| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, am și eu problemă sa zic așa, de vreo 3 zile încoace mă gândesc numai la lucruri aiurea și din cauza asta nici noaptea nu pot dormi,totul a început Intr o zi când mi-am pus în minte" daca o sa am depresie Intr o zi " nu știu de ce am gândit o dar imediat după ce m-am gândit mi sa și axat în cap și stau cu frica mereu că vai doamne daca o sa intru in depresie și o să mă sinucid și chestii de genu,am citit tot felul de prosti pe google despre anxietate, depresie, tulburări nu știu de care și uneori parcă mă gândesc că am și eu de astea și că Intr o zi o sa mor, știu că eu îmi stăpânesc creierul și eu sunt aia care îi dă comenzi,da parca a devenit o obișnuință gândurile de genu cum că am ceva, la psiholog nu vreau sa merg că nu mă simt închisă în mine sau să nu comunic, ba chiar îl sâcâi pe iubitul meu cu chestii de genu că nu dorm noaptea și îi povestesc orice, întrebarea mea este așa ce e până la urmă că nu-mi dau seama o fi anxietate, ipohondrie chiar nu știu...a mai trecut cineva prin chestii de genu? Eu mă gândesc că am gânduri de astea negative și din cauza că am devenit majoră și abia acum îmi dau seama cum e viața cu adevărat.

19 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Oamenii se tem de ceea ce nu cunosc.
Ai auzit doar de depresie,ai citit cateva articole si acum te temi.
Mie imi suna a iz de ipohondrie,asa,putin...
Pentru ca ai o viata normala, ai un iubit care are rabdarea si puterea sa te asculte si totul pare in regula!

E adevarat ca esti la o varsta oarecum dificila, lucrurile par sa devina mai complicate, esti nevoita sa obosesti mai mult, pentru rezultate mai mici...este procesul de maturizare.Incepi sa simti ca ai raspunderi,ca maine va trebui sa faci fata la greutati ceva mai mari decat esti obisnuita,e normal sa ai o atitudine putin sovaielnica in fata viitorului, toti am trecut pe acolo, nu te ingrijora!

E o copilarie, in situatia ta, sa-ti imaginezi macar ca ai putea avea o depresie.Si,nu,nu te teme,nu navaleste pe capul tau asa din senin, e provocata de imposibilatea individului de a directiona pozitiv stresul personal, cam asa incepe.
In plus, are si leac, e vindecabila 100%.

Vei depasi momentul, doar lasa fixatiile si nu te mai ingrijora fara motiv, bucura-te de varsta pe care o ai, traieste-ti viata frumos si curat si lasa nesiguranta si mica doza de ipohondrie sa treaca.

Spune-ti intotdeauna ca maine va fi inca o zi superba, ca si azi!
Si va fi!happy

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Referitor că e provocată de stresul personal, eu m-am simțit și puțin stresată și nu prea dormeam nopțile că stăteam cu temeri sunt șanse să o dezvolt? Sau depresia se instalează doar pe baza unor traume, suferințe, supărări mari?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce stres ai personal ai? ce temeri ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu știu dacă e stres personal pur și simplu mie teamă sa nu intru în depresie din cauza că mă speri repede și îmi fac fel și fel de gânduri. faza nasoala e că din cauză grijilor nici noaptea nu dorm și am citit pe net că insomniile si grijile duc la depresie și nu vreau asta, recunosc ca sunt și o fire sperioasă

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți spun eu din propria mea experienta,aveam atacuri de panica multe și teama ca fac infarct,nu puteam dormi ziua,eram ca un zombi,mi-a pshiaptra ceva de somn,dar date dependenta,apoi mi-a dat tritico și serlift, recunosc în prima luna te ucide, apoi îți face bine, vezi și de un psiholog, asculta muzica și meditează, fa sport, fa orice sa iți ocupi timpul, asta duce la atacuri acel gând, multa sănătate

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Atacuri de panica din fericire nu fac și nu cred că am nevoie de psiholog atâta timp când sunt deschisa, comunic. Gândurile trec de la sine

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e primul stadiu, de ce sa nu apelezi ți rușine de ce spune lumea asta blestemata, vei regreta, bre

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu îmi e rușine mă doare undeva de lume, sincer primul stadiu la ce te referi? Atacuri de panica am mai făcut tremurat, transpirați, agitație dar m-am controlat de la sine prin respirație tot la fel din cauza unor gânduri ciudate ce nu mi dădeau pace noaptea?

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai sanse sa devii depresiva, sincer!
Esti prea vie, prea vioaie, pentru asta!happy

| RAY a răspuns:

Cred ca iubi nu face treaba buna și te culci nesatisfăcuta sexual crea ce conform lui Freud naște isterie, vezi în grup dacă e mai bine

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Vorbește cu o fata reala ray și lasă TPU ul

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihanaliza a adus în istoria științei prima semnalare a importanței sexualității în viața unui individ afirmând că, la baza tuturor simptomelor nevrotice se găsesc conotații sexuale. 3Această teorie a fost formulată de către Sigmund Freud în ultimul deceniul al secolului al XIX-lea, pe parcursul unei perioade mai îndelungate, în urma observării cazurilor clinice în propriul cabinet medical și a schimbului de idei cu medicii Josef Breuer și Wilhelm Fliess. Secolul al XIX-lea a fost o epocă a rapidei dezvoltări tehnologice, facilitată de mitul dominant al progresului. Triumful raționalismului în viața omului trebuia săducăla subordonarea naturii în fața intereselor sale. Alături de acest mit, ideea de moralitate era foarte puternică și stabilea clar roluri pentru ambele sexe. Femeilor educate și

| RAY a răspuns:

