| maphiotul a întrebat:

Salut.
De ce sa dau neapărat bacșiș la ospătar?
Dar la frizer?
Ce e cu aceasta obișnuință proastă?
Ce se intamplă așa grav dacă nu dau?

92 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Chestia asta cu bacsis e in toata lumea, sau aproximativ. Si mie mi se pare o prostie. Atunci hai ca si eu as dori bacsis pe langa salariul pe care il am, ma gandesc ca fiecare ar vrea acest lucru. Iar acum sa te mai si intrebe cat bacsis vrei sa daii n fine. Mie mi se pare o tampenie chestia asta cu bacsisul. Si nu numai, mai sunt la doctori. Acolo daca nu impingi ceva, atunci intelegi tu. Si acela se poate numi tot bacsis.Nu avem ce face. Sunt si eu de partea ta adica nu sunt de acord cu bacsisul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu dai neapărat. Aceasta nu este proastă. Dacă nu dai, ai o relație proastă cu el. Dacă ai fi tu în locul lui, ai înțelege. Mai nou la restaurante, bacșișurile se impozitează, a ieșit lege.

| DjSannan a răspuns (pentru sadrian46):

Sa inteleg ca tu pe langa ceea ce castigi nu ai vrea sa iti dea si bacsis? Ca sincer nu te cred

| sadrian46 a răspuns (pentru DjSannan):

Invers, să înțelegi că aș vrea, dacă aș avea una din aceste meserii. Acum mă crezi?

| Mosotti a răspuns:

Asa s-au obisnuit oamenii sa ii imbogateasca pe frizeri, ospatari, iar daca nu mai ai bani, iti da cu sutu-n dos la o adica, te arunca din restaurant de nu te vezi.

Nu se intampla nimic daca nu dai.
Au salariu, sa fie sanatosi.

| maphiotul explică (pentru Mosotti):

Mentalitate sănătoasă
Respect

| Mosotti a răspuns (pentru maphiotul):

Pai asa e, le dai si pe dos si pe gura si apoi te arunca la gunoi. Le dai de 99 ori, si daca dupa aia ramai fara bani, ai pus-o, mori de foame, nici apa nu-ti da, nici la toaleta nu te lasa, ca cica doar clientii au voie.
Asa era la MacDonald, aveai un cod, altfel nu puteai intra la toilet.

Asa au salariu, treaba lor, dar nu sa le dau eu dupa ce ca si asa au niste preturi de te rupe la restaurant, pentru o cantitate ca intr-o scrumiera, platesti de rupi.
Ca sa se imbogateasca patronu.
Dar eu mananc la McDonald ca imi si place mancarea si e mult mai ieftin, nu am nevoie de chelneri ca nu-s ciung sa nu pot sa-mi iau mancarea singur.
Desi acum ti-o aduce la masa totusi.

Ca si pe doctori, au bani gramada si le da astia la greu ca prostii.
In loc sa-l impinga intr-un colt sa nu vada nimeni si sa-l zdruncine putin ca daca nu-si face treaba, e de rau.
Lume proasta.
In Turcia daca faci pe nebunu ca medic, intra peste tine si te bate de te rupe in spital, bine le face! Intra 6-7 insi si te sparge. Chemi politia dar si aia... dispretuieste medicii, pe langa ca oricum o chemi dupa ce ti-o iei, si a doua oara nu mai faci.
Nu sa le dai bani si tot sa se p pe tine.

Au iesit medicii si si-au rupt diplomele in strada, cica-s agresati in spitale. Pai...
Si asa nu fac nimic, unii nici macar nu au contact cu pacientii, asistentele fac tot.
Zice da-i aia si aia si atata, chestie care daca citesti si tu mai mult, stii si tu sa faci.

