspuns:

Mama lor de Unguri, dupa ce ca ne-au furat kurtos-ul si am trecut cu vederea acum vor sa ne mai fure si tara, si nici mici nu vor sa ne mai vanda, nerecunoscatorii, huooo!
Asa se intampla, le dai un kurtos(deget), si-ti iau toata tara(mana).

| PersonajFictiv a răspuns:

Nu e ok ce a facut tipa aia, nu se procedeaza asa.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai / avem ceva cu ungurii.

| Caro34 a răspuns:

Nu stiu despre acest caz, dar am patit-o intr-un magazin, cand am venit pentru prima data in orasul unde acum ma simt ca acasa! Ce sa-i faci? Mai sunt si astfel de oameni si nu trebuie sa ne suparam ci ocolim discret magazinul, iar cand nu va mai avea clienti, te asigur ca va servi pe toata lumea, cu respect si din suflet sau va fi falimentar patronul! Numai bine!
P.S. Magazinul acela s-a inchis la o luna dupa ce eu am ajuns acolo, tocmai din acest motiv!

| Staind a răspuns:

Molotov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S.a mai pus intrebarea de recent. https://www.tpu.ro/......a-nu-stia/

| Anonim2003000 explică (pentru anonim_4396):

Ah. Chiar nu am văzut

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim2003000):

Nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Odată ce i-ai numit unguri j*** te poți lua linistit de mână cu vânătoarea aceea! Sunteți cam la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipul ala cauta scandal.

Răspuns utilizator avertizat
| WithinShadows00 a răspuns:

Fix de aia nu l-a servit! Asa ai auzit si tu prostia care se răspândește cu viteza amețitoare? Repede pui botul la material de propaganda care iti intareste tie xenofobia.