| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut. Daca beau un Strongbow alcool 4.5 si nu am nimic, daca as bea o bere Tuborg sau ceva de alcool 5 ma voi ameți / imbata? Avand in vedere si faptul ca Strongbow e dulce, fiind cidru. Ce ziceți?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Omul nu e o mașinărie ca la o anumită "turație" să se amețească. Încearcă și vezi cum e

| BuGsstormbunny explică (pentru sierra1):

Înțeleg, dar eu vreau sa zic in comparație cu Strongbow, care are cu 0. 5 mai puțin, teoretic ar trebui sa fie totul ok.

| sierra1 a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Teoretic... dar tu incearcă, nu e otravă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Zic că începi bine. O să sfârșești la fel de bine. Eu așa zic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu una nu pot să mă amețesc de la o bere oricât ar avea volumul, dar tu poate ești diferit. Oricum, dacă te îmbeți de la atât, ar fi bine să eviți băutura. Dacă vrei să bei și să nu te îmbeți așa repede: mănâncă înainte și bea încet, hidratează-te și nu turna pe gât ca nesătulul. Bea responsabil! Pwp.

| IgnatVictor a răspuns:

Cred că depinde de fiecare în parte.
Prima dată când am băut o bere întreagă, la 330 de ml, aveam șaptesprezece ani și eram la o petrecere cu colegii de liceu. Și m-am îmbătat. Doar dintr-o bere. Știu, absurd. Și, în caz că te întrebi, mai băusem Strongbow înainte, dar fără să resimt efectele beției. Acum, la aproape douăzeci de ani, pot să beau șase beri și tărie fără nicio problemă.