Asa si chelnerii si frizerii, nu fac o munca asa istovitoare sa merite luna de pe cer. Daca nu le convine, sa schimbe jobu.
Ca si pe patron il doare in pix de ei.

| Simpatic a răspuns:

Dar la medic?

| maphiotul explică (pentru Simpatic):

Aici mai prins sad
Sincer am mai dat, dar in puține cazuri
Deși știu ca au salariu mare si trebuie sa isi faca meseria fara ciubuc
Dar e vorba totuși de sanatate nu de un ospatar ce imi aduce o bere la masă

| maphiotul explică (pentru Simpatic):

Si da...stiu ca si-au facut doar meseria, nimic in plus
Dar nu pot eu schimba un sistem medical infect si depravat

| Simpatic a răspuns (pentru maphiotul):

In unele cazuri (nu generalizez) ospatarii aceia muncesc mai mult decat un medic, ei de ce nu merita un mic bacsic si medicul merita?
Aici nu amestecam toate specializarile, una este neurochirurgul sau medicul cardiolog care opereaza pe inima si alta este medicul de interne sau gastroenterologul ori dermatologul care de cele mai multe ori stau pe un scaun si se uita la pacient sau numai vorbim de medicii de familie care unii dintre ei nu doar ca nu au niciun fel de cunoastere dar nici nu-si justifica salariile, ei luand un salariu de baza in functie de cati pacienti au inscrisi cu dosar, deci practic un medic de familie cautat poate avea un salariu mult mai mare decat un chirurg sef de sectie.
Si acum eu te intreb e tine de ce merita un medic "spaga" si un barman, ospatar etc nu?
Nu facem oare o greseala ca unora care au salariu de peste 30.000 lei /luna (unii mult mai mult, altii mai putin) le dam atentii si altora cum sunt ospatarii ce muncesc pe 1800-2500 de lei nu vrem sa le dam nimic?
Dar e discutabil si e foarte greu sa comparam medicina cu ospataria, fiecare e util in felul sau.
Am zis ca idee si am insistat asupra faptului ca unii au salarii deja prea mari pentru a mai merita si atentii.

Dar de atentii se bucura si functionari publici, magistrati, politisti, etc e capusat tot sistemul romanesc cu spagari si primitori de mita!

| maphiotul explică (pentru Simpatic):

Daca vrei imi dai numarul tau sau messengerul si iti argumentez live
Nu am chef sa scriu aici romane beletristice interminabile

| Trixt3r a răspuns (pentru Simpatic):

Atentie, in cazul persoanelor angajate la stat nu se mai numeste ciubuc, ci se numeste MITA, este ceva pedepsibil in latura de penal.

Statul asigura un salariu mai mult decat decent celor angajati la stat, pe cand ospatarii sunt angajati la patroni lacomi care nu dau doi bani pe ei si sunt interesati doar de profit.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Si daca am avut persoane dragi in spital sa nu dau MITA?
Sa las sa fie tratati cu indiferență?
Altfel nu fac nimic nemernicii de doctori
Nu i-am invatat eu cu spaga si nici nu-i pot dezvața

| Simpatic a răspuns (pentru Trixt3r):

Ai dreptate, insa cu totii ne-am obisnuit (rau) atunci cand mergem la medicii de la stat sa dam si ceva, desi tot noi contribuabilii le platim salariile cat si salariile nesimtitilor de la CASA de asigurari.

| maphiotul explică (pentru Simpatic):

Niciodata (dar niciodata) nu am dat la medici daca daca am avut eu o problema de sanatate
Doar daca am avut din familie cu probleme si nu pot sta sa vad ca nu-i baga medicii in seama daca nu împingi

La o ospatarița plictisita care dupa ce ca e nota de plata extravaganta imi spune ea cum sa platesc bacsisul cu cardul ce ai vrea sa-i dau? si pentru ce?
Doar ne-a adus niste chestii la masă, nu a tras in jug

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

Fiecare face vrea, eu încercam doar sa-i explic diferența.

Eu personal nu am dat mita și șpaga, dar au fost cazuri când am apelat la pile și relații.

