| Seth_1218 a întrebat:

De osaptamana a inceput sa a pasioneze mult lb. poloneza. Ce site'uri mi-ati recomanda pentru. a putea sa invat aceasta limba? Sau daca cunoasteti pers. care stiu poloneza si fac si meditatii. Help :-s

2 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Salut! Am o carte de gramatica poloneza scrisa in limba engleza (stiu suna ciudat, cred ca intelegi ce vreau sa spun)... Daca o vrei ti-o trimit pe e-mail (sa-mi dai mesaj mai bine si discutam in privat). Si eu as vrea sa invat poloneza, mi se pare o limba super frumoasa. E bine ca putini vor sa o invete (nu o sa fie concurenta), pe multe site-uri de recrutare cu job-uri in Romania, unele companii cer limba poloneza, iar putine persoane se incumeta sa invete limba asta, e un pic grea in pronuntie, dar se rezolva. Daca vrei sa ai o pronuntie foarte buna iti sugerez sa iei niste in cantece in poloneza si sa le cauti versurile pe Internet. Muzica faina poloneza gasesti pe www.youtube.com la canalele: emimusicpoland, grupa13 (si mai sunt inca cateva dar nu le stiu) aici ma refer la casele de discuri din Polonia. Gasesti multe melodii intersante si videoclipuri mai bine realizate decat cele din Romania. Succes!