| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut.
De ce am impresia cand merg pe stradă ca toata lumea se uita la mine? Ma uitam ca poate am ceva pe față, poate merg cam cocoșat, dar nu asta e cauza sau am fobie sociala? E din cauza mersului?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la impresie.

| dullcat a răspuns:

Buna.E un fenomen comun pentru toata populatia planetei, stai linistit.Se numeste,, the spotlight effect''.
,, Efectul reflectoarelor este fenomenul psihologic prin care oamenii tind să creadă că sunt observați mai mult decât sunt în realitate. Fiind că cineva se află în mod constant în centrul propriei lumi, o evaluare precisă a cât de mult este observat de ceilalți este neobișnuită.'' - wikipedia.

Poti citi mai multe aici : https://alephnews.ro/......ura-cu-el/

https://ro.amenajari.org/......ffect.html

| LaviniuA a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza aia care nu se uita la mine pe strada. Merg intr-o directie si se uita in alta. Sau sunt cu ochii in mobil si dau din picioare.
Pe astia trebuie sa-i ocolesc, ca altfel dam cap in cap.
Asa ca zi mersi ca se uita lumea la tine.

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru LaviniuA):

Are anxietate sociala il deranjeaza aceste lucru, si eu am si pe mine m-a deranjeaza sa se uita niste tampiti la mine cand eu de abia pot uneori sa ies, iti amplifica anxietatea cand esti privit e nasol happy
Pentru cineva care nu are asa ceva e altceva e asa cum spui tu, pentru anxiosi e disturbing.

| Sistemulxxl a răspuns:

E din cauza blugilor aia rupti pe care-i porti.

Răspuns utilizator avertizat
| 4evergentleman2023 a răspuns:

E de la anxietate 100%
Tu deja inainte sa iesi din casa iti faci in subconstient o proiectie,o idee,o imagine specifica anxietatii ca lumea te va privi, analiza, asa ti-ai programat tu mintea de mic copil sau adolescent, ti-ai format un tipar de gandire nesigur, indoielnic, anxios si full de insecuritati.

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Am fost pe dincolo in multe tari si unul nu se uita la mine, numai ai nostri sunt aerieni si inapoiati! La noi si rad de tine daca te vad anxios nu doar ca se holbeaza! Poftim cultura!
Oricum te inteleg perfect e greu sa comtrolezi aceste ganduri ca unii chiar sunt idioti! Du-te in Olanda, Belgian, Japonia si intoarcete in Romania si o sa vezi ca te-ai intors cu 100 de ani in urma fata de cum era acolo in tarile alea, o sa zici ca ai venit in evul mediu!

| CorleoneGyovanny explică (pentru 4evergentleman2023):

Tu cum ești, ti ai revenit din anxietate?

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru CorleoneGyovanny):

Nu iti revi intr o tara de cocalari,care nu e civilizata doar intr-o tara civilizata poti scapa de asa ceva, aici la noi esti barfit si judecat si daca esti ca un sfant, si daca ai o conduita in societate impecabila si nu faci rau la nimeni! Daca nu jucam la aparate eram mult mai ok, am pierdut bani multi si s-a agravat, plus ca m-a enervat unul rau de tot care mi-a vandut un tel cu defecte serioase facandu-ma mincinos ca eu am stricat telul si ca l-am scapat cand 3 minute am incercat sa il conving ca nu eu l-am scapat pe jos si ca nu i-am facut nimic,deci la noi nu ai cum din cauza unor gunoaie sa scapi de anxietate, ca mereu te va provoca un idiot si daca faci lucrurile ca la carte! Da un sport de contact si nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare, nu te lasa umilit de nimeni si nu te simti inferior fi mereu sigur pe tine si spuneti mereu punctul de vedere, dar rational.
Ai grija cu cine umbli si iti petreci timpul, nu toti care iti zambesc pe fata iti sunt prieteni!