Mita și șpaga NU sunt egale cu tips-ul, ciubucul și bacșiș-ul - sunt doua categorii diferite, prima categorie fiind integrata la capitolul pedepsibil de legea penala.

| Simpatic a răspuns (pentru maphiotul):

Ok, dar din cate stiu din noua lege nu este musai sa dai bacsis
de fapt aceasta lege este o aberatie datorata faptului ca Romania se imprumuta cu cea mai mare dobanda din intreaga Uniune Europeana, si iar ajung vreau nu vreau la politica
Adica nemernicii astia de le Guvern pe o parte maresc pensii si salariul minim pe economie iar pe de alta parte nu stiu ce smecherii 'legale' sa mai inventeze ca sa mai ia niste bani, o prostie!

| Trixt3r a răspuns (pentru Simpatic):

Asta-i lipsa educației civice în scoli, oamenii nu știu să-și folosească dreptul de vot pentru a schimba ceva și nu înțeleg structura de stat și nici modul ei de funcționare, nu înțeleg unde merge peste 50% din salariul lor și faptul ca acei bani pentru care ei muncesc pe rupte sunt furați.

Educația civica nu o poți face pe internet în 2-3 postări, sunt scriitori/autori care au scris volume întregi și tot n-au acoperit întregul subiect.

| Simpatic a răspuns (pentru Trixt3r):

Nici nu prea ai cu cine, spune-mi cine este in opozitie ca sa iti spun in ce tara esti.
AUR pe de o parte nu comentez, iar pe de alta USR acesti tradatori de neam care printre altele blocheaza deschiderea unor importante hidrocentrale pe motiv de Mediu; ei reprezinta interesele unor ONG si puteri straine care stau la noi in tara infiltrati precum spionii rusi la conducerea UE.

| Trixt3r a răspuns (pentru Simpatic):

As comenta mai detaliat, dar este off-topic și as vrea sa respect subiectul propus.
Dar exista multe opțiuni, eu stau cu ochii pe anumite partide care par sa facă ceva deja chiar daca nu sunt parlamentari și nu ocupa funcții, cum este spre exemplu PDU care se lupta cu hoții de lemne.
(O discuție pentru un alt subiect separat, care nu se abate de la cel cu bacșiș-ul)

| LordCristobal a răspuns:

Nu se intampla nimic grav si nu e nicio problema daca nu dai bacsis la frizer sau ospatar.

| maphiotul explică (pentru LordCristobal):

Si atunci ce se face atata caz?
Zilele trecute o ospatarița mi-a sugerat de-a dreptu' enervant ca daca platesc cu, cardul, pot trece nu știu cum bacșiș
Nici nu mai știu cum pentru ca nu m-a interesat

| LordCristobal a răspuns (pentru maphiotul):

Pai zilele trecute a fost data o lege prin care se impoziteaza bacsisul.
In opinia mea e o porcarie de lege si tot bacsisul pe care il primesc se impoziteaza.Si probabil de asta a zis.
Oricum e nepoliticos ca un ospatar sa iti zica ceva de bacsis.

| maphiotul explică (pentru LordCristobal):

Dar sincer chiar nu inteleg de ce sa dau, indiferent ca se impoziteaza sau nu
Dupa preturi nesimtite sunt in restaurante sa mai dau si bacșiș?
Nu are salariu sau imi face ceva in plus?

| LordCristobal a răspuns (pentru maphiotul):

Se da bacsis la ospatar sau frizer ca cica,, asa e frumos"dar tu nu esti obligat sa dai.
Uite, in Japonia daca dai bacsis acolo japonezii considera bacsisul ca o bataie de joc si nu e ceva normal la ei, zic de tine ca esti needucat.

| maphiotul explică (pentru LordCristobal):

,,asa e frumos"?
Dar dupa ce platesc 12 lei pe o bere care la market e 3 lei, o apa plata 0.5/10 lei care la market e 1, 5 lei si un ceai 10 lei care la market e 9 lei un pachet de 25 de plicuri ar mai trebuii sa dau si bacșiș 20%?

| LordCristobal a răspuns (pentru maphiotul):

Nu,chiar nu trebuie sa mai lasi bacsis.
Dar restaurantele din Romania sunt facute pentru oamenii cu bani sau turistii straini, de astea sunt preturi asa nesimtite.