Psihanaliza a adus în istoria științei prima semnalare a importanței sexualității în viața unui individ afirmând că, la baza tuturor simptomelor nevrotice se găsesc conotații sexuale. 3Această teorie a fost formulată de către Sigmund Freud în ultimul deceniul al secolului al XIX-lea, pe parcursul unei perioade mai îndelungate, în urma observării cazurilor clinice în propriul cabinet medical și a schimbului de idei cu medicii Josef Breuer și Wilhelm Fliess. Secolul al XIX-lea a fost o epocă a rapidei dezvoltări tehnologice, facilitată de mitul dominant al progresului. Triumful raționalismului în viața omului trebuia săducăla subordonarea naturii în fața intereselor sale. Alături de acest mit, ideea de moralitate era foarte puternică și stabilea clar roluri pentru ambele sexe. Femeilor educate

se vede cine e cult

| RAY a răspuns:

Tu esti un gunoi care s-a bagat in conversatie cu mine, ba tampitule raspunde la intrebari, nu avem nevoie de gunoaie pe TPU

| RAY a răspuns:

Violeta dar te numești IRINACRETU, foarte serioasa sunteți, mai si ceri date personale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o forma ușoară de ipohondrie, dar in spatele acestei ipohondrii,se afla o ușoară anxietate,posibil recurenta. Încearcă sa faci regulat sport/exerciții fizice,e posibil sa ai un mic deficit de serotonina, un dezechilibru chimic al creierului,altfel niciodată nu stateai cu gândul ca nu cumva sa nu înnebunești/îmbolnăvești.
Sportul regulat eliberează acest hormon al bunei dispoziții numit serotonina, și de un aminoacid numit Triptofan care din păcate nu poate fi sintetizat de organism, ci prin dieta,mai exact alimente bogate în proteine precum:

-lapte
-iaurt
- albuș de ou
-branza
-carne
-peste
-cartofi
-soia
-năut
-alune
-nuci

Nu mai citi despre depresie anxietate,schizofrenie,boli în general, evita sa citești și sa reflectezi asupra acestor lucruri, evita pe cât posibil, caci meditezi într-o direcție autodistructiva, gândește-te la alte lucruri total opuse, la lucruri pozitive, și evita sa te uiți și la mass media o perioada, gaseste-ti o activitate, o ocupație, un hobby, citește o carte, orice in afara cititului despre tot felul de boli.
Depresia se declanșează la o trauma fizica,abuz sexual,bulliyng,mediu,pierderea unei persoane dragi,singurătate indelungata su lipsa de interacțiune interumana,lipsuri psihosociale cum ar fi neadaptarea într-un colectiv,lipsa prietenilor, a iubirii,neglijarea și lipsa afecțiunii a părinților în copilărie, lipsa situației materiale; dar nu oricine se poate îmbolnăvi de depresie si în aceste cazuri,doar persoanele care sunt predispuse genetic, care se nasc cu un defect genetic/vulnerabilitate genetica, astfel depresia nu se produce din lucuri nejustificate și insignifiante.Este doar o frica nedefinita cauzata probabil de la stresul cotidian, asta se poate remedia relativ ușor dacă nu mai stai excesiv pe telefon /calculstor,și ai o activitate.
Îți recomand să faci plimbări zilnice, minim 30 de minute.
Multă sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești cumva psiholog? :* deci înseamnă că nu are treabă grijile cu depresia laughing Mulțumesc din suflet chiar m-ai ajutat sa uit de toate chestiile alea și abia acum conștientizez că de fapt m-am îngrijorat degeaba, și referitor la plimbări, mă plimb aproape în fiecare zi alaturi de prietenul meu ❤️

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt psiholog,eu ma confrunt cu asa ceva de foarte mulți ani,și știu foarte bine ce inseamna sa ai depresie,am studiat puțin, dar nu sunt psiholog,mai m-a "acuzat " o femeie pe Facebook ca as fi psiholog, și ca îmi ascund identitatea, vad ca nu mai scap de ea, din când în când tot îmi lasă câteva răspunsuri de laude și chestii de genul. NU are nici o treaba cu depresia, boala aceasta este cel mai cumplit lucru care i se poate întâmpla unui OM când aceasta nu are leac.( da, sunt depresii care pot fi doar ținute în frâu, nu mai pot fi vindecabile im unele cazuri. )
Asa ca,, bucurate de viata, ca nu ai asa ceva, cum a zis colega este doar un " iz de ipohondrie "
Toate cele bune. happy

| homosapiens a răspuns:

Nu mai pune atentie pe gandurile negative, sunt doar ganduri si creierul nostru se inseala cateodata si ne pune in stare de alarma inutil. Si eu obisnuiam sa-mi fac scenarii negative si sa ma autodiagnostichez pe internet si la un momentdat anxietatea a crescut atat de mult in intensitate incat am simtit ca pierd definitiv controlul propriei mele vieti si a urmat o perioada cu atacuri de panica. Am fost la psiholog si terapeuta a reusit sa ma convinga ca totul este doar in mintea mea. Ca sa trec peste atacurile de panica a trebuit sa mi reevaluez modul de gandire si sa inlocuiesc convingerile negative cu unele pozitive. Mi am dat seama ca trebuie sa te dedici efortului de a avea grija de tine si de sanatatea ta mentala. Poti face asta prin meditatie de exemplu. Cat despre ipohondrie daca ai impresia ca suferi de o boala in special cand ai zile proaste sau daca exista o perioada in care crezi ca suferi de o anumita boala urmata de perioade in care crezi ca suferi de altceva, cel mai probabil e doar anxietate. Ca sa fii mai linistita poti sa-ti faci totusi un set de analize.