| maphiotul explică (pentru LordCristobal):

Posibil sa am si eu bani dar de ce sa-i dau aiurea unui ospatar care face fix 20 de pași cu o tavă in mână si e platit pentru asta?
Plus de asta marea majoritatea in Romania nu spun,,buna ziua,bine ati venit la noi, mai poftiți, am fost onorați ca ne-ati vizitat, cum v-a plăcut mâncarea?"
Eventual iti spune,, masa aceasta e rezervată"

| LordCristobal a răspuns (pentru maphiotul):

La astia care se comporta frumos mai las cateodata bacsis.
Dar in situatia prezentata mai sus chiar nu merita sa lasi bacsis.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru maphiotul):

Nu poți compara prețul berii de la restaurant cu ceal de la market.
Taxele și chiria magazinelor sunt cu mult mai mici decât a restaurantelor.
La fel cum nu poți compara prețul unui pahar de votca de barul din cartie cu unul de pe zborul Paris - Los Angeles.
Chestia cu bacșișul este opțională

| maphiotul explică (pentru DeMicUnCălător):

Eu compar adaosul comercial din restaurantele romanesti cu cel din alte țari europene
Si am vazut multe țări

| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

Ce ai vrea sa iti faca in plus? Pentru bacsis?! laughing

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Nimic
Ca oricum nu le dau
Am cauze mai nobile ce sa fac cu banii laughing
Intr-un an se aduna daca calculezi toate ciubucurile

| Mosotti a răspuns (pentru LordCristobal):

Si de unde stiu autoritatile ca ala a luat bacsis?! Cum verifica? Ca poate zice ca nu i s-a dat.

| Mosotti a răspuns (pentru maphiotul):

Ce ti-a sugerat e una, tu faci ce vrei, si daca face prea multe figuri, discuti cu patronu, ca pe ala il doare in cot de ea, o sa-i zica ca-i alunga clientii.

| Sophieka a răspuns:

Bacsisul / ciubucul / mita e o forma de apreciere sau lingusire pentru a determina persoana respectiva sa iti mai presteze servicii cu amabilitate si data viitoare si sa nu aibe un comportament scarbit fata de tine.

| maphiotul explică (pentru Sophieka):

De ce sa fie scârbit de mine?
Ai fost prin alte țări?
Ai vazut vreun ospatar/barman scâtbit daca nu i dai ciubuc?

| DjSannan a răspuns (pentru maphiotul):

Corect

| DjSannan a răspuns (pentru maphiotul):

In alte tari nu te intreaba de bacsis, sau cel putin nu ti-o spun in fata.

| DjSannan a răspuns (pentru Sophieka):

Mai mult e lingusire, nu apreciere, ca asa s-a invatat romanul. E de datoria lui sa presteze acel serviciu daca si la ales. Castiga salar pentru acea prestatie,

| mihai69 a răspuns (pentru DjSannan):

În alte țări bacșișul nu e fiscalizat (nu trebuie trecut pe bon). De aia nu te întreabă.
La noi, de la 1 ianuarie e musai să-l adauge pe bonul fiscal și e firesc să te întrebe, că doar nu este medium să "vadă" ce sumă ai tu de gând să lași pentru bacșiș (sau nu) ca să poată emite bonul corect.
Nu trebuie să simți acea întrebare ca pe o forțare, ori mai rău - o insultă; e pur și simplu o obligație ce le revine ca urmare a aplicării noilor reglementări.

| DjSannan a răspuns (pentru mihai69):

Ca la noi la nimeni. Ca de obicei

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Ce sa adauge pe bon? As zice ca nu mi-a dat, nu poate demonstra nimeni ca mi-a dat.

| Sophieka a răspuns:

Stiu pe cineva care tundea cu 10 lei.

Si-a pus aceasta suma modica pentru a atrage clienti si pentru a-i face sa ii dea mai multi bani, pentru ca tunsoarea e numai 10 lei si ce face doar cu 10 lei...

Odata eram acolo cand a tuns pe cineva, acesta i-a dat cei 10 lei si a plecat... A ramas in mana cu cei 10 lei si a zis in scarba : Daca e 10 lei, e 10 lei... De ce sa lase ceva, macar un 5 lei in plus.

| Sophieka a răspuns:

Dar dupa aia tot omul prost... Avea un client care era generos din fire, si lasa mult ciubuc... Tunsul era 10 lei si acesta lasa cate 40-50 lei ciubuc si apoi se plangea ca nu intelege de ce ii lasa atat de mult ciubuc.

Asa ca data urmatoare cand acesta a avut programare, l-a chemat pe iubitul ei sa fie acolo cand il tunde pe tip...L-a tuns si de atunci tipul nu mai lasat decat 10-15 lei ciubuc in plus...Si s-a pus sa spuna ca mai bine nu il chema pe iubit, ca acum nu ii mai lasa mult ciubuc.

| CleanHeart a răspuns:

Nu e obligatoriu dar oricine e bucuros să primească un ciubuc după o zi grea de munca deci e la alegere că la toți ne este greu.

| maphiotul explică (pentru CleanHeart):

1.mie nu imi da nimeni nici un ciubuc si nici măcar nu aștept sa primesc vreodata
2.nu au absolut nici o zii grea de muncă terminați odata cu căcaturile astea că vomit
3.se plimbă fâța-fâța cativa metrii cu o pizza si 2 beri sau două cafele si o apă
4. dacă tot o sa dau vreodata ciubuc la restaurant (oricum dau, la ce prețuri ordinare si nesimțite bagă patronii români) atunci o sa dau eventual celui care lucreaza adica bucatarului ce face pizza sau alta mâncare
5.asa ca terminați odata cu ifosele astea si nu mai cerșiți milă/mită prin privire sau prin alte tertipuri specifice
6.nu vă convine salariu cereți o mărire justificată nesimțitului de patron prezentând-ui eventual procentul de adaos care il are la prețuri (uneori de 500%)

| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu intodeauna las ciubuc.
Adaug un minim de 15 la sută la notă și ies din local cu frunte sus

| maphiotul explică (pentru DeMicUnCălător):

Adică?
Fă-mă să înțeleg ce legătură are cu onoarea mea?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru maphiotul):

Eu ți-am spus cum fac eu.
Tu ești liber să procedezi în felul tău

| maphiotul explică (pentru DeMicUnCălător):

Banuiesc ca si la doctori dai bacșiș?
Din curiozitate intreb

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru maphiotul):

Dacă e nevoie. Pentru sănătatea dau dublu

| maphiotul explică (pentru DeMicUnCălător):

Eu daca as fi ospătar as spune aceste lucruri enumerate clienților
Iar daca as avea masa respectiva rezervata as pune problema in felul urmator :,, nu va suparați, aveti in plan sa petreceți mai mult timp la noi? deoarece această masă e rezervată de la ora 19:37. Va mulțumesc pentru înțelegere"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e la noi mentalitatea, nici eu nu sunt de acord dar na...Eu cand mai comand pizza cu livrare mai las 5 lei sau mai mult, ca de, daca nu lasi vine cu ea rece si poate mai si scuipa in ea, asa se intampla de obicei.

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Scuipă? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

Nu stiu, asa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ospatarul te-a servit INAINTE de plata, iar frizerul te-a tuns INAINTE de-ai platii, Absolut Nimic! laughing

Grav era daca plateai INAINTE de a fi servit, la ospatar! - Iti scuipa in mancare! laughing
Iar frizerul - nu mai ieseai 6 luni din casa! Decat cu palarie! laughing sau pe intuneric, cu peruca! laughing

GLUMESC! Stai linistit, nu patesti nimic!

E doar un obicei, cica platesti pentru amabilitate! happy

Cel mai mult, in Romania pentru amabilitate dar nu numai, trebuie platiti medicii! Dar musai INAINTE! Daca vrei sa scapi cu viata si nemacelarit! laughing
Daca nu, spune-le alor tai, dupa interventie sa pregateasca sacul! laughing
Si cosciugul & pomenile pentru Vesnica Pomenire! laughing
Domnul' fie cu noi toti cei care nu avem bani! happy
AMIN!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

" Ce e cu aceasta obișnuință proastă?
Ce se intamplă așa grav dacă nu dau? "

Grav e, de asemenea, DACA TE INTORCI SI N-AI PLATIT! laughing

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

E amuzant, stiu - dar si adevarat, uneori! laughing

| Trixt3r a răspuns:

Nu este obligatoriu, dar cred ca-i o forma de respect atunci cand esti multumit de serviciul/serviciile prestat/e.

Cei care lucreaza in domeniul Horeca sunt muncitit cum erau munciti magarii pe camp, este o munca foarte grea si cu un salariu mizer, acesti ospatari si chelneri isi bazeaza existenta pe tips-uri. Munca din domeniul Horeca pe langa ca-i foarte prost platita este si una din cele mai grele, alergi toata ziua, esti stresat toata ziua, ai de a face cu toate mizeriile de oameni si trebuie sa ai zambetul pe buze indiferent cum te simti si cat de obosit esti.

Pentru mine tips-ul este un fel de apreciere pentru munca celui care presteaza serviciul, iar cei din Horeca nu se imbogatesc din tips-ul ci doar castiga suficient incat sa-si platesca facturile, sa duca un trai decent.

Nu poti pune semnul egal intre tips-ul unui ospatar si mita data unui medic din mai multe puncte de vedere :
1. Doctorii au salarii mari.
2. Doctorii lucreaza la stat si nu la privat ca cei din Horeca - orice "tips" este de fapt mita la orice institutie de stat, indiferent de domeniu.
(Lucrand la stat ai infinit mai multe beneficii, printre care stabilitatea locului de munca).

Restul nu tine de el, pretul din restaurant este pus de patron nu de el, daca-i prea scump, te poti ridica cand vezi meniul si mergi in alta parte.

Daca salariile din Horeca ar fi cu 30-35% mai mari, probabil nu as lasa mereu tips.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Daca is multumit de servicii?
Dar ce, ar trebui sa fie posibilitatea si sa nu fiu?
Toti ar trebui sa se comporte frumos si cu ciubuc si fara
Lucrez de 20 de ani in contact direct cu oamenii si imi fac treaba perfect fara sa astept sau sa accept șpagă

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

Este o diferenta intre termenul de spaga si ciubuc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru maphiotul):

Crezi ca schimbi tu mentalitatea asta? daca ar fi mai multi ca tine ar da tara inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trixt3r):

Da? care?

| Trixt3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Puna mana pe un Dex si vezi definitia.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Ciubuc de exemplu dau la instalator daca se chinuie mult cu lucrarea sau la cel care imi instaleaza cablul si il trage exact cum vreau eu sau in general la cei care fac eforturi sa fie bine
In nici un caz la un ospatar care nu face absolut nimic sau la un frizer care are pretul oricum foarte mare si in nici un caz la un bandit de taximetrist

| maphiotul explică (pentru anonim_4396):

Mersii
Ma straduiesc sa am o mentalitate pe cat pot sanatoasa
Acuma...nimeni nu-i perfect

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

Poti alege daca n-ai bani sa stai acasa, sa te tunzi acasa si sa mergi pe jos, nu esti obligat sa mergi la restaurant, la frizer sau sa mergi cu taxiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trixt3r):

Nu pot sa cred ca ai facut o astfel de afirmatie, in ce hal a ajuns natia asta...

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Stai puțin boss
Nu a zis nimeni ca nu plătesc corect cat e prețul
Dar ciubucul e opțional si nu o sa dau veci la un ospatar, taximetrist sau frizer
Nu depun ei eforturi superomenești stai liniștit

| Trixt3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu pot sa cred ca exista oameni care plang pentru faptul ca altii lasa 5 lei unui ospatar care-i prost platit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Trixt3r):

Esti cumva ospatar?

| Trixt3r a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu personal, dar am amici care lucreaza in domeniu in timp ce-si urmeaza studiile, abia isi permit sa-si plateasca utilitatile chiar si cu bacsis.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

,,boss" nu las nici 1 leu nicidecum 5 laughing
Si bani am mai multi ca tine fii sigur
Dar nu las din principiu
Capisci?

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Cine nu e multumit de salariul lui sa nu cerșească, sa lupte ca sa isi imbunatațească condiția sau serviciile
Respectiv sa faca o școala sa isi schimbe serviciul daca nu e multumit

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

Este dreptul tau sa nu lasi. Si cu siguranta ai mai multi bani ca mine si nu esti un zgarcit care nu-si permite. Adevarat.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Nu is zgârcit cu ce trebuie
Dar sunt calculat si prețuiesc banii mei
Si nu o sa dau veci nici 1 LEU la ospatar, frizer sau taximetrist
Punct.

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

De ce simti nevoie sa imi afirmi mie ca nu esti zgarcit? Am spus eu asta? Am spus din contra, ca nu, esti ZGARCIT happy

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Pentru ca banuiesc ca ai zis la modul ironic

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

In cazul asta imi cer scuze, m-am crezut mai inteligent si am crezut ca mai pot scapa o virgula pe ici pe colo incat doar o mana de oameni sa inteleaga intentia si incat restul sa creada ca-s analfabet.

Dar la modul serios, este treaba ta daca dai sau nu dai tips, pentru mine este suficient sa stiu ca oamenii care lucreaza in Horeca au o viata grea si ca totusi lucreaza unul din cele mai grele job-uri pentru a incerca sa-si plateasca studiile, sa puna mancare pe masa si apoi treptat sa se mute la alte joburi. Eu daca as putea si la mc drive as lasa tips de fiecare data, pentru ca unii prin munca asta isi platesc studiile, ei poate n-au avut alte ajutoare de la parinti instariti.

Eu am facut misto pentru ca din punctul meu de vedere topicul nu este "DE CE SA DAU", ci pare mai degraba un topic facut din invidie fie fata de cei care isi permit sa dea, fie fata de cei care primesc, din frica ca ei (cei care primesc) ar castiga mai multi bani decat tine.

Pentru ca vorbim de un job de entry-level, unde n-ai nevoie de studii superioare si unde daca era viata atat de roz nu mai stateau medicii sa faca atatia ani de faculte si ce specializari mai fac ei, ci se faceau toti ospatari si chelneri.

N-am lucrat in domeniu, dar am multi prieteni care fie au lucrat cand faceau studiile, fie o fac acum din același motiv - din ca te inteleg eu cea mai grea din domeniu este munca de bucatar (care-s platiti bine, sau foarte bine) apoi vin ospatarii si chelnerii.

Eu las tips si la magazin macar 50 de bani din cand in cand, las si la taxi/uber, las si daca comand prin Glovo, las si daca-mi face cineva comparaturile prin Bringo chiar daca le platesc taxa de transport 20 de lei, las si la curier cand imi aduce un colet si las si la un restaurant/bar. (era sa uit, joi m-am tuns si pe langa cei 30 de lei, am mai dat 10 lei de la mine).

Inca n-am ajuns sarac facand asta, pentru ca banii circula, se duc unii si vin altii.

| maphiotul explică (pentru Trixt3r):

Fiecare face ce vrea cu banii lui
Si nu poate nimeni decide daca e bine cum faci tu sau cum fac eu

| Trixt3r a răspuns (pentru maphiotul):

Exact. In schimb pot spune ca exista situatii in care am fost la acelasi bar de 3-4 ori, am tot lasat cate un ciubuc mic si cand am mers urmatoarea data am primit bautura din partea casei care probabil era peste suma primita ciubuc.
Respectul de multe ori este recriproc si esti vazut altfel cand macar dai impresia ca respecti munca grea.

Si nu, nu spun ca trebuie sa lasi bani ca sa arati respect, este suficient si sa te porti frumos daca nu-ti permiti sa lasi sau daca nu vrei sa o faci din principiu. Dar pentru mine personal este un mod de a imi arata respectul fata de ei.

Eu pana si celor care vin in fiecare marti sa ridice gunoiul (salubrizarea) le mai las cate o bere din cand in cand. Nu o sa fie nimeni sarac pentru lucrurile astea si trebuie sa fie alegerea fiecaruia daca sa dea sau nu.

| CataaS a răspuns:

Am o cunoștința care a fost la târgul de Crăciun in Austria și la un restaurant, ospătarul i-a zis unde sa lase bacșișul. Nu mai știu exact si cum au aflat ca ar trebui 10% din toată consumația. Nu știu dacă tot el a zis sau scria sau cum a aflat. Și era ca un lucru obligatoriu.
Pai eu as fi curioasa ce făceau dacă nu lăsa? Doar nu te pot obliga. Și pana la urma mergi o data si a doua oară e posibil sa nu mai mergi sau dacă mergi, el chiar sa nu mai lucreze acolo. Sau la atâția turiști, cum te tine minte?

Eu personal las bacșis, dar nu las mereu o anume suma si las doar la cei care au fost chiar drăguți.

Am fost odată la o terasa pe litoral, eram 4 persoane si ne-am pus la o masa de 6 pentru ca erau mesele cam mici. Terasa era aproape goală, aveau multe mese libere, si de 6 si de 4. Și ospătarul a venit si ne-a rugat sa ne mutam la o masa de 4 ca dacă se aglomerează, nu o sa aibă unde pune pe cei care vin mai mulți.
Ne-am mutat si bineînțeles ca nu s-a aglomerat, dar la ce am comandat noi, ne-am înghesuit cam tare pe masa aia. Credeți ca am lăsat ceva bacșis? Nu, normal. Nici nu am mai mers acolo după.

| Fieraru23 a răspuns:

Eu n-am dat bacșiș in viața mea, unde locuiești, in Statele Unite?

| maphiotul explică (pentru Fieraru23):

Da,ale Americii...

| miaulmagic a răspuns:

Mi se pare discriminator sa dau la ospatar, dar la femeia care-mi vinde la mega nu laughing))) prefer sa nu dau nimanui.

| maphiotul explică (pentru miaulmagic):

Ai perfectă dreptate

| Adrian4722 a răspuns:

Salut,vreau sa va lămuresc pe toți in aceasta seara, pentru clienți nu e obligatoriu tipsul, dar pentru Ospatar da, patronul ii impune un procent de 10% Per vânzarea pe care o face ospătarul, adică dacă la o vânzare de 5000 de lei ospătarul trebuie sa facă 500 de lei tips din care se împarte tot pe procente la tot personalul restaurantului adică Bucătărie, vase, barman, iar ospătarul seara rămâne cu 3 sau 4 % din acest procent, dacă procentul nu este atins spre exemplu in loc de 500 de lei sunt 150 de lei restul trebuie acoperită de Ospatar dacă are in momentul acela sau ii oprește din salariu,salariul ospatarului, deci nu, nu este obligat clientul sa lase dar ospătarul este obligat sa facă.Nu vreau sa credeți ca o spun in nume de rău dar eu sunt Ospatar si va zic sincer, pentru mine nu este o problema ca nu îmi lasă clientul tips, eu îmi fac aceeași servire si cu 50-100-500 de lei tips si cu 0 tips, problema este ca patronul îl obliga pe Ospatar sa scoată procentul de 10% din vânzare.Sa aveți o seara frumoasa in continuare, toate bune

| maphiotul explică (pentru Adrian4722):

Tu ai citit ce ai scris?laughing
Nicaieri in lumea asta nu e posibil asa ceva ce spui tu.
Fii serios.

| CZ_TD_1973 a răspuns:

Bacșiș sa-i dea șeful lui din câștigul restaurantului. Asa poate să ceara și vânzătoarea de la magazin, șoferul de autobuz, paznicul de la usa, casiera de la Primărie, s.m.d